Świat zza krat, czyli o podstawach prawa penitencjarnego

Głównym celem jest przedstawienie i omówienie podstaw prawa penitencjarnego, ze szczególnym naciskiem na aspekt ochrony praw człowieka oraz klasyfikacji skazanych w zakładach karnych. Przybliżone zostaną najważniejsze zasady Kodeksu Karnego Wykonawczego, podstawowe prawa przysługujące osadzonym oraz ścieżki egzekwowania w razie naruszeń. Omówione zostaną także rodzaje i typy zakładów karnych, wraz z systemem klasyfikacji osadzonych. Po zakończonych warsztatach uczniowie będą znali podstawy prawa penitencjarnego, podmioty, których dotyczy oraz zasady nim rządzące. Będą potrafili wskazać prawa osadzonych i ścieżkę ich dochodzenia na drodze krajowej oraz międzynarodowej, a także rozróżnić poszczególne rodzaje i typy zakładów karnych. Najważniejszym przesłaniem, jakie uczniowie wyniosą z zajęć, będzie to, że w zakładach karnych nadal obowiązują znane państwu prawnemu zasady oraz reguły.

środa, 27 Września, 2023 - 09:00
środa, 27 Września, 2023 - 10:30
Omówione zostanie m.in.: czym jest prawo penitencjarne oraz kogo ono obowiązuje, zasady rządzące Kodeksem Karnym Wykonawczym, jakie prawa przysługują osadzonemu oraz w jaki sposób można je egzekwować.
Agnieszka
Gutkowska