Do domu po nocy, czyli skąd nietoperz wie, gdzie mieszka

Czy to możliwe, że nietoperze pomimo ciemności potrafią przelecieć z domu do miejsca, gdzie mogą coś zjeść - i z powrotem do domu też? Czy da się po ciemku odnaleźć drogę, czy też trzeba iść spać w jakimś miejscu, gdzie nas świt zastał? A jeśli się jest młodym nietoperzem, który tego lata przyszedł na świat, to skąd się dowiedzieć, jak znaleźć jakaś odpowiednią jaskinię czy piwnicę, gdzie da się przetrwać zimę? Podczas naszych lekcji spróbujemy zajrzeć do wciąż tajemniczego i kryjącego wiele zagadek świata nocnych ssaków i dowiedzieć się, jak one to robią, że nie błądzą w ciemnościach. Przekonamy się także, co my, ludzie, wiemy obecnie o ich zdolności do orientacji w terenie – oraz jakich sztuczek trzeba było użyć, żeby w ogóle czegokolwiek się o tym dowiedzieć… Posłuchamy przy okazji, jak brzmią głosy nietoperzy przekształcone przez elektroniczne urządzenia, pozwalające nam usłyszeć dźwięki zbyt wysokie dla ludzkich uszu. Spróbujemy wreszcie sami odrobinę wczuć się w rolę nietoperzy i sprawdzić, jak dalibyśmy sobie radę w różnych niecodziennych (dla nas) sytuacjach.

Typ szkoły i dziedzina:
środa, 28 Września, 2022 - 10:00
środa, 28 Września, 2022 - 12:00
środa, 28 Września, 2022 - 14:00
Jak to możliwe, że nietoperze w ciemności znajdują drogę z domu do miejsca, gdzie mogą coś zjeść - i z powrotem? Podczas naszych lekcji spróbujemy zajrzeć do wciąż tajemniczego świata nocnych ssaków.
Dodatkowe informacje:
Maksymalnie jedna klasa