Czy sprawdziłeś już, jaką masz wydolność fizyczną?

Numer: 
762

Koniec XX i początek XXI wieku to okres niespotykanego wcześniej nasilenia chorób związanych z niedostatkiem ruchu. Zawały serca i mózgu nazywane są największymi seryjnymi zabójcami w historii ludzkości, a schorzenia metaboliczne mają już zasięg epidemiczny. Z jednej strony niewystarczająca aktywność fizyczna, z drugiej błędy dietetyczne kumulują czynniki ryzyka wystąpienia schorzeń istotnie skracających życie.

Opisane wyżej zjawiska skutkują obniżeniem wydolności fizycznej, najlepiej opisywanej zdolnością do maksymalnej konsumpcji tlenu (VO2max); wydaję się, że to właśnie ta cecha fizjologiczna najsilniej koreluje z poziomem zdrowia, zarówno obiektywnie (wskaźniki krążeniowo-oddechowe i metaboliczne),  jak i subiektywnie (dobre samopoczucie, niska męczliwość, radość z ruchu).

Testy pozwalające bezpośrednio ocenić poziom VO2max są skomplikowane, długotrwałe, drogie i nie zawsze bezpieczne. Istnieją jednak rzetelne sposoby pośredniej oceny w/w parametru, wykorzystując badania, których wyniki są wysoko skorelowane z faktycznym poziomem wydolności fizycznej. Należy do nich próba Ruffiera. Polega ona na ocenie wskaźnika, obliczonego na podstawie częstości tętna, po wykonaniu 30 przysiadów.  Pomiary częstości tętna przeprowadzamy w pozycji siedzącej trzykrotnie: w spoczynku, bezpośrednio po wysiłku oraz po 1 minucie wypoczynku. Na podstawie uzyskanych wyników pomiarów obliczamy wskaźnik Ruffiera, który informuje nas o poziomie wydolności fizycznej.

Termin: 
wtorek, 24 Września, 2019 - 10:00
wtorek, 24 Września, 2019 - 11:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Słuchacze będą mieli możliwość przeprowadzenia prostych prób wysiłkowych i oceny wydolności fizycznej w Laboratorium Badawczym.
dr hab.
Katarzyna
Kaczmarczyk
dr
Andrzej
Magiera
Miejsce spotkania: 
ul. Marymoncka 34
00-968 Warszawa
Zajęcia praktyczne w Centralnym Laboratorium Badawczym (budynek główny AWF)