Wydział Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Jak ćwiczyć poprawnie?

Zajęcia z ekspertką w obszarze ergonomii i poprawnego wykonywania ćwiczeń podstawowych będą szansą dla młodzieży, aby przyswoić podstawowe techniki ruchu. Koncepcja joint-by-joint jest jedną z ciekawszych zasad ćwiczeń, którą warto stosować w samodzielnych programach ćwiczeń. Kończąc szkołę ponadpodstawową i rozpoczynając życie zawodowe czy studenckie, często wracamy do chęci uprawiania różnych form aktywności fizycznych w czasie wolnym, w tym do biegania, ćwiczeń w siłowni i we własnym domu, aby zredukować poziom stresu. Aktywność fizyczne jest dowiedzionym „lekiem” na zdrowie. Wracając do ćwiczeń korzystamy z wiedzy i umiejętności zdobytej podczas zajęć wychowania fizycznego. Zawsze jednak dobrze jest znać tajniki ćwiczeń, wiedzieć na co zwrócić uwagę szczególnie podczas ćwiczeń, które są naturalną formą ruchu, jak na przykład przysiad. Świadomość swojego ciała i przekonania o wykonywaniu ćwiczeń warto jest weryfikować z ekspertami, aby zapobiegać przeciążeniom w stawach i układzie mięśniowym oraz wiedzieć jak dbać o ergonomię przyjmowania pozycji podczas czynności dnia codziennego.

Lekcja będzie szansą dla młodych ludzi na zebranie dobrych praktyk na przyszłość w samodzielnym podejmowaniu aktywności fizycznej i zwracanie uwagi na poprawność wykonywania ruchu tak, aby jak najdłużej cieszyli się zdrowiem i wysokim poziomem sprawności fizycznej. Lepiej zapobiegać niż leczyć w myśl legendarnego stwierdzenia mentora polskiej rehabilitacji profesora Wiktora Degi „Ruch może zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi ruchu”.

  • wt., 2022-09-27 09:00
Lekcja festiwalowa Potrafię rozumieć innych

Każdy człowiek doświadcza w swoim życiu różnych wyzwań i trudności. Czasem dotyczą one zdrowia, sprawności, innym razem warunków życiowych. W jaki sposób takie sytuacje oddziałują na funkcjonowanie osoby? Czy jest to źródło przygnębienia i spadku jakości życia czy przeciwnie – wzrostu osobowego i rozwoju? Wiele zależy od wsparcia ze strony najbliższego otoczenia, samej osoby, która doświadcza trudności ale przede wszystkim od właściwego wsparcia profesjonalnego. Zapraszam Cię na zajęcia, w których dowiesz się:

• jak przyjąć perspektywę osoby będącej w trudnej sytuacji i na czym polega pełna i profesjonalna pomoc,

• kto należy do zespołu terapeutów i jakie posiada kompetencje pomocowe,

• jakie aktualnie profesje należą do pożądanych ze względu na swoje innowacyjne podejście.

Może zainspirujesz się wspieraniem innych i w przyszłości zechcesz też należeć do grona terapeutów. Zapraszam!

  • wt., 2022-09-27 10:30
Lekcja festiwalowa Sport osób niepełnosprawnych – wyczyn czy rehabilitacja?

Sport osób niepełnosprawnych przeszedł w ostatnich 20 latach olbrzymią metamorfozę. Początkowo traktowany był jako forma rehabilitacji lecz z czasem przeistoczył się w sport profesjonalny. Osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności mają możliwość uprawiania niemal wszystkich dyscyplin sportu które są dostępne dla osób pełnosprawnych. Współzawodnictwo w sporcie niepełnosprawnych odbywa się na każdym możliwym poziomie: regionalnym, narodowym oraz paraolimpijskim. Technologia wspomagająca oraz rozwój metod treningowych sprawia, iż poziom współzawodnictwa stale rośnie, a niepełnosprawni sportowcy rywalizują razem z pełnosprawnymi. Aktualnie sportowcy z niepełnosprawnością mogą rywalizować na Igrzyskach Paraolimpijskich w 22 letnich i 6 zimowych dyscyplinach sportu. Od wielu lat Igrzyska Paraolimpijskie odbywają się w tym samym roku i na tych samych obiektach co olimpijskie, ciesząc się wielkim zainteresowaniem kibiców oraz coraz większym mediów.

W przypadku wielu osób niepełnosprawnych sport stał się ich sposobem na życie. Zawodnicy w wielu dyscyplinach mają możliwość uprawiania sportu na poziomie zawodowym na wzór sportowców pełnosprawnych. Sport to również naturalne środowisko integracji osób pełno – i niepełnosprawnych, jest jej bardzo ważnym środkiem. Niepełnosprawni sportowcy oraz ich sukcesy osiągane na zawodach najwyższej rangi, motywują do podejmowania aktywności fizycznej innych niepełnosprawnych. Pokazują im że ciężką pracą oraz wytrwałością w dążeniu do celu można osiągnąć sukces w sporcie, który może mieć realne przełożenie na sukcesy odnoszone w życiu. Dla pełnosprawnych są dowodem na to że ograniczenia istnieją tylko w nas samych!

 

  • wt., 2022-09-27 12:30

©2022 Festiwal Nauki