Czemu doszło do pierwszego rozbioru Polski

Numer: 
93

Czemu doszło do pierwszego rozbioru Polski (1772). Jakie czynniki zdecydowały o tym, że państwa ościenne podzieliły się terytorium szlacheckiej Rzeczypospolitej. Co odegrała kluczową rolę: apetyty sąsiadów, czy słabość państwa. Dyskusja panelowa w dwieście pięćdziesiątą rocznicę podziałowego dramatu z udziałem prof. Zofii Zielińskiej, prof. Piotra Ugniewskiego, mgr Michała Balogha i mgr. Rafała Waszczuka, prowadzenie dr Jacek Kordel.

Typ spotkania: 
Forma: 
Termin: 
poniedziałek, 19 Września, 2022 - 18:00
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Czemu doszło do pierwszego rozbioru Polski? Jakie czynniki zdecydowały o tym, że państwa ościenne podzieliły się terytorium szlacheckiej Rzeczypospolitej? Dyskusja w dwieście pięćdziesiątą rocznicę.
prof. dr hab.
Zofia
Zielińska
prof. dr hab.
Piotr
Ugniewski
mgr
Michał
Balogh
mgr
Rafał
Waszczuk
dr
Jacek
Kordel
Miejsce spotkania: 
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
Budynek Pomuzealny, Sala Kolumnowa (parter). Dostosowana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności ruchowej

Komentarze

Wysłane przez ap02_4344 w pon., 2022-09-19 21:27
Podobało mi się klarowne, choć, z konieczności, skrótowe zarysowanie tematu w pierwszej części i następnie dyskusja/ odpowiedzi na pytania bez tzw. "dyscypliny czasowej":) czyli to, że nikt prowadzących nie popędzał, każdy chętny miał możliwość zadania pytania i uzyskania odpowiedzi. Wykład w przejrzysty sposób podsumował stan aktualnej wiedzy, co jest dla szczególnie cenne dla kogoś takiego jak ja, kto nie jest pasjonatem historii i nie śledzi na bieżąco publikacji w tej dziedzinie. W części dyskusyjnej ciekawym dla mnie aspektem było omówienie metodologii badań historycznych, sposobów poszukiwania źródeł i trudności z dostępem do nich.

©2022 Festiwal Nauki