Nauki o Ziemi

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Piknik rodzinny z Gwidonem, czyli warszawskim słoniem leśnym: wielcy łowcy plejstocenu

Piknik rodzinny z Gwidonem w Muzeum Ziemi staje się już tradycją. W tym roku podczas spotkań organizowanych pod logiem Gwidona - słonia leśnego odnalezionego w Warszawie przy ulicy Leszno - będziemy poznawać tajemnice wielkich ssaków plejstocenu i środowiska ich życia. 

Podczas Pikniku dowiemy się o życiu plejstoceńskich drapieżników: wielkich kotowatych (takich jak lwy jaskiniowe czy pantery) i wielkich niedźwiedziach stepowych, które niegdyś występowały na ternach naszego kraju. Ważnymi drapieżcami plejstocenu byli także przedstawiciele rodzaju Homo. Opowiemy zatem także o tym, jak polowali neandertalczycy i kromaniończycy - nasi bezpośredni przodkowie!

Na Pikniku czeka na Was wiele stoisk i aktywności, m.in.:

  • Plejstoceński detektyw / rozpoznawanie tropów zwierząt
  • Puzzle przeszłości / odkrywanie i rekonstrukcja szkieletów zwierząt plejstoceńskich
  • Barwy plejstocenu / malowanie na ceramice
  • Spotkanie z drapieżnikami plejstocenu
  • Wystawa megafauny plejstoceńskiej
  • Pokazy wytwarzania narzędzi kamiennych oraz rozniecania ognia
  • Pokaz filmu

Plejstocen był to epoką czwartorzędu poprzedzającą holocen, w którym żyjemy. Plejstocen jest nazywany epoką lodowcową, co doprowadziło do przekonania, że w tym czasie na Ziemi panował zimny klimat, związany z występowaniem lądolodów. Jest to błędne uogólnienie. Klimat plejstocenu ulegał cyklicznym wahaniom, a okresy zimne (zlodowacenia), były oddzielone okresami ciepłymi (interglacjałami), których klimat bywał porównywalny do dzisiejszego. Można wyobrazić sobie, jak różnorodne było środowisko plejstocenu - w jego zimnych przedziałach lasy były nieliczne, a flora zdominowana przez krzewy, karłowate drzewa i byliny, które tworzyły charakterystyczne dla zlodowaceń zbiorowiska stepo-tundry. Podczas ciepłych interglacjałów znaczne obszary porośnięte były przez lasy liściaste. Za zmianami klimatu i szaty roślinnej następowały również zmiany fauny. W plejstocenie rozkwitała tak zwana megafauna, czyli zwierzęta wyróżniające się rozmiarem i masą. W czasie zlodowaceń, tereny o chłodnym klimacie zamieszkiwały zwierzęta tolerujące zimno, natomiast podczas interglacjałów gatunki te wycofywały się na północ wraz z cofającym się lądolodem, ustępując miejsca zwierzętom ciepłolubnym. Oczywiście, zarówno w świecie zwierząt, jak i roślin występowały także gatunki, które utrzymywały się na tych samych obszarach tak podczas zlodowaceń, jak i interglacjaów.

Nauki o Ziemi
  • ndz., 2023-09-17 11:00
Spotkanie festiwalowe Magazynowanie energii z CO 2

W ramach wykładu zostaną poruszone następujące zagadnienia: Czym jest CO 2 i czy możemy czerpać zyski z jego konwersji? Dlaczego CO 2 jest tak niebezpieczny dla
środowiska skoro drzewa się nim żywią, czy to tylko efekt skali? Cykl obiegu węgla w przyrodzie. Czy zmiana stanu skupienia CO 2 może przynieść korzyści ludzkości?
Jeżeli tak to jakie? Czy niesie to ze sobą jakieś zagrożenia? Jak zmieścić i jak zabezpieczyć tony CO 2 w geologicznej kapsule pod ziemią? Co Włosi robią z CO 2 i czy inni też mogą? Podsumowanie zagrożeń i korzyści związanych z CO 2.

Nauki o Ziemi
  • wt., 2023-09-19 19:00
Spotkanie festiwalowe Maroko - od trylobitów po mozazaury. Paleontologiczne eldorado

Zajęcia pokazujące pracę geologa w terenie, trudno dostępne zakątki świata i przepiękne okazy minerałów i skamieniałości.

Podczas warsztatów będzie można zapoznać się ze stroną organizacyjną wypraw geologicznych, z prelegentem przenieść się w odległe, przepiękne przyrodniczo i niezwykle bogate geologicznie miejsca. Będzie możliwość obejrzenia okazów przywiezionych z wypraw oraz uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania.   

Nauki o Ziemi
  • śr., 2023-09-20 17:00
Spotkanie festiwalowe Dlaczego ziemia się osuwa? Przyczyny, skutki, monitoring i przewidywanie

Osuwiska są zagrożeniami naturalnymi, które występują zarówno w Polsce jak i w innych częściach świata. W trakcie badań przy użyciu sond kosmicznych innych obiektów Układu Słonecznego stwierdzono ich występowanie także na innych planetach jak i księżycach. Co zatem powoduje, że tak powszechnie występują? W świetle doniesień prasowych często słyszymy o zniszczeniach i zagrożeniach jakie powodują w różnych częściach świata. Dochodzi do szeregu uszkodzeń dróg, mostów, linii kolejowych oraz zniszczenia osiedli ludzkich. Na terenach rolnych zniszczeniu ulegają również uprawy, a w obszarach leśnych drzewostan. W trakcie wykładu zostaną omówione przyczyny powstawania osuwisk oraz metody ich monitoringu jak i prognozowania.

Nauki o Ziemi
  • czw., 2023-09-21 17:00
Spotkanie festiwalowe Święte krowy, tajemnica szmaragdowego lodu i inne współczesne zagadnienia w badaniach fiordów

Czy recesja lodowców, zanik morskiej pokrywy lodowej to jedyne znaczące zagadnienia związane ze zmianami klimatu w rejonach polarnych czy to dopiero początek jeszcze większych zmian i problemów? Krótka opowieść przy kawie i ciastkuo badaniach fiordów rejonów polarnych na przykładzie fiordu Hornsund na Spitsbergenie, gdzie zlokalizowana jest Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego. 

Spotkanie poprowadzi dr hab. Mateusz Moskalik - z wykształcenia fizyk, w pracy oceanograf, z pasji polarnik i płetwonurek. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na funkcjonowaniu i interakcjach między fiordami i lodowcami w rejonach polarnych oraz wpływie zmian klimatu na ten system. Uczestnik wielu wypraw naukowych na Svalbard, zimował w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund.

Nauki o Ziemi
  • czw., 2023-09-21 19:00
Spotkanie festiwalowe German i jego izotopy w wodach podziemnych

Przedmiotem wykładu będzie przedstawienie kilku wątków badawczych dotyczących germanu, w tym najnowszych własnych badań. German jest pierwiastkiem śladowym należącym do tzw. krytycznych surowców mineralnych. Z uwagi na zainteresowanie surowcowe, rozpoznanie obecności germanu koncentruje się jak dotąd na wybranych materiałach geologicznych, głównie złożach węgli i niektórych rud, głównie siarczkowych. Rozpoznanie germanu w wodach naturalnych jest bardzo nierównomierne, a niektóre rodzaje wód podziemnych są na tym tle nadal słabo zbadane. Jeszcze słabiej zbadany jest skład izotopowy germanu w wodach podziemnych.

Na Uniwersytecie Warszawskim przeprowadzone zostały ostatnio dwa projekty dotyczące badań germanu i jego izotopów w wodach mineralnych, leczniczych, termalnych i solankach z Sudetów i Karpat. Dostarczyły one unikalnych w skali światowej danych o składzie izotopowym germanu w różnych rodzajach wód podziemnych. Ponadto, badania te pokazały, że wiedza o germanie i jego izotopach może być przydatna dla wyjaśnienia genezy i ochrony wód podziemnych. Innym wątkiem, któremu poświęca się jak dotąd jeszcze niewiele uwagi są korzystne dla zdrowia właściwości germanu, a na tym tle szczególnie jego obecność w wodach leczniczych. Nasze badania pokazały, że w Karpatach występują bogate w german wody mineralne i lecznicze.

Nauki o Ziemi
  • pt., 2023-09-22 18:00
Spotkanie festiwalowe Nauka otwiera drzwi - zwiedzanie Obserwatorium Geofizycznego w Świdrze

Obserwatorium Geofizyczne Instytutu Geofizyki PAN w Otwocku Świdrze otwiera drzwi dla zwiedzających. W sobotę, 23 września w godzinach 11.00-14.00 pracownicy Instytutu przygotują dla miłośników nauki szereg pokazów i konkursów. Będzie można także zwiedzić wystawy poświęcone polskim badaniom polarnym i geofizycznym.

W jednym z budynków Obserwatorium, w tzw. domku modrzewiowym, przygotowano wystawę polarną, na której prezentowane są zarówno przyrządy pomiarowe stosowane do badań w Arktyce, jak i sprzęt codziennego użytku wykorzystywany przez polarników. Zwiedzaniu wystawy będą towarzyszyć fascynujące opowieści o życiu i pracy w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego na Spitsbergenie.

Dodatkową atrakcją będzie zwiedzanie minimuzeum geofizycznych urządzeń pomiarowych. Odwiedzający poznają historię wybranych badań geofizycznych, w szczególności powstania pierwszego na ziemiach polskich obserwatorium magnetycznego w Świdrze, a także prowadzenia ciągłych obserwacji i pomiarów na całym świecie. Zaprezentowana zostanie wybrana aparatura pomiarowa stosowana do pomiarów pól magnetycznych i elektrycznych Ziemi, parametrów meteorologicznych i zanieczyszczeń powietrza.

Podczas wydarzenia dostępne będzie stoisko polarne, gdzie będzie można przenieść się wirtualnie na Spitsbergen - popływać pontonem czy zajrzeć do lodowej jaskini – a to wszystko dzięki nowoczesnym technologiom i goglom VR. Nie zabraknie również gier o tematyce polarnej dla starszych i młodszych wraz z nagrodami.

Nauki o Ziemi
  • sob., 2023-09-23 11:00
Spotkanie festiwalowe Urodziny dinozaura Dyzia

W niedzielę 24 września będziemy obchodzić 26. Urodziny dinozaura Dyzia, czyli rekonstrukcji dinozaura z rodzaju Dilophosaurus wetherilli, który zamieszkał w Muzeum Geologicznym PIG – PIB ponad ćwierć wieku temu.

Z tej okazji zapraszamy na Piknik Rodzinny pod znakiem geologii, podczas którego będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat naszej planety, jej historii i życia na niej, a także wziąć udział w licznych warsztatach, grach i zabawach. Nie zabraknie też tradycyjnego odśpiewania Dyziowi 100 lat oraz zdmuchiwania świeczek z urodzinowego tortu.

Nauki o Ziemi
  • ndz., 2023-09-24 10:00
Spotkanie festiwalowe Odkryj kolory, czyli barwy zaklęte w kamieniu

Odkryj kolory na nowo! Zajrzyj do świata wielobarwnych minerałów i produkowanych z nich naturalnych pigmentów. Podczas warsztatów będziesz mieć niepowtarzalną okazję własnoręcznie wykonać naturalne farby z prawdziwych minerałów i wykorzystać je do malowania.

Zajęcia rozpoczną się krótką pogadanką (15-20min) dotyczącą naturalnych barwników stosowanych historycznie w produkcji farb. Uczestnicy zapoznają się z historią farb i dawnymi sposobami ich wytwarzania. Dowiedzą się, w jaki sposób – przed wprowadzeniem pigmentów syntetycznych – ludzkość pozyskiwała pigmenty z pomocą świata zwierząt i roślin. Głównym tematem spotkania będą barwniki pochodzenia mineralnego, wytwarzane z różnokolorowych minerałów – takich jak hematyt czy goethyt, a także malachit i azuryt. Poznamy również pierwsze, znane ludzkości przykłady wykorzystania barwników w malarstwie jaskiniowym, a także zdrowotne aspekty wykorzystania barwników mineralnych.

W części praktycznej uczestnicy będą mieli okazję osobiście zapoznać się z minerałami barwnymi i spróbować wydobyć z nich kolory. Zajmą się także malowaniem, wcześniej przygotowanych, reliefów przedstawiających sceny z życia ludzi i zwierząt w plejstocenie (tzw. epoce lodowcowej). W tym celu, w ramach warsztatów własnoręcznie wykonają farby z naturalnych, wydobytych ze skał, minerałów. Wykorzystają m.in. moździerze kamienne i oleje naturalne. Pomalowane farbami mineralnymi reliefy uczestnicy zabiorą ze sobą!

Nauki o Ziemi
  • ndz., 2023-09-24 11:00
Spotkanie festiwalowe Gdyby Chile było bliżej

Zapraszamy na spotkanie z Chile, jego zwariowaną geografią i różnorodną przyrodą, krajem niesamowitych krajobrazów w cieniu drzemiących wulkanów. Poznamy jedne z najstarszych drzew i lasów świata oraz żyjące w ich cieniu najmniejsze zwierzęta. 

Nauki o Ziemi
  • wt., 2023-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Geochronologia – czyli jak działają geologiczne zegary

Geochronologia to prężnie rozwijająca się od XX wieku nauka, dotyczy mierzenia czasu wydarzeń przeszłości naszej planety. Podczas spotkania zostaną przybliżone metody i techniki stosowane do określania wieku skał, minerałów i niezwykłych wydarzeń, które ukształtowały naszą Ziemię na przestrzeni miliardów lat.

Nauki o Ziemi
  • wt., 2023-09-26 19:00
Spotkanie festiwalowe Maroko - od trylobitów po mozazaury - paleontologiczne eldorado

Zajęcia pokazujące prace geologa w terenie, trudno dostępne zakątki świata i przepiękne okazy minerałów i skamieniałości.

Podczas warsztatów będzie można zapoznać się ze stroną organizacyjną wypraw geologicznych, z prelegentem przenieść się w odległe, przepiękne przyrodniczo i niezwykle bogate geologicznie miejsca. Będzie możliwość obejrzenia okazów przywiezionych z wypraw oraz uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania.   

Nauki o Ziemi
  • śr., 2023-09-27 17:00
Spotkanie festiwalowe Powodzie i susze w Indonezji. Pogoda i klimat kraju ponad 17 000 wysp

Czy w tropikach jest zawsze gorąco? Jak tropiki wpływają na pogodę i klimat w Europie? Czy to, co się dzieje w Indonezji, możemy odczuć w Polsce? Jakie ekstrema pogodowe nawiedzają mieszkańców Indonezji? Czy można je przewidywać? Kiedy najlepiej odwiedzić Indonezję oraz jak zrobić to przyjaźniej dla środowiska? Na te i inne pytania odpowie Beata Latos - meteorolog tropikalny, badaczka ekstremów pogodowych w Indonezji.

Prelegentka: Beata Latos - doktorantka w Zakładzie Fizyki Atmosfery IGF PAN. Zajmuje się meteorologią tropikalną, jej obszarem badań jest głównie Indonezja. Badaczka ekstremów pogodowych - powodzi, cyklonów tropikalnych, ulewnych deszczy. Przygląda się temu, jaki wpływ mają atmosferyczne fale tropikalne na powstawanie takich zjawisk. Działaczka na rzecz ochrony środowiska, joginka.

Nauki o Ziemi
  • śr., 2023-09-27 19:00
Spotkanie festiwalowe GeoLove – pokochaj geologię

Zapraszamy wszystkich na wielką przygodę z Geologią.

Podczas licznych warsztatów poznamy budowę Ziemi, zbudujemy jej model, nauczymy się rozpoznawać podstawowe typy skał i zajrzymy do ich wnętrza. Zobaczymy czego nie widać gołym okiem i będziemy podziwiać ciekawe skalne obrazy.

Dowiemy się czy w Polsce występują wulkany i jak je znaleźć. Zastanowimy się dlaczego wulkany wybuchają i przeprowadzimy kontrolowane wybuchy.

Sprawdzimy jak szybko mogą rosnąć kryształy i dlaczego wyglądają tak różnie.

Odwiedzimy jubilera i dowiemy się jakie minerały i surowce wykorzystuje się w tej branży.

Poznamy prehistoryczne organizmy i środowiska ich życia.

Dowiemy się czym jest bursztyn, jakie ma właściwości i jak zastygło w nim życie.

Sprawdzimy co jest najbrudniejsze i dowiemy się co wspólnego mają bakterie i geologia.

Te i wiele innych tajemnic geologii odkryjemy podczas warsztatów i pokazów.

Nauki o Ziemi
  • ndz., 2023-10-01 11:00

©2022 Festiwal Nauki