Ekologiczna energia z węgla, czyli o super własnościach superkondensatorów

Numer: 
106

Kondensatory jako proste elementy wielu układów elektronicznych są znane większości z nas. Niewiele osób jednak wie, że z biegiem rozwoju nauki, układy te nabrały szereg specyficznych cech, czego rezultatem jest wydzielenie odrębnej grupy urządzeń magazynujących energię elektryczną zwanych superkondensatorami. Z powodu rosnącego zanieczyszczenia środowiska i niekorzystnych zmian klimatycznych, zamiast korzystać z kopalnych źródeł energii (węgla, ropy, gazu), powinniśmy znacznie szerzej rozważać zrównoważone technologie alternatywne (energię słońca, wiatru, czy wody). Będziemy do tego celu potrzebować jednak efektywnych jej magazynów. Warunki pogodowe są bowiem zmienne, a nie każdy ma przywilej mieszkać na przykład w rejonie o wysokim nasłonecznieniu. Niezwykle użytecznym magazynem energii mogą stać się właśnie superkondensatory zbudowane ze specyficznych materiałów węglowych, tj. takich których jeden gram suchej masy zajmuje powierzchnię równą nawet połowie boiska piłkarskiego. Nie trudno sobie wyobrazić, ile ładunku elektrycznego możemy zatem zgromadzić w takim urządzeniu. Są to ogromne ilości dostępne natychmiastowo, co oznacza że możemy naładować superkondensator w przeciągu kilku sekund, a nie kilku godzin jak klasyczną baterię, czy akumulator. I o tym będą nasze warsztaty. Zapoznamy się na nich z budową i zasadą działania superkondensatorów, ich realnymi zastosowaniami, zaletami i ograniczeniami.  Zbudujemy również kilka prawdziwych, w pełni sprawnych urządzeń, które wykorzystamy jako źródło zasilania małych urządzeń elektronicznych (zabawki, zegarka, itp.). Pokażemy zatem, że energia pozyskana z węgla może być jak najbardziej ekologiczna.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Termin: 
wtorek, 20 Września, 2022 - 15:00
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Czy można być eko używając energii pozyskanej z węgla? O tym dowiemy się konstruując i testując węglowy superkondensator.
Dodatkowe informacje: 
Zapisy od 12 IX pod adresem: mskunik@chem.uw.edu.pl. Uczestnicy w wieku poniżej 18 lat bez towarzystwa opiekunów muszą mieć pisemną zgodę: http://www.chem.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2020/09/zgoda-opiekuna2020.pdf
dr
Magdalena
Skunik-Nuckowska
mgr
Natalia
Wisińska
Miejsce spotkania: 
ul. Pasteura 1
02-093 Warszawa
Sala laboratoryjna nr 349, Spotkanie w dniu warsztatów w holu Wydziału Chemii, 10 minut przed rozpoczęciem zajęć.

Komentarze

Wysłane przez lprzykorski_4393 w wt., 2022-09-20 23:20
Super! Pani dr Magdalena Skunik-Nuckowska ma wiedzę, potrafi ją przekazać i przy tym wykazuje się anielską wręcz cierpliwością - chętnie weźmiemy udział w kolejnych zajęciach organizowanych przez Panią Doktor (i oczywiście także przez Panią Natalię)!

©2022 Festiwal Nauki