Po co rozwiązujemy zadania z fizyki?

: Wśród nauczycieli i uczniów często krąży opinia, że rozwiązywanie zdań z fizyki służy jedynie weryfikacji wiedzy i umiejętności ucznia. Wobec tego uczymy się rozwiazywania zdań nie po to, żeby zrozumieć coś nowego ale po to, żeby dobrze napisać klasówkę… Jeżeli podejdziemy do rozwiązywania zadań jak do ważnego elementu procesu poznawczego to wówczas zobaczymy, że rozwiązywanie zadań służy pogłębieniu wiedzy fizycznej. Bardzo często zapominamy – że uczeń uczy się lepiej na konkretnym przykładzie niż na abstrakcyjnych zagadnieniach.

I tu powstaje konflikt interesów. Dla ucznia najlepsze są takie zadania, które potrafi rozwiązać a dla nauczyciela najlepsze są takie zadania, których uczeń nie potrafi rozwiązać. Dlaczego, ponieważ niczego ucznia nie nauczy zadanie, które potrafi rozwiązać. Uczą tylko te zadania, których nie potrafimy rozwiązać.

Rozwiązywanie zadania to proces, którego nieodłącznymi elementami są: wyobraźnia, stawianie sobie pytań, wątpliwości, uzupełnianie wiedzy, pomyłki, odkrywanie czegoś nowego, interpretacja, uogólnienie czy przybliżenie. Rozwiązanie zadań z fizyki to nie jest podstawienie do wzoru i podanie wyniku…

Nie mniej ważne jest uświadomienie sobie w trakcie rozwiązywania zadań z fizyki, że bez matematyki nie da się rozwiązać zagadnień z fizyki. Matematyka służy jako uniwersalny język, w którym możemy sformułować problem do rozwiązania i rozwiązać go, a następnie zinterpretować rozwiązanie zgodnie z wiedzą fizyczną.

Na wykładzie zaprezentuję kilka przykładów zadań dotyczących konkretnych zagadnień. Zobaczymy jak zadania pomagają nam się „uczyć” otaczającego świata.

Typ szkoły i dziedzina:
poniedziałek, 26 Września, 2022 - 12:00
Wykład „Po co rozwiązujemy zadania z fizyki?” jest przeznaczony dla uczniów szkół średnich zainteresowanych fizyką. Zaprezentuję kilka przykładów zadań dotyczących konkretnych zagadnień.
dr hab. inż.
Paweł