Prawo karne w filmach i w serialach

Numer: 
929

Czy Shrek działał w granicach obrony koniecznej? Czy pacjentka w sezonie 2 serialu The Good Doctor wyraziła zgodę na czynność medyczną? Czy Aaron oskarżony o morderstwo arcybiskupa był poczytalny w chwili popełnienia czynu? W trakcie spotkania wspólnie z dr Katarzyną Syroką-Marczewską z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego będziemy szukali odpowiedzi na pytania, o których mowa powyżej.

Prawo karne jest to dziedzina prawa, która dotyczy przestępstw. Obowiązujący kodeks karny nie zawiera definicji legalnej przestępstwa. Artykuł 1 KK określa jednak, że odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto popełnia czyn zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia. Ponadto nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego, jeżeli nie można mu przypisać winy w czasie czynu. Nie stanowi przestępstwa czyn zabroniony, którego społeczna szkodliwość jest znikoma. Przy ocenie stopnia społecznej szkodliwości czynu sąd bierze pod uwagę rodzaj i charakter naruszonego dobra, rozmiary wyrządzonej lub grożącej szkody, sposób i okoliczności popełnienia czynu, wagę naruszonych przez sprawcę obowiązków, jak również postać zamiaru, motywację sprawcy, rodzaj naruszonych reguł ostrożności i stopień ich naruszenia.

Forma: 
Termin: 
środa, 27 Września, 2023 - 13:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Ile jest prawa karnego w filmach i w serialach, które oglądamy wieczorami albo w weekendy? Czy Shrek działał w granicach obrony koniecznej? Czy Aaron oskarżony o morderstwo arcybiskupa był poczytalny?
dr
Katarzyna
Syroka-Marczewska
Miejsce spotkania: 
ul. Lipowa 4
00-316 Warszawa
Stacjonarne

©2022 Festiwal Nauki