Uniwersytet SWPS

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Pierwsza w Polsce aplikacja do badania funkcji poznawczych dzieci i młodzieży

Zespół badaczy z Instytutu Badań Edukacyjnych oraz Uniwersytet SWPS w latach 2018-2022 zrealizował projekt „Opracowanie i upowszechnienie narzędzi diagnostycznych do oceny zdolności poznawczych dzieci i młodzieży”, który był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego celem było opracowanie, wdrożenie i upowszechnienie zestawu narzędzi (Kompleksowa Analiza Procesów Poznawczych KAPP) – w postaci testów komputerowych i papierowych - do diagnozy funkcjonowania poznawczego dzieci i młodzieży, w wieku od 3 miesięcy do 25 lat wraz z zestawem materiałów postdiagnostycznych. W jego skład wchodzi aplikacja komputerowa zawierająca testy, kwestionariusze oraz skale obserwacyjne do badania funkcji poznawczych (tj. pamięci, myślenia, uwagi, języka, czytania i pisania). Dla wieku 5-10 lat przewidziano badanie zarówno baterią testów komputerowych jak i ocenę poznawczego funkcjonowania dziecka przez rodzica i nauczyciela (diagnoza 270 stopni).

Koncepcja merytoryczna zestawu narzędzi diagnostycznych do pomiaru funkcji poznawczych bazuje na autorskim Wielowymiarowym Modelu Funkcjonowania Poznawczego (WMFP), który w swojej strukturze wykorzystuje funkcje wykonawcze w połączeniu ze sferą percepcji, języka i komunikacji. WMFP powstał w oparciu o model funkcji wykonawczych, strukturalny model systemu językowego oraz psycholingwistyczny model subsytemu fonologicznego, a także w oparciu o wyniki badań wskazujących na znaczenie zawartych w modelu zmiennych psychologicznych dla szeroko rozumianego sukcesu edukacyjnego, zarówno w populacji ogólnej uczniów, jak i w grupach uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. 

  • ndz., 2023-09-17 10:00
Spotkanie festiwalowe „Eye-tracking” na przykładzie badań prowadzonych we współpracy z Tramwajami Warszawskimi

Prezentacja wyników badań realizowanego doktoratu wdrożeniowego we współpracy z Tramwajami Warszawskimi. Porównanie uwagi wzrokowej motorniczych ekspertów i nowicjuszy (tzw. eye-tracking).

  • ndz., 2023-09-17 11:00
Spotkanie festiwalowe EtnoVR jako film 360 i aplikacja 3D

Przedmiotem prezentacji będzie: (1) 9-minutowy film 360 stopni umożliwiający doświadczenie nieporozumienia kulturowego poprzez ucieleśnienie/wejście w perspektywy reprezentantów dwóch kultur; (2) 9-minutowe doświadczenie 3D, stworzone w Unity, które dotyczy tych samych bohaterów i tematyki, ale umożliwia poruszanie się po wirtualnej przestrzeni (film 360 stopni jest doświadczeniem pasywnym).

  • ndz., 2023-09-17 11:30
Spotkanie festiwalowe Med-Stres: pomoc pomagającym w dobie cyfryzacji

Zmęczenie, stres, przeciążenie, wypalenie – to problemy, z którymi borykają się pracownicy i pracowniczki zawodów pomocowych, w tym personel medyczny. Ich znaczenie uwydatniła sytuacja pandemii, kiedy jasne stało się, że aby pomagać, sami pomagający potrzebują dostępu do profesjonalnego wsparcia. Dotarcie z szybką, szeroko zakrojoną pomocą psychologiczną stanowi poważne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia psychicznego. Potrzeba rzetelnych narzędzi, po które będzie można sięgać w dowolnym czasie, także w domowych warunkach. Rozwiązaniem mogą być nowoczesne programy wsparcia psychologicznego wykorzystujące rozwiązania cyfrowe (digital mental health). Podczas wykładu zarysowany zostanie kontekst rozwiązań technologicznych i narzędzi cyfrowych w interwencjach psychologicznych, na przykładzie programu Med-Stres SOS skierowanego do medyków w pandemii. 

  • ndz., 2023-09-17 12:20
Spotkanie festiwalowe Pokaz czatbota Fido

W trakcie wykładu będzie można zapoznać się z funkcjami czatbota Fido stworzonego do wpierania osób borykających się z problemami psychicznymi. Wsparcie Fido polega na przekazywaniu treści psychoedukacyjnych i stosowaniu technik terapii poznawczo-behawioralnej. Do technik stosowanych przez Fido należy m.in. technika wdzięczności lub dialog sokratejski polegający na prowadzeniu rozmowy, której celem jest wykrycie i zmiana sposobów myślenia podtrzymujących problemy psychiczne. Do prowadzenia rozmowy Fido wykorzystuje mechanizmy przetwarzania języka naturalnego stworzonymi od podstaw przy współudziale zespołu Fido.

dr hab. Jarosław Michałowski, prof. Uniwersytetu SWPS (Wydział Psychologii i Prawa Uniwersytetu SWPS w Poznaniu)

  • ndz., 2023-09-17 13:00
Spotkanie festiwalowe Prawa człowieka związane z procedurami medycznymi

Konstytucyjne prawo związane z medycyną to przede wszystkim prawo do ochrony zdrowia. Czy jest ono w prawie polskim w pełni szanowane? Zagadnienie dotyczy zarówno dostępu do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze  środków publicznych jak istnienia tzw. klauzuli sumienia lekarza. W zakres rozważań wchodzi też wymaganie zgody na leczenie i obowiązkowe szczepienia.

  • ndz., 2023-09-17 13:00
Spotkanie festiwalowe Panel nowe technologie w psychologii – szanse i zagrożenia

Dyskusja odbędzie się z udziałem prelegentów i prelegentek prezentujących nowe technologie wykorzystywane do badań psychologicznych oraz wspomagające terapię.

  • ndz., 2023-09-17 14:00
Spotkanie festiwalowe Prawa dziecka – w perspektywie prawnej i psychologicznej

Przedmiotem dyskusji będzie spojrzenie na dziecko z perspektywy pojęcia godności, jako fundamentu dla praw dziecka i praw człowieka oraz wpływu społeczno-psychologicznego na rozwój dziecka, jako małego obywatela lub osoby nie-dorosłej. 

prof. dr hab. Marek Piechowiak (Wydział Psychologii i Prawa Uniwersytetu SWPS w Poznaniu), mgr Dominika Kuna, dr Anna Gorgolewska (Instytut Psychologii Uniwersytet SWPS)

  • ndz., 2023-09-17 14:00
Spotkanie festiwalowe Nowe trendy w projektowaniu – doświadczenia interdyscyplinarne i społeczne

Dyskusja będzie poświęcona nowym trendom i doświadczeniom projektowania w wymiarze społecznym. Omówione zostaną przykłady projektów z zakresu „public policy design”, „future social design” oraz „legal design”, które realizowano w Uniwersytecie SWPS dla partnerów społecznych i biznesowych. 

  • ndz., 2023-09-17 15:00
Spotkanie festiwalowe Prawne aspekty identyfikacji płci: wyzwania i implikacje

W erze rosnącej akceptacji różnorodności płciowej, prawne aspekty identyfikacji płci stają się tematem o kluczowym znaczeniu. W trakcie wystąpienia zostanie zgłębiony ten temat, z uwzględnieniem różnych podejść prawnych do identyfikacji płci na całym świecie. Wystąpienie rozpocznie się od przedstawienia różnych metod prawnej identyfikacji płci, począwszy od tradycyjnych podejść opartych na biologii, a skończywszy na nowoczesnych, które uwzględniają tożsamość płciową. Zostaną omówione, jak różne systemy prawne na świecie podchodzą do tego tematu i jakie są tego konsekwencje dla osób, które te systemy dotyczą. Następnie zostaną omówione prawa związane z identyfikacją płci. Przybliżone zostaną prawa człowieka, takie jak prawo do prywatności, godności i wolności od dyskryminacji, a także jak te prawa są interpretowane i stosowane w kontekście identyfikacji płci. Na koniec wystąpienia skupione zostaną uwagi na przyszłości prawnej identyfikacji płci, zwracając uwagę na rozwijające się trendy i wyzwania, w tym kwestie związane z uznaniem niebinarnych tożsamości płciowych i wpływem technologii na prawne ustalanie płci. Celem wystąpienia jest przyczynienie się do rozwijającej się dyskusji na temat prawnej identyfikacji płci, podkreślając potrzebę podejścia, które szanuje prawa jednostek i uwzględnia złożoność tematu.

  • ndz., 2023-09-17 15:00
Spotkanie festiwalowe Wdzięczność: naukowy klucz do szczęścia. Warsztaty interaktywne

Badania nad wdzięcznością prowadzone są intensywnie od 20 lat i obejmują różne dziedziny: od psychologii pozytywnej po neuronaukę. Najważniejsza konkluzja, jaka z nich wypływa, jest spójna i bardzo obiecująca: wdzięczność jest jednym z najsilniejszych korelatów dobrostanu psychicznego. Może być zatem uznana za klucz do szczęśliwego życia z naukowo udowodnioną skutecznością.

Wdzięczność jest rozumiana przez naukowców jako pozytywna emocja, ale również jako umiejętność dostrzegania i doceniania tego, co mamy i co nas spotyka. Ta umiejętność jest zaś bardzo silnie powiązana z poczuciem szczęścia, satysfakcją ze związków, i szeregiem innych elementów podnoszących jakość naszego życia.

Zapraszam na warsztaty, podczas których dowiecie się, w jaki sposób wdzięczność wpływa na nasz nastrój, zdrowie oraz układ nerwowy. Porozmawiamy o tym, dlaczego warto ją praktykować, oraz jak to robić, by czerpać z niej najwięcej korzyści. I najważniejsze - sprawdzimy jej siłę w praktyce podczas interaktywnych ćwiczeń zaczerpniętych ze świata nauki.

  • ndz., 2023-09-17 15:00
Spotkanie festiwalowe Mój głos nic nie zmieni (?) - o wyborach, polityce i społeczeństwie

W trakcie debaty badacze_ki z Uniwersytetu SWPS omówią problematykę kampanii wyborczych w USA i w Polsce, zmiany zachowań społecznych oraz uczestnictwo wyborcze obywateli w wyborach powszechnych. Zaprezentowane zostaną najnowsze wnioski z międzynarodowych i krajowych badań w perspektywie politologicznej, psychologicznej i socjologicznej.

  • ndz., 2023-09-17 16:00
Spotkanie festiwalowe Obraz czarno-biały czy różne odcienie szarości? Czy rządy prawa można zmierzyć?

W debacie publicznej często się mówi, że dane państwo przestało być państwem prawa. Zerojedynkowe podejście sugeruje, że państwo prawa albo może istnieć, albo nie mieć racji istnienia. Tymczasem poziom rządów prawa można zmierzyć, a na wynik wpływają różne czynniki. Upolitycznienie sądów nie musi oznaczać, że sądy są polityczne w typowych sprawach życia codziennego. Brak przejrzystości decyzji politycznych niekoniecznie musi prowadzić do korupcji. Podporządkowanie niektórych instytucji nie musi oznaczać spadku poczucia bezpieczeństwa obywateli. Poziom rządów prawa jest przedmiotem analizy ze strony różnych organizacji międzynarodowych i pozarządowych (np. OECD, Unia Europejska, World Justice Project, Freedom House, V-Dem, Bertelsmann Institute czy International IDEA). Celem wykładu będzie prezentacja stosowanych metodologii oraz odpowiedź na pytanie, jak wyniki w poszczególnych rankingach mogą wpływać na reputację i poziom bezpieczeństwa obywateli poszczególnych państw.

  • ndz., 2023-09-17 17:00
Spotkanie festiwalowe Nieludzkie traktowanie - case study i metody zapobiegania torturom

W trakcie wykładu zostaną przedstawione informacje na temat prewencji tortur w Polsce, w szczególności na temat Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur (KMPT), Podkomitetu do Spraw Prewencji (SPT) oraz Europejskiego Komitetu  do Spraw Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT). Omówione zostaną także zidentyfikowane przez KMPT przypadki tortur w Polsce w komisariatach Policji oraz jednostkach penitencjarnych, w oparciu o prawomocne wyroki sądowe oraz raporty Mechanizmu Prewencji Tortur.

  • ndz., 2023-09-17 18:00

©2022 Festiwal Nauki