Obserwacje i pomiary zjawisk i procesów atmosferycznych - wycieczka do laboratoriów

Numer: 
74
W ramach spotkania uczestnicy odwiedzą trzy laboratoria Zakładu Fizyki Atmosfery Wydziału Fizyki UW. W Laboratorium Mechaniki Płynów   (https://www.igf.fuw.edu.pl/pl/laboratories/laboratorium-mechaniki-plynow/) będą mieli okazję zobaczyć, jak działa tunel aerodynamiczny i ultraszybki termometr do pomiarów z pokładu samolotu. Zapoznają się także z dynamiką atmosfery na obrotowym stole, zobaczą jak powstają kropelki chmurowe i mieszanie chmury z otoczeniem.
W ramach wizyty w Laboratorium Transferu Radiacyjnego (https://www.igf.fuw.edu.pl/pl/laboratories/laboratorium-transferu-radiac...) uczestnicy zapoznają się z działaniem takich urządzeń, jak radiometry i fotometry. Dowiedzą się, ile energii dociera ze Słońca, jak mierzymy efekt cieplarniany oraz jak wykorzystujemy drony do pomiarów atmosferycznych. Zobaczą, jak wykonuje się pomiary zdalne i in-situ aerozoli atmosferycznych.
W Laboratorium Pomiarów Zdalnych (https://www.igf.fuw.edu.pl/pl/laboratories/laboratorium-pomiarow-zdalnych/) zapoznają się z następującymi zagadnieniami:
1. LIDAR atmosferyczny- co i jak możemy nim zmierzyć?
2. Radiometr mikrofalowy: ile wody jest nad nami?
3. Sieci pomiarowe: dlaczego jesteśmy ważnym węzłem atmosferycznych pomiarów w Europie? 
Termin: 
niedziela, 24 Września, 2023 - 09:00
Czas trwania: 
360 minut
Opis skrócony: 
W ramach spotkania uczestnicy odwiedzą trzy laboratoria Zakładu Fizyki Atmosfery Wydziału Fizyki UW: Laboratorium Mechaniki Płynów, Laboratorium Transferu Radiacyjnego, Laboratorium Pomiarów Zdalnych
Dodatkowe informacje: 
Zajęcia prowadzone są w trybie ciągłym – uczestnicy mogą dołączyć do spotkania w dowolnym momencie - od 9 do 15.
prof. dr hab.
Szymon
Malinowski
prof. dr hab.
Krzysztof
Markowicz
dr hab.
Iwona
Stachlewska
Miejsce spotkania: 
ul. Pasteura 5
02-093 Warszawa
główne wejście do budynku z rogu ulic Pasteura i Pogorzelskiego, 4 piętro, windą lub schodami przy portierni.

©2022 Festiwal Nauki