PAN Archiwum w Warszawie

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Wspomnienie o Cyprianie Kamilu Norwidzie ze zbiorów Mariana Sołodobowskiego

Autor tej wystawy włączył się w obchody 200. rocznicy urodzin Norwida, która przypadła 24 września 2021 roku. Sejm RP podjął w tej sprawie uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida. To jeden z czterech największych polskich poetów romantyków. Urodził się na Mazowszu i rozsławiał życie Mazowszan na stylowych kartach pocztowych. Norwid stał się sławnym Europejczykiem. Dlatego na planszach o wymiarach (100 x 70 cm) Marian Sołobodowski pokazuje najbardziej mazowieckie miejsca związane z Norwidem. Również portrety Norwida przypominające tę postać, a także jego rysunki i grafikę na podstawie posiadanego zbioru wydanego przez przedwojenne wydawnictwo J. Mortkowicza. Jedna z plansz pokazuje myśli, gdzie „każde słowo Norwida jest jak perła”, a także jego cytaty na świątecznych kartach pocztowych. Ubogaceniem tej wystawy są liczne książki ukazujące twórczość Norwida, jak również dużo zebranych pamiątkowych artefaktów. Można zobaczyć m. in. pełną dokumentację ustanowionej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego Nagrody NORWIDA. Nagroda jest przyznawana co roku przez ludzi kultury, jako „NORWIDY”.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2022-09-24 10:30
Spotkanie festiwalowe Glosa - bazgroły na stronach książek czy materiał do badań bibliologicznych

Jedni czytelnicy szanują książki, nie piszą na marginesach. Inni podkreślają, stawiają znaki zapytania, a nawet na marginesach i niezadrukowanych stronach umieszczają krytyczne uwagi. Bibliotekoznawcy, stojący na straży zbiorów, zabraniając jakichkolwiek ingerencji w tekst czytanego dzieła, prowadząc jednocześnie badania nad wszelkimi znakami i zapisami umieszczonymi w księgach, bo jest to skarbnica wiedzy o kolejnych właścicielach i ich stosunku do czytanego tekstu. 

Nauki humanistyczne
  • sob., 2022-09-24 11:20
Spotkanie festiwalowe Zapomniany odkrywca. Opowieść o Feliksie Woytkowskim (1892–1966)

W 2022 roku przypada 130. rocznica urodzin Feliksa Woytkowskiego (1892–1966), zasłużonego kolekcjonera flory i fauny peruwiańskiej, którego nazwisko widnieje na tysiącach etykiet okazów botanicznych i zoologicznych przechowywanych w licznych amerykańskich muzeach, odkrywcy co najmniej dwóch rodzajów i 100 nowych gatunków roślin oraz co najmniej kilkunastu nowych rodzajów i powyżej tysiąca gatunków owadów, eksploratora Peru, autora kilkudziesięciu kolekcjonerskich wypraw, autora licznych zdjęć i przezroczy przyrody Peru, współcześnie zapomnianego przyrodnika.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2022-09-24 12:00
Spotkanie festiwalowe Polki na tronach Europy

Wykład poświęcony Polkom - królewskim lub książęcym córkom, wydawanym za mąż za zagranicznych władców. Opowieść zarówno o losach nieszczęśliwych kobiet, jak i o tych, którym udało się zaznać miłości w zaaranżowanym małżeństwie oraz o Polkach, które zrobiły pośród rządzących domów Europy prawdziwą karierę.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2022-09-24 13:00

©2022 Festiwal Nauki