Wydarzenia specjalne

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Różne oblicza biologii – specjalne wydarzenie dla uhonorowania profesor Magdaleny Fikus

Biologia ma różne oblicza – od skali mikro do skali makro, wszystkie fascynujące w swojej różnorodności. W trakcie wydarzenia będzie można wysłuchać trzech prezentacji
trzech badaczy zajmujących się biologią – o genetyce nowotworów, strategiach rozrodczych pająków oraz tym jak neuronauka widzi wpływ społeczny na indywidualne
zachowania. Całość przygotowana dla uhonorowania biolożki, niestrudzonej popularyzatorki nauki i wieloletniej Przewodniczącej Rady Programowej i wice-dyrektorki Festiwalu Nauki w Warszawie – Profesor Magdaleny Fikus.

dr Paula Dobosz - Uniwersytet Warszawski
prof. dr hab. Marek Żabka - Instytut Nauk Biologicznych Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach
dr Alicja Puścian - Pracownia Neurobiologii Emocji, IBD PAN

  • sob., 2023-09-16 12:00
Spotkanie festiwalowe Uchodźca czyli kto?

Często mówi się, że intuicja jest jasna, a prawo wszystko gmatwa. Tymczasem w sprawie uchodźców, jasne jest prawo, a zagmatwana cała reszta. Chodź uchodźstwo jest tak stare, jak historia, to odkrywamy je jako społeczeństwa od nowa. Czego nauczyły nas o uchodźctwie ostatnie lata? Czy i co nowego wniosły do dialogu społecznego i naszego rozumienia procesów społecznych? Jak bardzo zmienia nasze społeczeństwo spotkanie z obywatelami innych krajów uciekającymi przed prześladowaniami i śmiercią? Co sprawi, by ci, którzy czuli się zmuszeni uciec ze swojego kraju, mogli odnaleźć się w naszym? Na te pytania poszukamy odpowiedzi z perspektywy prawa, ekonomii i stosunków międzynarodowych.

Uczestnicy: Maciej Duszczyk (WNPiSM Uniwersytet Warszawski), Agata Górny (OBM Uniwersytet Warszawski), Dorota Pudzianowska (WPiA Uniwersytet Warszawski)
Prowadzenie: Dariusz Stola (PAN)

  • pon., 2023-09-18 18:00
Spotkanie festiwalowe Cel: kosmos!

W 550. rocznicę urodzin Kopernika i w 45. rocznicę pierwszego lotu Polaka w kosmos – zapraszamy na spotkanie pełne astronomii i astronautyki. Polscy następcy Kopernika i gen. Hermaszewskiego są dookoła nas, również w Warszawie! Co roku jest ich coraz więcej, a nowe projekty badawcze i inżynierskie, również studenckie są powszechnie doceniane na świecie.

 

Czy słyszeliście o planowanej polskiej misji księżycowej? A może o badaniach Ziemi z Kosmosu przez polskie firmy albo o polskich naukowcach badających w pionierski sposób kosmos np. w projekcie OGLE? 

 

Panel dyskusyjny, połączony z prezentacją i sesją Q&A pozwoli poznać Polki i Polaków związanych z szeroko pojętym kosmosem, polskie badania oraz misje kosmiczne, które śmiało można nazwać „polskimi”! Dzięki spotkaniu dowiecie się tego, że Polska to ważne miejsce na mapie badań astronomicznych i mapie wiodących firm sektora kosmicznego.

 

Prelegenci:

Mateusz Józefowicz (Europejska Fundacja Kosmiczna) - Polska misja księżycowa

Mariusz Słonina (Sybilla Technologies) - O astronautach i bezpieczeństwie kosmicznym

Milena Ratajczak (Fundacja New Space, Obserwatorium Astronomiczne UW) - Polska astronomia pół wieku po Koperniku

Spotkanie poprowadzi Kacper Lawera z Fundacji New Space.

  • wt., 2023-09-19 18:00
Spotkanie festiwalowe TOP 10 polskiej archeologii ostatnich 20 lat - wykład laureatki Złotej Róży

Wyobrażenie, że jedynym skarbem znalezionym w Polsce jest odkryty 35 lat temu skarb ze Środy Śląskiej czy namierzona jeszcze przed II wojną światową osada w Biskupinie to poważny błąd. W archeologii stale się coś dzieje, co każe nam spojrzeć inaczej na nasze dzieje, zwłaszcza ostatnio gdy pojawiły się nowe techniki badawcze. W ciągu ostatnich 20 lat doszło do wielu bardzo ciekawych odkryć, o których wiedzą nieliczni, a które robią wrażenie i to z różnych powodów. Oto subiektywny ranking 10 najciekawszych odkryć archeologicznych w Polsce.

  • czw., 2023-09-21 18:00
Spotkanie festiwalowe Krajobraz po wojnie

W trakcie wykładu autor zajmie się analizą możliwości wykorzystania antropologii i innych nauk społecznych w konfliktach zbrojnych. Jak sam pisze: „Interesuje mnie historia zaangażowania badaczy społecznych oraz współczesna praktyka wykorzystania wiedzy o kulturze i społeczeństwie dla w prowadzenie działań wojennych. Antropologiczna analiza zjawiska wojny polega między innymi na zrozumienia swojego wroga i wykorzystania tej wiedzy dla jego pokonania, co często jest opisywane jako zdobycie serc i umysłów przeciwnika. Współczesne wojny, w tym przede wszystkim wojna na Ukrainie, zmuszają do postawienia pytania zdecydowanie wykraczającego poza rozwiązanie militarne”

Jakie zmiany społeczne i jakie konflikty wewnętrzne mogą być zaakceptowane przez uczestników wojny? Okazuje się bowiem, że ludzie z walczącego społeczeństwa (walczących społeczeństw) bardzo idealizują obraz sytuacji, jaka ma nastać „po wojnie”!

Dr hab. Michał Kowalski – pracownik Wydziału Socjologii UW - jest autorem książki „Antropolodzy na wojnie. O „brudnej” użyteczności nauk społecznych, Wydawnictwo UW, Warszawa 2015

  • pon., 2023-09-25 18:00
Spotkanie festiwalowe Dzika strona chorób zakaźnych w zmieniającym się klimacie

Wystąpienie chorób zakaźnych czy zaraźliwych jest wypadkową interakcji między gospodarzem (zwierzęciem, człowiekiem), patogenem, a środowiskiem. W przypadku chorób
przenoszonych przez wektory, które są szczególnie wrażliwe na zmiany klimatu, przede wszystkim stawonogi, muszą być one również brane pod uwagę jako istotny czynnik ryzyka wystąpienia nowych chorób lub pojawienia się chorób w nowej lokalizacji geograficznej lub u nowego gatunku zwierząt. W wielu przypadkach, znalezienie bezpośredniego związku między zmianami klimatycznymi a wystąpieniem choroby jest trudne. Obserwowane ocieplenie klimatu i zwiększenie stężenia emisji CO 2 mogą również pośrednio wypływać na wzrost ryzyka pojawiania się chorób poprzez: ograniczenie dostępu do pokarmu i wody, wymuszanie migracji zwierząt, zwiększanie ich zagęszczenia powodując wzrost kontaktów między innymi gatunkami, zwierzętami domowymi czy ludźmi, a co za tym idzie stres wpływający na funkcjonowanie układu odpornościowego i przemian metabolicznych. Zmiany
klimatyczne mogą bezpośrednio wpływać na: fizjologiczne i ekologiczne cechy zarówno gospodarza, patogenu i jego wektorów; zmiany interakcji między tymi trzema komponentami; dynamikę chorób zakaźnych, które są nieodłącznym składnikiem ekosystemów i które muszą być rozpatrywane w określonym kontekście ekologicznym. Sprecyzowanie określenia „zakażeń czułych na zmiany klimatyczne” jest trudne, ponieważ wraz ze zmianami klimatycznymi istotny wpływ na ryzyko pojawiania się chorób mają również inne procesy tj. globalizacja, intensyfikacja hodowli i produkcji zwierzęcej, upowszechnienie się nieograniczonego i niekontrolowanego przemieszczania ludzi czy zwierząt, ekspansja gatunków inwazyjnych, antropopresja środowiska zwierząt dzikich, czy zmiany w zarządzaniu gospodarką leśną.

  • wt., 2023-09-26 18:00

©2022 Festiwal Nauki