psychologia

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Co nam daje nauka? Co nam daje psychologia?

Uczestnicy poznają różnice między nauką i nie-nauką i zagłębią się w kwestie naukowego sceptycyzmu, ścisłości, uniwersalności. Będą mieli również okazję odkryć, czym różni się psychologia od innych dziedzin nauki i jakie są tego skutki.

psychologia
  • sob., 2017-09-23 11:00
Spotkanie festiwalowe Stres - instrukcja obsługi

Warsztat będzie okazją do tego, aby więcej dowiedzieć się o stresie i radzeniu sobie z nim. Spotkanie będzie skoncentrowane głównie na odpowiedzi na pytanie: „Czy można czerpać korzyści z doświadczania stresu?”

psychologia
  • sob., 2017-09-23 11:00
Spotkanie festiwalowe Jak oszukuje mózg?

W każdej sekundzie za pomocą zmysłów odbieramy nawet 11 milionów wrażeń. Z tego ogromu bodźców do naszej świadomości dociera tylko około 40. Za tak rygorystyczną selekcję odpowiada nasz mózg. Znając jego przyzwyczajenia można go łatwo oszukać.

psychologia
  • sob., 2017-09-23 12:30
Spotkanie festiwalowe Nauka w działaniu, czyli psychologia przyjaznej przestrzeni.

Uczestnicy poznają praktyczne zastosowania metod naukowych w kształtowaniu przyjaznej przestrzeni publicznej. Poruszane będą problemy integracji, bezpieczeństwa, estetyki i funkcjonalności przestrzeni wokół nas.

 

psychologia
  • sob., 2017-09-23 12:30
Spotkanie festiwalowe Prawda czy powielony stereotyp? Os. chore psychicznie w przekazie medialnym

Uczestnicy zajęć poznają typowe przekazy medialne dotyczące osób chorujących psychicznie i chorób psychicznych. Będą mieli również okazję zidentyfikować i zweryfikować nieprawdziwe przekonania dotyczące specyfiki chorób psychicznych, a także porozmawiać z zaproszonym gościem - osobą z doświadczeniem choroby psychicznej.

 

psychologia
  • sob., 2017-09-23 12:30
Spotkanie festiwalowe Różni, ale równi

Dzięki uczestnictwu w zajęciach dzieci będą mogły poznać, na czym mogą polegać różnice pomiędzy ludźmi (wygląd zewnętrzny, kolor skóry, stan zdrowia) oraz przekonać się, że te różnice są czymś pozytywnym – bo dzięki temu każdy człowiek jest wyjątkowy i niepowtarzalny.

psychologia
  • sob., 2017-09-23 12:30
Spotkanie festiwalowe SPOTKANIE ODWOŁANE Twoja życiowa ścieżka dźwiękowa

Jak utrzymać życiową równowagę i działać efektywnie? Jak prosperować, rozkwitać, wykorzystując terapeutyczne właściwości muzyki? Jak dzięki dźwiękom i muzyce kształtować życie pełne harmonii i sensu?

psychologia
  • sob., 2017-09-23 13:00
Spotkanie festiwalowe Trening regulacji napięcia

Warsztat będzie okazją do tego, aby dowiedzieć się, czym jest tzw. „Reakcja relaksacyjna”. Uczestnicy poznają oraz przećwiczą klasyczne metody regulacji napięcia np. Trening Jacobsona oraz Trening autogenny Schultza.

psychologia
  • ndz., 2017-09-24 11:00
Lekcja festiwalowa Sekrety psychologii lotniczej: jak rozpoznać kandydata na dobrego pilota?

Aby zostać pilotem najnowocześniejszego samolotu bojowego czy śmigłowca, trzeba odznaczać się wyjątkowymi predyspozycjami fizycznymi, intelektualnymi i psychicznymi. Do latania myśliwcami F16 czy Mig-29 w Siłach Powietrznych RP wybiera się bowiem tylko najlepszych. Jednym z elementów systemu oceny przyszłych pilotów jest diagnoza psychologiczna. Tym, między innymi, zajmuje się Zakład Psychologii WIML, który rok rocznie prowadzi badania kandydatów do Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego i Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Dzięki odpowiednio dobranym testom przeznaczonym do pomiaru osobowości, zdolności poznawczych oraz koordynacji psychomotorycznej sprawdza się, czy dana osoba spełnia warunki zostania pilotem wojskowym.

Bazując na naszych doświadczeniach, podczas lekcji Festiwalowej opowiemy o psychologicznych aspektach pracy pilota, wymaganiach stawianych kandydatom do lotnictwa, oraz o wyzwaniach, z jakimi muszą zmierzyć się osoby przechodzące badania w Zakładzie Psychologii WIML. Lekcja będzie składała się z dwóch części - wykładowej, podczas której przybliżymy ścieżkę badań, którą przechodzą przyszli piloci, oraz pokazowej, podczas której uczestnicy zobaczą konkretne zadania stawiane kandydatom i będą mogli samodzielnie spróbować swych sił w wybranych testach.

psychologia
  • pon., 2017-09-25 12:00
  • śr., 2017-09-27 12:00
Spotkanie festiwalowe Jak pisać, żeby się klikało i jak postować, żeby się szerowało

Podczas warsztatu „Będzie pan zadowolony! Jak pisać, żeby się klikało i jak postować, żeby się szerowało” dowiecie się jak budować społeczność na Facebooku, jak i kiedy publikować treści i jak pisać, żeby "się klikało".

psychologia
  • pon., 2017-09-25 17:00
Spotkanie festiwalowe Trening efektywnej komunikacji z innymi

Warsztat będzie okazją do tego, aby poznać i przećwiczyć narzędzia wspierające nas w komunikacji z innymi ludźmi.

Uczestnicy poznają oraz przećwiczą wybrane metody konstruktywnego wyrażania swoich potrzeb oraz radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych.

psychologia
  • pon., 2017-09-25 17:00
Spotkanie festiwalowe Tłuszcz, który boli? O chorobach podskórnej tkanki tłuszczowej

Choroby podskórnej tkanki tłuszczowej (Subcutaneous Adipose Disorders) a w szczególności najczęściej występujący obrzęk tłuszczowy (znany też pod nazwami obrzęk lipidowy, lipedemia) są wciąż nie do końca poznane, często błędnie diagnozowane i mylone z otyłością. Obrzęk tłuszczowy dotyka według szacunków około 7-11% kobiet, i jest przewlekłą chorobą polegającą na odkładaniu się tkanki tłuszczowej na nogach, biodrach i ramionach wraz z towarzyszącym obrzękiem i bólem. Lipedemiczna tkanka tłuszczowa nie podlega redukcji na skutek niskokalorycznej diety czy aktywności fizycznej. W ramach wykładu przedstawiona zostanie najnowsza wiedza na temat chorób podskórnej tkanki tłuszczowej oraz ich wpływu na jakość życia i psychologiczne aspekty funkcjonowania osób chorych. 

psychologia
  • pon., 2017-09-25 19:00
Lekcja festiwalowa Czynnik ludzki w wypadkach lotniczych

W wypadkowości lotniczej  czynnik ludzki (Human Factor) często determinuje powstanie katastrofy. Czynnik ten nie musi wcale występować podczas czynności związanych z samym działaniem pilotów w kokpicie ale równie często znajduje się poza nimi i często dużo wcześniej. Analiza każdego zdarzenia lotniczego rozpoczyna się od przeanalizowania czynników ukrytych mogących mieć istotne znaczenie w wyjaśnieniu przyczyn powstania wypadku lotniczego. Idealną teorią wykorzystywaną w tym procesie wnioskowania jest teoria Jamesa REASONA (Swiss cheese). Każda misja lotnicza jaką załoga statku powietrznego ma do wykonania obarczona jest ryzykiem. Szacowanie tego ryzyka odbywa się na każdym poziomie podejmowanej decyzji. Mimo tak sformalizowanych procedur dochodzi jednak do wypadków lotniczych. Niektóre czynniki zewnętrze i wewnętrzne takie jak: pośpiech, rutyna, aprobowanie nadmiernego ryzyka, brak właściwych nawyków i odpowiedniego przeszkolenia, warunki pogodowe, naciski oraz chęć zaimponowania mogą doprowadzić do tragedii. Każde działanie załogi lotniczej obarczone jest ryzykiem popełnienia błędów gdyż każdy statek powietrzny przemieszcza się
w przestrzeni trójwymiarowej. Najważniejszą cechą każdego pilota powinno być monitorowanie lotu i umiejętne korygowanie niedociągnięć oraz błędów. Każda misja lotnicza to nie jest tylko praca pilota ale całego zespołu ludzkiego zabezpieczającego ten lot. Dlatego tak ważne jest prowadzenie właściwej profilaktyki, odpowiedniego szkolenia oraz dbanie
o komfort psychiczny poszczególnych członków personelu lotniczego w „rodzinie lotniczej”
 

psychologia
  • wt., 2017-09-26 10:00
Lekcja festiwalowa "Nie taki stres groźny, jak go malują...", czyli jak pokonać stres?

Tematyka warsztatu będzie dotyczyła następujących zagadnień:

  1. Co to jest stres i jakie są jego objawy?
  • stres jako reakcja ciała i umysłu na dostrzegane zagrożenie
  • objawy stresu: fizjologiczne, intelektualne, emocjonalne
  • stres jako zjawisko „pozytywne” 
  1. Jakie są główne przyczyny stresu?
  • cechy sytuacji powodujących stres
  • rola myśli i przekonań w powstawaniu reakcji stresu
  • najczęstsze źródła stresu w szkole
  1. Od czego zależy podatność na stres i jakie są jego skutki?
  • postawy i cechy osobowości a stres
  • temperament i odporność psychiczna
  • skutki stresu - choroby i problemy psychiczne (np. depresja)
  1. Jak zamienić stres w mobilizację?
  • uruchamianie posiadanych zasobów
  • samoregulacja emocji
  • zmiana sposobu postrzegania sytuacji (problem to wyzwanie!)
  1. W jaki sposób zmniejszyć reakcję stresu?
  • techniki redukcji napięcia (oddychanie, relaksacja, ćwiczenia fizyczne)
  • poszukiwanie wsparcia i pomocy od innych osób
  • planowanie pozytywnego rozwiązywania problemów  

W czasie warsztatu uczestnicy będą mogli skorzystać z biofeedbacku (biologiczna informacja zwrotna), dzięki czemu dowiedzą się, w jaki sposób świadomie kontrolować stan swojego pobudzenia i rozluźnienia.

 

psychologia
  • wt., 2017-09-26 11:30
Lekcja festiwalowa Ja w social media

Jak nie dać się uwieść niebezpiecznym trendom w sieci? Gdzie kończy się prawda, a zaczyna fałsz? Warsztat dla nastolatków związany z wpływem social media na samoocenę młodych ludzi. Podczas zajęć młodzież zdobędzie solidną porcję wiedzy na temat wiarygodności publikowanych danych i prezentowanych w mediach społecznościowych postaw.

psychologia
  • wt., 2017-09-26 12:00
Lekcja festiwalowa Moja cyfrowa wizytówka

Wirtualny świat stawia przed młodymi ludźmi wiele wyzwań, stwarzając jednocześnie coraz to nowe możliwości. Jak kształtować swój wizerunek w sieci? Jak się nie zgubić na internetowych ścieżkach, jakich zasad koniecznie przestrzegać w sieci? Jakie są z tym związane szanse i zagrożenia - o tym rozmawiać będą eksperci z młodzieżą podczas praktycznych warsztatów. 

psychologia
  • wt., 2017-09-26 13:00
Spotkanie festiwalowe Nie stres taki groźny jak go malują...

Tematyka warsztatu będzie dotyczyła następujących zagadnień:

  1. Co to jest stres i jakie są jego objawy?
  • stres jako reakcja ciała i umysłu na dostrzegane zagrożenie
  • objawy stresu: fizjologiczne, intelektualne, emocjonalne
  • stres jako zjawisko „pozytywne” 
  1. Jakie są główne przyczyny stresu?
  • cechy sytuacji powodujących stres
  • rola myśli i przekonań w powstawaniu reakcji stresu
  • najczęstsze źródła stresu w szkole
  1. Od czego zależy podatność na stres i jakie są jego skutki?
  • postawy i cechy osobowości a stres
  • temperament i odporność psychiczna
  • skutki stresu - choroby i problemy psychiczne (np. depresja)
  1. Jak zamienić stres w mobilizację?
  • uruchamianie posiadanych zasobów
  • samoregulacja emocji
  • zmiana sposobu postrzegania sytuacji (problem to wyzwanie!)
  1. W jaki sposób zmniejszyć reakcję stresu?
  • techniki redukcji napięcia (oddychanie, relaksacja, ćwiczenia fizyczne)
  • poszukiwanie wsparcia i pomocy od innych osób
  • planowanie pozytywnego rozwiązywania problemów  

W czasie warsztatu uczestnicy będą mogli skorzystać z biofeedbacku (biologiczna informacja zwrotna), dzięki czemu dowiedzą się, w jaki sposób świadomie kontrolować stan swojego pobudzenia i rozluźnienia.   

psychologia
  • wt., 2017-09-26 15:00
Spotkanie festiwalowe Reklama podprogowa, czyli techniki manipulacji

Celem warsztatu jest zaprezentowanie różnych techniki manipulacji i technik wpływu na podświadomość, którym poddany jest odbiorca reklamy. Podczas warsztatu prezentowane będą przykłady reklamy podprogowej stosowanej w komunikacji marketingowej. Uczestnicy będą uczestniczyć w licznych ćwiczeniach i dyskusjach grupowych. Dokonają analizy licznych przykładów z życia, jak również będą poszukiwać metafory, jako częstej formy oddziaływania na podświadomość, w przekazach reklamowych. Uczestnicy będą wykonywać także pewne prace graficzne. Elementem kluczowym zajęć będzie prezentacja wyników prac grupowych wzbogaconej o pytania publiczności.

psychologia
  • wt., 2017-09-26 15:00
Spotkanie festiwalowe Czego o różnorodności ludzkich emocji dowiemy się studiując psychologię?

W  naszym doświadczeniu emocje o różnej intensywności odgrywają podstawową rolę. Towarzyszą one każdej sytuacji w której się znajdujemy. Wykład z elementami pokazu będzie miał na celu przedstawienie aktualnego staniu wiedzy jaki zgromadziła psychologia emocji. W trakcie zajęć zademonstrowane zostaną sposoby w jakie psychologia opisuje ogromną różnorodność emocji oraz konsekwencje tych emocji dla działania w codziennych sytuacjach. Punktem wyjścia będzie założenie, że pewne emocje mają charakter pierwotny (np. złość, strach) podczas gdy inne to bardzo złożone wytwory działania ludzkiego umysłu (np. duma, wstyd). Istnieje kilka modeli, które pozwalają wyjaśnić w jaki sposób powstają jedne i drugie. Co więcej oba typy emocji wiążą się z różnorodnymi konsekwencjami. Potocznie uważa się, że emocje utrudniają działanie i podejmowanie racjonalnych decyzji. Ale czy najnowsze badania to potwierdzają? Może jest zupełnie inaczej? Jak jest w tym rola mechanizmów leżących u podłoża powstawania tych emocji? Na te i inne pytania odpowiedź znaleźć będzie można w trakcie spotkania festiwalowego.

psychologia
  • wt., 2017-09-26 16:00
Spotkanie festiwalowe Dlaczego chłopaki nigdy nie płaczą? Społeczne konstruowanie płci.

Celem spotkania jest refleksja nad tym, czy płeć biologiczna determinuje nasze zachowania i wybory życiowe związane z edukacją i pracą zawodową. Z najnowszych badań wynika, że nie do końca tak jest. Okazuje się, że nie tylko natura, ale także kultura kształtuje człowieka oraz  wpływa na szanse i pozycję dziewczynek i chłopców, kobiet i mężczyzn w społeczeństwie. Podczas tego spotkania zdefiniujemy płeć biologiczną i płeć kulturową oraz wskażemy na siłę stereotypów w konstruowaniu płci. Ludzie są różni i w tej różnorodności tkwi siła ekonomiczna: innowacyjność i kreatywność. Współczesny człowiek w coraz większym stopniu staje się androgyniczny, czyli posiada cechy lub wykonuje prace, które są typowe dla obu płci. Deterministyczne podejście do płci ogranicza wolność jednostki - wpycha ją w ramy, w których może czuć się jak zamknięta w klatce i to nie z własnej woli, ale tylko dlatego, że urodziła się chłopcem lub dziewczynką.  Przekonanie o tzw. naturalnym charakterze płci jest dzisiaj uznawane za stereotypowe i nieuzasadnione w świetle współczesnej socjologii i badań nad kulturą. 

psychologia
  • wt., 2017-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Instrukcja obsługi głosu w wystąpieniach publicznych. Praktyka: fakty, mity

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak brzmi Twój głos? Jak odbierają go Twoi rozmówcy? Czy jest spójny z Twoim wyglądem, zachowaniem, intencją przekazywanego komunikatu?
Każdy z nas ma niepowtarzalny, biologicznie określony głos – jak tęczówka oka, jak linie papilarne. Jednocześnie głos nie jest nam dany raz na zawsze. Możemy nad nim pracować, zmieniać jego brzmienie, doskonalić. W efekcie zmieniamy i doskonalimy siebie. I odwrotnie: zaniedbanie głosu jako narzędzia codziennego funkcjonowania, a dla wielu podstawowego narzędzia w pracy zawodowej oddala nas od „…zwycięstw i w życiu, i w miłości” (Owidiusz).
Jak zatem obsługiwać swój głos? Jak rozpoznać nie tylko jego mocne strony, lecz także blokady i opory stanowiące hamulec do prawidłowej, organicznej emisji? Co sprzyja, a co przeszkadza, krępuje, czy wręcz uniemożliwia wydobycie głosu eufonicznego, z pełnym rezonansem, prawidłową artykulacją oraz natężeniem odpowiednim do sytuacji? Poszukiwanie odpowiedzi na tak postawione pytania to punkt wyjścia do rozwoju świadomości własnego funkcjonowania, radzenia sobie z obszarami zaniedbanymi, ze swoją fizycznością, psychiką i emocjami. W efekcie pojawiają się nowe umiejętności i nawyki w używaniu głosu. Poprawia się jego brzmienie i sposób mówienia, które stanowią o wizerunku właściciela głosu. Już w starożytności ars dicendi było równie ważne jak ars amandi.

psychologia
  • wt., 2017-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Negocjacyjny styl Polaków

Globalizacja kontaktów handlowych powoduje iż Polacy również coraz częściej współpracują z partnerami zagranicznymi. Inteligencja międzykulturowa – na którą składają się 4 elementy: 1/ świadomość siebie - sposobu myślenia i zachowania wynikających z bycia przedstawicielem danego narodu 2/ świadomość innych - wiedza o typowych zachowaniach i sposobie myślenia osób z innej kultury 3/ umiejętności komunikowania się z przedstawicielami danej kultury narodowej  4/ otwartość, – staje się ważną umiejętnością menedżerską i biznesową. Na warsztacie eksplorowany będzie pierwszy element inteligencji międzykulturowej – wiedza o stylu negocjacyjnym Polaków. 

Uczestnicy  na warsztacie dowiedzą się  zarówno jak Polacy oceniają swój styl negocjowania oraz jak inni postrzegają Polaków w tym aspekcie. Dowiedzą się również z czego wynika behawioralny i mentalny dualizm Polaków. Celem warsztatu jest uzyskanie praktycznej wiedzy o stylu negocjowania Polaków, po to aby móc go odpowiednio modyfikować w zależności od stylu negocjacyjnego partnera wywodzącego się z innej kultury i reprezentującego inny styl negocjacji.

psychologia
  • wt., 2017-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Trening udzielania konstruktywnej informacji zwrotnej

Warsztat będzie okazją do tego, aby poznać i przećwiczyć narzędzia wspierające nas w konstruktywnym przekazywaniu informacji zwrotnej.

Podczas treningu przećwiczone zostanie również radzenie sobie w sytuacjach, gdy przekazana informacja zwrotna jest niekonstruktywna i stanowi zagrożenie dla relacji / współpracy.

psychologia
  • wt., 2017-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Zasady i techniki projektowania skutecznych prezentacji multimedialnych

Prowadząca wykład zaprezentuje teorię prof. R. E. Mayera tłumaczącą, w jaki sposób  mózg człowieka przetwarza słowo i obraz oraz dlaczego nie pamiętamy niektórych informacji, które usłyszymy, zobaczymy, lub przeczytamy. Następnie omówi naukowo potwierdzone, formułowane przez ostatnie lata  przez badaczy z całego świata, psychologiczne  zasady  projektowania przekazu informacji w oparciu o multimedialny tekst pisany i mówiony, dźwięk, oraz obraz statyczny i dynamiczny, w tym zasady animacji zaproponowane przez prof. M. Bertancourt. Scharakteryzuje osiem zasad prof. S.M. Kosslyn’a determinujących skuteczność prezentacji tworzonej w oparciu o slajdy programu MS Power Point.  Przekazywane w trakcie wykładu  informacje teoretyczne ilustrowane będą licznymi slajdami. Pokazane zostaną również i szeroko omówione przykłady slajdów, które ze względu na swoje zalety lub zawarte w nich błędy odegrały  istotną rolę w życiu współczesnego społeczeństwa.

psychologia
  • wt., 2017-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Psychologia bliskich związków

Bliskie związki, a w szczególności związki romantyczne, są jednym z ważniejszych obszarów naszego funkcjonowania społecznego. Jakość relacji partnerskich niejednokrotnie wyznacza nasze priorytety życiowe i w dużym stopniu decyduje o ocenie poziomu całego życia. Dla wielu osób również istotne znaczenie ma jakość relacji rodzicielskich. Satysfakcjonujące związki mogą stać się motorem intensywnego rozwoju zarówno osobistego, jak i zawodowego. Natomiast brak porozumienia z partnerem życiowym i/lub dziećmi może przyczynić się do obniżenia jakości życia we wszystkich dziedzinach życia, włącznie z pogorszeniem zdrowia fizycznego i psychicznego. 

Celem warsztatu będzie przedstawienie psychologicznych mechanizmów powstawania, utrzymywania oraz rozpadu bliskich związków. Prowadząca omówi na czym polega i kiedy kształtuje się styl przywiązania, który w znacznej mierze wyznacza jakość bliskich związków. Każdy uczestnik będzie miał możliwość sprawdzenia swojego własnego stylu przywiązania. Zostaną również poruszone wątki dotyczące dynamiki związków intymnych oraz chemii miłości.   

psychologia
  • wt., 2017-09-26 18:30
Lekcja festiwalowa Czy można się uzależnić od smartfona lub wysiłku fizycznego?

Czy można się uzależnić od smartfona lub wysiłku fizycznego? Jak uzależnia się mózg człowieka

Wielu psychologów twierdzi, że współczesność to epoka uzależnień. Coraz więcej osób szuka pomocy w walce z uzależnieniem już nie tylko od substancji, ale również od różnych zachowań. Młodzież uczestnicząca w spotkaniu edukacyjnym  będzie szukać odpowiedzi m.in. na pytania: Od czego można się uzależnić? Czy każdy człowiek może się uzależnić? Czemu niektórzy ludzie uzależniają się szybciej, a inni wolniej? Jakie są etapy wchodzenia w uzależnienie? Czy uzależnienie to efekt słabej woli człowieka, czy też choroba mózgu człowieka? Co takiego dzieje się w mózgu osoby uzależnionej? Jak radzić sobie z nadużywaniem różnych zachowań? 

 

psychologia
  • śr., 2017-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Sekrety psychologii lotniczej: jak rozpoznać kandydata na dobrego pilota?

Aby zostać pilotem najnowocześniejszego samolotu bojowego czy śmigłowca, trzeba odznaczać się wyjątkowymi predyspozycjami fizycznymi, intelektualnymi i psychicznymi. Do latania myśliwcami F16 czy Mig-29 w Siłach Powietrznych RP wybiera się bowiem tylko najlepszych. Jednym z elementów systemu oceny przyszłych pilotów jest diagnoza psychologiczna. Tym, między innymi, zajmuje się Zakład Psychologii WIML, który rok rocznie prowadzi badania kandydatów do Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego i Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Dzięki odpowiednio dobranym testom przeznaczonym do pomiaru osobowości, zdolności poznawczych oraz koordynacji psychomotorycznej sprawdza się, czy dana osoba spełnia warunki zostania pilotem wojskowym.

Bazując na naszych doświadczeniach, podczas lekcji Festiwalowej opowiemy o psychologicznych aspektach pracy pilota, wymaganiach stawianych kandydatom do lotnictwa, oraz o wyzwaniach, z jakimi muszą zmierzyć się osoby przechodzące badania w Zakładzie Psychologii WIML. Lekcja będzie składała się z dwóch części - wykładowej, podczas której przybliżymy ścieżkę badań, którą przechodzą przyszli piloci, oraz pokazowej, podczas której uczestnicy zobaczą konkretne zadania stawiane kandydatom i będą mogli samodzielnie spróbować swych sił w wybranych testach.

psychologia
  • pon., 2017-09-25 12:00
  • śr., 2017-09-27 12:00
Spotkanie festiwalowe Active shooter: jak się zachować w sytuacji ataku uzbrojonego napastnika?

Podczas warsztatów "Active shooter" dowiesz się, jak się zachować w sytuacji ataku uzbrojonego napastnika, nauczysz się stosować algorytm zachowania "uciekaj - ukryj się - walcz" i przekonasz się, że nie jesteśmy bezbronni w razie zagrożenia.

psychologia
  • śr., 2017-09-27 17:00
Spotkanie festiwalowe Destrukcyjne sekty i kontrowersyjne grupy kultowe

Podczas wykładu powiemy o mechanizmach wpływu społecznego i innych narzędziach za pomocą, których destrukcyjne sekty i kontrowersyjne grupy kultowe werbują i uzależniają swoich członków. Przedstawimy również praktyczne umiejętności obrony (relacje bezpośrednie face to face, relacje nawiązywane przez Internet, kontakt poprzez ulotki i inne materiały propagandowe, doświadczenia osób poszkodowanych).

psychologia
  • śr., 2017-09-27 17:00
Spotkanie festiwalowe Cool jihad

Główną tematyką warsztatów oraz naszej dyskusji będzie problemem religijno-kulturowego zwrotu, jaki przejawia się w postaci cool jihadu, który jest jednocześnie propagandą Daesh i instrumentalnym wykorzystaniem religii w islamie. „Dżihad” stał się sformułowaniem znanym na całym świecie, głównie w kontekście walki z „niewiernymi”. Jest to termin wykorzystywany obecnie przez ruchy islamskie, sympatyzujące z radykalnymi formami religii muzułmańskiej. Dżihad jest interpretowany wspólnie z terroryzmem oraz przemocą. Religijność oraz powrót do korzeni stały się we współczesnych realiach remedium dla ekstremistycznych organizacji. Przedstawiciele organizacji terrorystycznych dostrzegają w nich sposób działania oraz narzędzie, które nauczyli się umiejętnie wykorzystywać, prowadząc ideologiczną propagandę. Powstanie koncepcji cool jihadu idealne wpisało się w ich politykę oraz metody działania. Jihad nierozerwalnie łączy się z ideą świętej wojny, tworzenia wielkiego kalifatu muzułmańskiego, jak i społeczeństwa muzułmańskiego (ummy). Poznamy co oznacza moda, atrakcyjność i nośność tej tematyki oraz wola przystąpienia do tak zwanej świętej wojny, czy też chęć oraz możliwość wyszkolenia się na samozwańczego bojownika Państwa Islamskiego lub też innej organizacji terrorystycznej. Przez mitologizację religii młode pokolenie wierzy, że bierze udział w sprawie, dla której jest w stanie popełnić morderstwo i poświęcić swoje życie. Cool jihad to termin, który oddaje nastroje młodego pokolenia muzułmanów. Dla nich symbolika Państwa Islamskiego stała się modnym zjawiskiem, które z dumą naśladują. Wojna i możliwość udziału w konflikcie między światem Zachodu a Islamem jest dla młodych ludzi szansą na zmianę swojego życia oraz przejawem buntu.

psychologia
  • czw., 2017-09-28 17:00
Lekcja festiwalowa Asertywność - myślę nie, mówię nie

Lekcja będzie się składała z dwóch części. Pierwszą - krótszą poświecę na interaktywny wykład na temat istoty asertywności oraz jej  lokalizacji w obszarze promocji zdrowia psychicznego. Druga część  zostanie poświęcona aspektom praktycznym (m.in. odróżnianie komunikacji  asertywnej, różne sposoby rozwijania asertywności) z perspektywy  psychologa zdrowia.

psychologia
  • pt., 2017-09-29 10:00
Spotkanie festiwalowe Międzypokoleniowy przekaz traumy na przykładzie zjawiska parentyfikacji

Wykład poświęcony problematyce międzypokoleniowego przekazu traumy. Dlaczego odczuwamy emocje w związku z wydarzeniami lub faktami, z którymi sami bezpośrednio nie mieliśmy do czynienia? Przedstawię definicję urazu psychicznego (traumy) oraz rozumienie zaburzenia po stresie traumatycznym (zgodnie z klasyfikacją psychiatryczną DSM-5). W oparciu o wyniki badań (między innymi Mai Lis-Turlejskiej oraz Krzysztofa Rutkowskiego) scharakteryzuję sposób funkcjonowania psychicznego osób, które w dzieciństwie doświadczyły zdarzeń traumatycznych związanych z II wojną światową. Zaprezentuję konsekwencje traumy wojennej matek i ojców dla pokolenia dzieci i wnuków. W analizie odwołam się do kilku perspektyw – przedstawię wybrane wyniki badań z obszaru epigenetyki, neuronauki oraz teorii przywiązania i teorii psychodynamicznych. Bardziej szczegółowo przedstawię zjawisko parentyfikacji czyli odwrócenia ról w rodzinie. Jest to taka sytuacja, gdy dziecko zajmuje się potrzebami rodzica, zarówno realnymi, instrumentalnymi, jak też emocjonalnymi, dystansując się od swoich własnych. W badaniach prowadzonych pod moim kierunkiem, opisanych w książce Dorosłe dzieci. Psychologiczna problematyka odwrócenia ról w rodzinie, wykazano związek pomiędzy emocjonalnym odwróceniem ról ze strony matki w dzieciństwie i depresją w dorosłości. Uzyskaliśmy także wyniki wskazujące na połączenie parentyfikacji z zaburzeniami wegetatywnymi i z odczuwaniem bólu. Ujawniliśmy też związek pomiędzy odwróceniem ról w relacji z rodzicami w dzieciństwie i zaburzeniami obrazu własnego ciała w dorosłości. Dla ilustracji przedstawianych tez posłużę się przykładem klinicznym. Wystąpienie zakończą refleksje nad tym, jak pomóc osobom, których funkcjonowanie wiąże się z dziedzictwem traumy przodków.

psychologia
  • sob., 2017-09-30 10:30
Spotkanie festiwalowe Czy od seksu można się uzależnić? Neuronalne mechanizmy nałogowych zachowań

Koncepcja uzależnienia od czynności (takich jak np. granie w gry komputerowe, objadanie się, robienie zakupów czy uprawianie hazardu) zyskała bardzo dużą popularność w świadomości społecznej i mass mediach. W języku potocznym często używa się słowa "uzależnienie" i można odnieść, wrażenie, że uzależnić można się od wszystkiego. Takie stwierdzenie rodzi jednak wiele kontrowersji w środowiskach medycznych i naukowych. Czy jest ono prawdą? Szczególnie intrygującą (i istotną społecznie) grupą problematycznych zachowań opisywanych coraz częściej w kategoriach "uzależnień" są kompulsywne zachowania seksualne. Zgłaszane przez pacjentów trudności z kontrolą czynności seksualnych (tj. wielogodzinne oglądanie pornografii, kompulsywna masturbacja, czy korzystanie z płatnych usług seksualnych) są coraz częściej spotykane w praktyce psychoterapeutycznej, psychiatrycznej i seksuologicznej.

psychologia
  • sob., 2017-09-30 12:00
Spotkanie festiwalowe Jak skutecznie grać na giełdzie?

Jak skutecznie grać na giełdzie ? – wykład z elementami aktywizującymi.

Jedną z najważniejszych zmian, jakie zaszły w naukach ekonomicznych na przełomie XX i XXI wieku był wzrost znaczenia finansów behawioralnych. Przedstawiciele finansów behawioralnych, posiłkując się intensywnie dorobkiem psychologii, starają się wyjaśnić nieracjonalne zachowania inwestorów giełdowych, jak i niewytłumaczalne anomalie giełdowe, w tym kryzysy na giełdzie. Podczas wykładu słuchacze poznają podstawowe pojęcia z zakresu finansów behawioralnych, odnoszące się do występowania nieracjonalnych zachowań wśród inwestorów (tzw. inklinacji behawioralnych), jak i, będących spowodowanymi przez te ostatnie, anomalii giełdowych na poziomie makro. Słuchacze będą mieli okazję przekonać się, czy wykorzystując wiedzę z finansów behawioralnych da się „pokonać rynek”, czyli uzyskać ponadprzeciętne zyski z inwestowania. W końcu, wykład ten będzie również okazją do zapoznania się z różnymi pułapkami psychologicznymi w procesie podejmowania decyzji w ogóle celem nauczenia się podejmowania bardziej racjonalnych decyzji w życiu codziennym. 

psychologia
  • sob., 2017-09-30 12:30
Spotkanie festiwalowe Skąd się bierze negacjonizm klimatyczny?

Wykład przybliża mechanizmy psychologiczne, które powodują odrzucanie informacji o zmianie klimatu. Pokazuje również, jak można użyć tej wiedzy w kampaniach pro-środowiskowych.

psychologia
  • sob., 2017-09-30 12:30
Spotkanie festiwalowe Język na emeryturze - funkcjonowanie językowe w okresie późnej dorosłości

Język na emeryturze. O zmianach funkcjonowania językowego w okresie późnej dorosłości.

Czy funkcje językowe osób w okresie późnej dorosłości ulegają pogorszeniu, czy pozostają na nieobniżonym poziomie? Badania nie przynoszą na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Sprawność językowa, podobnie jak sprawność poznawcza osób w podeszłym wieku, jest bardzo zróżnicowana i zależy od wielu czynników. Na wykładzie ukazane zostaną funkcje językowe, których deficyty najczęściej obserwuje się u osób starszych, a także zostaną przedstawione obszary funkcjonowania językowego pozostające na poziomie nieobniżonym. Mimo dużego zróżnicowania indywidualnego i różnego nasilenia deficytów, język mówiony i pisany seniorów bywa traktowany jako czuły wczesny barometr upośledzenia funkcji poznawczych bądź wskaźnik rezerwy poznawczej. Zaprezentujemy przegląd badań nad funkcjonowaniem językowym osób w okresie późnej dorosłości i sugestie dotyczące aktywności, które mogą zapobiec powstawaniu deficytów poznawczych, w tym językowych, u osób starszych.   

psychologia
  • sob., 2017-09-30 14:30