Zrozumieć istotę ogólnej teorii względności

Numer: 
824

Postulat Einsteina: „Prędkość światła w próżni jest taka sama dla wszystkich obserwatorów, niezależnie od ich ruchu względem źródła światła” jest podstawą szczególnej teorii względności. Dotyczy ona świata bez grawitacji. W świecie rzeczywistym, w wyniku grawitacji, wszystkie ciała spadają w próżni z jednakowym przyspieszeniem, niezależnie od ich masy. Jest to fakt zdumiewający! Tak samo spada słoń jak liść lub piórko.

Pokażemy, że w rakiecie lecącej z przyspieszeniem ziemskim w świecie bez grawitacji, na ciała działałyby siły równe siłom grawitacji na Ziemi. Równoważność sił grawitacji i sił działających w układzie przyspieszanym - to podstawa ogólnej teorii względności opisującej świat rzeczywisty. Pokażemy także, że promień świetlny biegnący po prostej przez przyspieszaną rakietę, względem obserwatora w rakiecie, biegnie po paraboli.

Typ szkoły i dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
środa, 28 Września, 2022 - 11:00
Czas trwania: 
75 minut
Opis skrócony: 
Pokazanie, że równoważność sił grawitacji i sił bezwładności, a także krzywizna promieni świetlnych względem obserwatora w rakiecie przyspieszanej są konsekwencją ogólnej teorii względności.
prof. dr hab. inż.
Wiera
Oliferuk
Miejsce spotkania: 
ul. Pawińskiego 5a
02-106 Warszawa
Stacjonarne

©2022 Festiwal Nauki