Sport osób niepełnosprawnych – wyczyn czy rehabilitacja?

Numer: 
924

Sport osób niepełnosprawnych przeszedł w ostatnich 20 latach olbrzymią metamorfozę. Początkowo traktowany był jako forma rehabilitacji lecz z czasem przeistoczył się w sport profesjonalny. Osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności mają możliwość uprawiania niemal wszystkich dyscyplin sportu które są dostępne dla osób pełnosprawnych. Współzawodnictwo w sporcie niepełnosprawnych odbywa się na każdym możliwym poziomie: regionalnym, narodowym oraz paraolimpijskim. Technologia wspomagająca oraz rozwój metod treningowych sprawia, iż poziom współzawodnictwa stale rośnie, a niepełnosprawni sportowcy rywalizują razem z pełnosprawnymi. Aktualnie sportowcy z niepełnosprawnością mogą rywalizować na Igrzyskach Paraolimpijskich w 22 letnich i 6 zimowych dyscyplinach sportu. Od wielu lat Igrzyska Paraolimpijskie odbywają się w tym samym roku i na tych samych obiektach co olimpijskie, ciesząc się wielkim zainteresowaniem kibiców oraz coraz większym mediów.

W przypadku wielu osób niepełnosprawnych sport stał się ich sposobem na życie. Zawodnicy w wielu dyscyplinach mają możliwość uprawiania sportu na poziomie zawodowym na wzór sportowców pełnosprawnych. Sport to również naturalne środowisko integracji osób pełno – i niepełnosprawnych, jest jej bardzo ważnym środkiem. Niepełnosprawni sportowcy oraz ich sukcesy osiągane na zawodach najwyższej rangi, motywują do podejmowania aktywności fizycznej innych niepełnosprawnych. Pokazują im że ciężką pracą oraz wytrwałością w dążeniu do celu można osiągnąć sukces w sporcie, który może mieć realne przełożenie na sukcesy odnoszone w życiu. Dla pełnosprawnych są dowodem na to że ograniczenia istnieją tylko w nas samych!

 

Forma: 
Termin: 
wtorek, 27 Września, 2022 - 12:30
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Na wykładzie zostanie zaprezentowana historia, zadania i cele sportu niepełnosprawnych oraz specyfika uprawiania dyscyplin sportowych uwzględniająca rodzaj i stopień niepełnosprawności.
dr
Grzegorz
Bednarczuk
Miejsce spotkania: 
ul. Marymoncka 34
00-968 Warszawa
Stacjonarne

©2022 Festiwal Nauki