historia

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Strzelecka 8 - historia w inskrypcji ukryta

W czasie lekcji uczniowie poznają historię kamienicy przy ul. Strzeleckiej 8, w której w latach 1945-1948 funkcjonował areszt Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie. Osoby przetrzymywane w tym areszie pozostawiły na ścianach inskrypcje, które w czasie lekcji będzie można zobaczyć. Inskrypcje te są często ostatnimi śladami ich życia. Od 2020 roku w kamienicy działa Izba Pamięci Strzelecka 8.

• śr., 2023-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Gomułkowska stabilizacja (1957-1970)

Epoka Gomułki upływała w atmosferze braku perspektyw na lepsze życie, zastoju i szarości. Życie toczyło się wolnym rytmem, ale w porównaniu z latami wojny i okresem stalinizmu na wyższym poziomie, a do tego było przewidywalne i stabilne.

• śr., 2023-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Średniowieczne specyfiki stosowane przez kobiety dla zachowania higieny, zdrowia i urody

Kobiety od wieków dużą uwagę przywiązywały do swojej urody starając się zachować jak najdłużej młody, piękny i zdrowy wygląd. Współczesne peelingi, maseczki, hydrolaty, wody zapachowe, olejki, woski depilacyjne i farby do włosów stanowią kontynuację zabiegów stosowanych przez średniowieczne kobiety. Ówczesne traktaty informują na przykład w jaki sposób wybielano cerę, usuwano trądzik, zmieniano kolor włosów, złuszczano skórę, usuwano zbędne owłosienie czy dbano o higienę jamy ustnej. Stosowane wówczas kosmetyki zawierały niekiedy bardzo oryginalne składniki takie jak: wapno gaszone, mrówcze jaja, roje pszczół, ogony jaszczurek, destylowane jaskółki, odchody kozy, które miały jeden cel – zagwarantować młodość i piękno. Warto dodać, że mimo upływu czasu wiele ze stosowanych wówczas składników jak na przykład olejek różany, woda różana, aloes, siemię lniane czy otręby owsiane są nadal wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym.

• wt., 2023-09-26 11:00
Lekcja festiwalowa XIX-wieczne migracje chłopskie z ziem polskich

XIX wiek był wiekiem rosnącego globalnego połączenia. Przejawiało się ono pod postacią procesów łączenia się lokalnych rynków w rynek światowy, ale też wzrostu ruchliwości ludzi - przede wszystkim z klas ludowych, którzy sami, niepytani przez nikogo, wkraczali na globalny rynek pracy w poszukiwaniu lepszego życia. Nie inaczej było z chłopami z ziem polskich. Migrowali oni do pracy sezonowej, np. z Królestwa Kongresowego do Prus, ale też dalej, np. za ocean: przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych i Brazylii. Na warsztatach będziemy pracować z autentycznymi, zachowanymi listami, przesyłanymi w latach 1890/1891 przez chłopów, którzy wyjechali do Brazylii i Stanów Zjednoczonych głównie z trzech wsi Królestwa Kongresowego. Na ich podstawie, a także na podstawie innych źródeł, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, skąd i dlaczego chłopi wyjeżdżali, jak i dokąd trafiali, kto i z jakiego powodu interesował się ich losami, i co z tego wynikało.

• wt., 2023-09-26 11:00
Lekcja festiwalowa Zakon templariuszy - upadek i legenda

Niespodziewany upadek zakonu templariuszy na początku XIV w. do dziś wzbudza wiele domysłów i wątpliwości. Z jego historią wiążą się liczne tajemnice i sensacyjne teorie. W trakcie wykładu zostaną przedstawione historyczne okoliczności likwidacji zakonu oraz źródła najbardziej znanych legend, m.in. o skarbie klątwach i podróży templariuszy do Ameryki.

• wt., 2023-09-26 12:00

• śr., 2023-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Nieoznaczony Heisenberg. Naukowcy w obliczu II Wojny Światowej

Wykład omawia losy wybitnych naukowców w większości docenionych nagrodą Nobla za swoje odkrycia na tle II Wojny Światowej. Jak poradzili sobie w tej okrutnej rzeczywistości? Jak potoczyły się ich losy? W tej historii pozornie niezwiązane ze sobą wątki niespodziewanie złożą się w jedną spójną całość. Przybliżone zostaną kluczowe zagadnienia z budowy atomu, przeniesiemy się z Niemiec do Krakowa i Kopenhagi, a wszystko to na tle ponurych lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku.

• czw., 2023-09-28 11:00