Zakład Działalności Pomocniczej PAN

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Archeologia kolorowych nici

Celem pokazu jest udowodnienie zwiedzającym, że techniki tkackie znane od kilku tysięcy lat są ponadczasowe oraz mogą znaleźć praktyczne zastosowanie nawet dziś. Razem z młodszymi uczestnikami wykorzystamy podstawowe narzędzie tkackie jakim jest bardko, aby wykonać proste, kolorowe krajki na bransoletki, które dzieci będą mogły zabrać jako pamiątkę z pokazu. Dorośli zwiedzający będą mieli możliwość poznać bardziej skomplikowane techniki tkackie.W trakcie pokazu można będzie uzyskać wiele informacji na temat produkcji włókienniczej w starożytności, wykorzystywanych surowców i sposobu ich przetwarzania na nici, a następnie tkaninny.

archeologia
  • sob., 2017-09-30 10:00
Spotkanie festiwalowe Nieistniejące pejzaże Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej

Zdjęcia prezentowane podczas Festiwalu Nauki, są przedsmakiem wystawy przedstawiającej wybrane fotografie Peter'a Harrington'a - oficera RAF-u, wykonane w latach 1942-1943 w trakcie pobytu m.in. w Syrii i Iraku oraz podróży po Afryce Północnej. Zdjęcia prezentują historyczne pejzaże miast, m.in. Damaszek, Aleppo, Bagdad, Jerozolimę, Bejrut, Trypolis, Bengazi, Kair i Aleksandrię.

archeologia
  • sob., 2017-09-30 10:00
Spotkanie festiwalowe Rośliny owadożerne

Polska Akademia Nauk Ogród Botaniczny w Powsinie proponuje wykład połączony z pokazem roślin mięsożernych, czasami określanych jako rośliny owadożerne, które  należą do osobliwości przyrodniczych. Egzystują w bardzo ubogich środowiskach w składniki mineralne (głównie w związki azotu) rozwinęły cechy morfologiczne (wykształcenie liści pułapkowych) w celu schwytania żywej zdobyczy. Celem prezentacji będzie zatem omówienie najpopularniejszych roślin mięsożernych oraz ich pokaz.

biologia
  • sob., 2017-09-30 10:00
Spotkanie festiwalowe Czy od seksu można się uzależnić? Neuronalne mechanizmy nałogowych zachowań

Koncepcja uzależnienia od czynności (takich jak np. granie w gry komputerowe, objadanie się, robienie zakupów czy uprawianie hazardu) zyskała bardzo dużą popularność w świadomości społecznej i mass mediach. W języku potocznym często używa się słowa "uzależnienie" i można odnieść, wrażenie, że uzależnić można się od wszystkiego. Takie stwierdzenie rodzi jednak wiele kontrowersji w środowiskach medycznych i naukowych. Czy jest ono prawdą? Szczególnie intrygującą (i istotną społecznie) grupą problematycznych zachowań opisywanych coraz częściej w kategoriach "uzależnień" są kompulsywne zachowania seksualne. Zgłaszane przez pacjentów trudności z kontrolą czynności seksualnych (tj. wielogodzinne oglądanie pornografii, kompulsywna masturbacja, czy korzystanie z płatnych usług seksualnych) są coraz częściej spotykane w praktyce psychoterapeutycznej, psychiatrycznej i seksuologicznej.

psychologia
  • sob., 2017-09-30 12:00
Spotkanie festiwalowe Młodzi innowatorzy

Panel dyskusyjny oraz warsztat przy wykorzystaniu Modelu Tworzenia Innowacyjnych Strategii Biznesowych do wypracowania rozwiązań instytucjonalnych i organizacyjnych, które łączyłyby młodych innowatorów, organizatorów konkursów i innowacyjnych pracodawców. W dotychczasowych spotkaniach brali udział m.in.: laureaci i organizatorzy ogólnopolskich konkursów dla młodych wynalazców i innowatorów takich jak NOT, E(x)plory, Smart up Adamed, Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci oraz przedstawiciele innowacyjnych pracodawców, urzędów pracy oraz centrów przedsiębiorczości i kreatywności.

ekonomia
  • sob., 2017-09-30 12:00
Spotkanie festiwalowe Labirynt Filozoficzny

 

Czy świat istnieje? A może jest tylko snem?

Co to jest prawda?

Czy mogę coś wiedzieć na pewno?

Czym się różnię od mojego kota?

Czy broda jest potrzebna, by być filozofem?

 

Wszystkich, którzy chcą zadać filozofom z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN także i inne nurtujące pytania filozoficzne oraz przedstawić im własne przemyślenia, serdecznie zapraszamy na pobłądzenie po korytarzach Pałacu Staszica.

W rolę: Heraklita, Platona, Dionizego Areopagitę, św. Tomasza, Kartezjusza, Husserla, Kierkegaarda, Freuda, św. Augustyna, Schopenhauera, Nietzschego, Heraklita i Arystotelesa wcielą się pracownicy Instytutu Filozofii iSocjologii PAN.

filozofia
  • sob., 2017-09-30 12:30
Spotkanie festiwalowe Z wizytą w haremie sułtanów Imperium Osmańskiego

W trakcie wydarzenia będzie można zgłębić tajemnice orientalnego świata kobiet. Zapoznać się z ich życiem codziennym (warto dodać, że harem to w świecie muzułmańskim część domu, kompleksu pałacowego, przeznaczona dla kobiet i ich dzieci). 

Uczestnicy będą mieli okazję:

- poznać fakty dotyczące haremu sułtanów Imperium Osmańskiego (uczestnicząc w konkursie lub grając w grę edukacyjną),

- zrobić figurki papierowe inspirowane tureckim teatrem cieni,

- wykonać wizytówkę z imieniem napisanym alfabetem arabskim,

- zagrać w grę memory z przedstawieniami dam haremowych (z kolekcji pocztówek IKŚiO),

- przymierzyć stroje orientalne.

Warsztatom towarzyszyć będzie konkurs dotyczący faktów z życia codziennego haremu sułtanów. W informatorze można będzie znaleźć odpowiedzi na wylosowane pytania konkursowe. W nagrodę, za próbę odpowiedzi na trzy pytania, można będzie wygrać unikatową pocztówkę lub zakładkę - kopię oryginalnej karty pocztowej pochodzącej z kolekcji naszego Instytutu. 

Na najmłodszych gości czekać będą kolorowanki z damami haremowymi.

archeologia
  • sob., 2017-09-30 12:30
Spotkanie festiwalowe W świątyni egipskiej

W czasie warsztatów odwiedzimy świątynię egipską. Będziemy mogli pobrać nauki u skryby świątynnego, który pokaże nam, jak pisać znaki hieroglificzne, wprowadzi nas w tajniki pisma egipskiego, zapozna z jego podstawową strukturą, a także ciekawostkami czy grami słów. Można będzie także odbyć praktyki jako młody kapłan i prześledzić codzienne obowiązki oraz karierę tego urzędnika. Przewidziana jest również wizyta u egipskich budowniczych świątyń, gdzie będzie można dowiedzieć się, jak stawiano te monumentalne budowle oraz wziąć udział w pracach budowlanych przy świątyni egipskiej. Przewidziane są zajęcia praktyczne oraz gry.

archeologia
  • sob., 2017-09-30 13:30