Wydział Nauki o Zdrowiu Warszawski Uniwersytet Medyczny

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Pielęgniarstwo Kliniczne Zawodem Przyszłości

W ramach spotkania zapraszamy do zwiedzenia bazy dydaktycznej oraz zapoznania się ze sprzętem medycznym służącym do praktycznej nauki zawodu pielęgniarki/pielęgniarza. W trakcie zajęć opowiemy o specyfice pielęgniarstwa klinicznego, co go wyróżnia i jakie są standardy pielęgniarskiej praktyki klinicznej.

• sob., 2017-09-23 11:00
Spotkanie festiwalowe Profilaktyka chorób nowotworowych – jak uchronić się przed rakiem?

Uczestnicy zostaną zapoznani z czynnikami ryzyka zwiększającymi prawdopodobieństwo choroby nowotworowej – charakterystyką tych czynników oraz konsekwencjami narażenia. Podczas zajęć zostaną przedstawione najnowsze zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem dotyczące prewencji chorób nowotworowych. Uczestnicy zajęć otrzymają publikację pt. „12 sposobów na zdrowie” wydaną na podstawie tych zaleceń. Zajęcia będą okazją do skonsultowania nawyków zdrowotnych ze specjalistami zajmującymi się zapobieganiem chorób nowotworowych. W szczególności osoby palące papierosy będą mogły skorzystać na koniec zajęć z badania smokolizerem, urządzeniem badającym ilość tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Osoby chcące przestać palić papierosy będą mogły skorzystać z porady specjalisty z Poradni Pomocy Palącym działającej przy Instytucie – Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, a także zapisać się na indywidualną wizytę.

• pon., 2017-09-25 16:00
Lekcja festiwalowa Tajemnice ludzkiej krwi

Celem planowanych zajęć jest przedstawienie podstawowych informacji na temat fizjologii krwi, układu krwiotwórczego i krwionośnego. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z terminologią związaną z budową krwi, jej funkcjami i właściwościami oraz dowiedzieć się jak ważną dziedziną nauki jest hematologia i transfuzjologia. Lekcja festiwalowa będzie zawierała także elementy związane z pierwszą pomocą – uczestnicy będą mogli dowiedzieć się dlaczego zatrzymanie funkcji układu krwionośnego jest niebezpieczne dla człowieka, jak temu zapobiegać, a także jak postępować w przypadku wystąpienia takiego zagrożenia.

• wt., 2017-09-26 10:00
Spotkanie festiwalowe Od poczęcia do narodzin - rozwój i narodziny człowieka.

Od poczęcia do narodzin - rozwój i narodziny człowieka , jak pomoc człowiekowi w przyjściu na świat.

• wt., 2017-09-26 16:00
Lekcja festiwalowa Cukier – z czym to się je

Cukier – co to oznacza. Gdzie ukrywa się cukier. Z czym wiąże się zdrowe odżywianie… to i jeszcze więcej dowiecie się podczas lekcji festiwalowej. Celem zajęć jest wprowadzenie uczestników w tematykę zdrowego odżywiania ze szczególnym uwzględnieniem cukru i jego ukrytych źródeł. Obalimy też mity związane z żywieniem krążące w mediach

• śr., 2017-09-27 09:00
  • śr., 2017-09-27 12:00
Lekcja festiwalowa Cukier – z czym to się je

• śr., 2017-09-27 09:00
  • śr., 2017-09-27 12:00
Spotkanie festiwalowe Czyje zdrowie jest publiczne?

O miejscu i roli zdrowia publicznego w systemie ochrony zdrowia w Polsce. Jeżeli chcesz dowiedzieć się dlaczego należy edukować rodziców, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci, jaki wpływ na zdrowie człowieka ma smog i dlaczego organizacja systemu ochrony zdrowia w Polsce wpływa tylko w 10% na zdrowie Polaków – zapraszamy na wykład.

• śr., 2017-09-27 16:00
Lekcja festiwalowa Słyszalne i niesłyszalne fale akustyczne

Czy wszystkie fale akustyczne słyszy człowiek?  Jak można wykorzystać dźwięki niesłyszalne? Jak analizować dźwięki słyszalne?

• czw., 2017-09-28 12:00
Spotkanie festiwalowe Skąd się bierze postęp w medycynie?

Kilka słów o metodologii badań naukowych w medycynie. Skąd się biorą nowe metody leczenia, jak poznajemy naturę różnych schorzeń oraz co różni medycynę współczesną od tej z przełomu XIX/XX wieku. Spotkanie będzie poświęcone rozważaniom nad naukowymi podstawami rozwoju medycyny. Czy medycyna jest nauką? Czy medycyna to wyłącznie praktyka, czy może istnieją także teorie medyczne? Czym jest wyjaśnianie i rewizja wiedzy i jaki ma to wpływ na postęp który obserwujemy w medycynie?

• czw., 2017-09-28 16:00
Spotkanie festiwalowe Niepełnosprawność a prokreacja. Wolno czy Nie!

Czy społeczeństwo jest przygotowane do prokreacji osób niepełnosprawnych?  Czy Państwo jest przygotowane do prokreacji osób niepełnosprawnych? Dalsze rozważania będą koncentrować się  na względach zdrowotnych par niepełnosprawnych przygotowujących się do prokreacji. Pozwoli to określić potrzeby tych osób w różnych kwestiach takich jak finansowe, mieszkaniowe, zawodowe. Świadomość podejmowanych decyzji  powinna skutkować dobrym przygotowaniem do ciąży, porodu i połogu u osób z dysfunkcjami wzroku, słuchu, ruchu oraz niepełnosprawnością intelektualną.

• czw., 2017-09-28 18:00
Lekcja festiwalowa Dlaczego bije nasze serce?

Jak pracuje serce, co wpływa na jego pracę? Jak można to ocenić i jak dbać aby długo nam służyło.

• pt., 2017-09-29 09:00
Lekcja festiwalowa Rusz Serce- Ty też potrafisz

Przygotujemy uczniów do udzielania pierwszej pomocy i resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Zapoznamy z zasadami udzielania pierwszej pomocy i zmniejszymy lęk odczuwany w sytuacjach nagłych, w stanach zagrożenia życia.

• pt., 2017-09-29 10:00
Spotkanie festiwalowe Czy na pewno wiemy jak zostać matką i ojcem?

Współczesny człowiek mimo zmian społecznych nadal uznaje, że najwyższym dobrem jest rodzina. Jednak tempo życia jakiemu ulegamy nastręcza nam trudności z podjęciem decyzji o posiadaniu potomstwa. Odwlekanie czasu prokreacyjnego przez  młode pary na okres po 30 roku życia skutkuje tym, że mają one trudności z zajściem w ciążę, ale też z jej donoszeniem do terminu porodu. Przedstawimy model postępowania ułatwiający przygotowanie się do prokreacji.

• pt., 2017-09-29 18:00