Krajobraz po wojnie

Numer: 
12

W trakcie wykładu autor zajmie się analizą możliwości wykorzystania antropologii i innych nauk społecznych w konfliktach zbrojnych. Jak sam pisze: „Interesuje mnie historia zaangażowania badaczy społecznych oraz współczesna praktyka wykorzystania wiedzy o kulturze i społeczeństwie dla w prowadzenie działań wojennych. Antropologiczna analiza zjawiska wojny polega między innymi na zrozumienia swojego wroga i wykorzystania tej wiedzy dla jego pokonania, co często jest opisywane jako zdobycie serc i umysłów przeciwnika. Współczesne wojny, w tym przede wszystkim wojna na Ukrainie, zmuszają do postawienia pytania zdecydowanie wykraczającego poza rozwiązanie militarne”

Jakie zmiany społeczne i jakie konflikty wewnętrzne mogą być zaakceptowane przez uczestników wojny? Okazuje się bowiem, że ludzie z walczącego społeczeństwa (walczących społeczeństw) bardzo idealizują obraz sytuacji, jaka ma nastać „po wojnie”!

Dr hab. Michał Kowalski – pracownik Wydziału Socjologii UW - jest autorem książki „Antropolodzy na wojnie. O „brudnej” użyteczności nauk społecznych, Wydawnictwo UW, Warszawa 2015

Typ spotkania: 
Forma: 
Termin: 
poniedziałek, 25 Września, 2023 - 18:00
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Jakie zmiany społeczne i konflikty wewnętrzne mogą być zaakceptowane przez uczestników wojny? Jak ludzie należący do walczącego społeczeństwa wyobrażają sobie sytuację, jaka ma nastać „po wojnie”!
Organizator: 
dr hab.
Michał
Kowalski
prof.
Ireneusz
Krzemiński (wprowadzenie)
Miejsce spotkania: 
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
Instytut Kultury Polskiej, sala nr 5
Nagranie

Komentarze

Wysłane przez Dariuszsicinski_4537 w czw., 2023-09-14 15:49
Dariusz Siciński

©2022 Festiwal Nauki