Radioaktywność w produktach żywnościowych i środowisku naturalnym. Czy jest się czego obawiać?

Celem spotkania jest przybliżenie uczniom tematyki promieniowania jądrowego i sposobów jego detekcji. Lekcja rozpocznie się od przekazania informacji na temat rodzajów promieniowania jądrowego i sposobów jego oddziaływania z materią. Jednym z omawianych rodzajów promieniowania jądrowego jest promieniowanie gamma, którego bezpośrednio będzie dotyczył wykład. Omówione zostaną również naturalne i sztuczne źródła promieniowania występujące w otaczającym nas środowisku oraz ich wpływ na ludzki organizm. W trakcie lekcji uczniowie będą mieli okazję obejrzeć film wideo przedstawiający pomiar promieniowania gamma, który przeprowadzono w Pracowni Spektrometrii Promieniowania Gamma w Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy. Do pomiarów użyte zostaną zarówno źródła kalibracyjne promieniowania gamma stosowane w Pracowni, jak również przedmioty oraz materiały wykorzystywane w życiu codziennym. W trakcie spotkania omówione zostaną metody pomiaru neutronów, który jest znacznie trudniejszy niż pomiar promieniowania jądrowego omawianego na początku wykładu. Ponadto zaprezentowane zostaną metody pomiaru neutronów pochodzących z fuzji jądrowej oraz detektory służące do ich detekcji stosowane w Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy. Po wykładzie uczniowie będą mieli okazję porozmawiać na temat mitów dotyczących promieniowania jądrowego oraz zapytać, jak to jest pracować jako młody naukowiec.

środa, 28 Września, 2022 - 12:00
Celem lekcji jest omówienie rodzajów promieniowania jądrowego oraz sposobów jego detekcji. Prezentacja zawiera pokaz pomiaru promieniowania ze źródeł promieniotwórczych, w tym produktów spożywczych.
Dodatkowe informacje:
Po lekcji uczniowie zwiedzą wybrane laboratoria w IFPiLM.
Ewa
Łaszyńska