Elementy ogólnej teorii względności

Numer: 
665

Postulat Einsteina: „Prędkość światła w próżni jest taka sama dla wszystkich obserwatorów, niezależnie od ich względnego ruchu lub ruchu źródła światła” stanowi podstawę szczególnej teorii względności. Teoria ta dotyczy świata wyidealizowanego – świata bez grawitacji. A  w świecie rzeczywistym, np. na Ziemi wszystkie ciała spadają w próżni z jednakowym przyspieszeniem, niezależnie od ich masy. Jest to fakt zdumiewający! Tak samo spada słoń jak liść lub piórko.

Prowadząc eksperyment myślowy pokażemy, że w rakiecie lecącej z przyspieszeniem ziemskim w świecie bez grawitacji, na ciała działałyby siły takie same, jak siły grawitacji na Ziemi. Równoważność sił grawitacji i sił działających na ciała w układzie przyspieszanym – to podstawa ogólnej teorii względności opisującej świat rzeczywisty, świat zawierający ciała niebieskie. Łatwo także można pokazać, że  promień świetlny biegnący po prostej przez przyspieszaną rakietę, względem znajdującego się w niej obserwatora, biegnie po paraboli.

W 1915 r. Einstein ogłosił to, co nazywamy ogólną teorią względności:

Materia zakrzywia czasoprzestrzeń.

Grawitacja jest przejawem tego zakrzywienia.

Termin: 
wtorek, 22 Września, 2020 - 12:30
Czas trwania: 
75 minut
Opis skrócony: 
Równoważność sił grawitacji i sił bezwładności oraz zakrzywienia promienia światła względem obserwatora w przyspieszanej rakiecie wynikną z eksperymentów myślowych, wykonanych przez słuchaczy wykładu.
prof. dr hab. inż.
Wiera
Oliferuk
Miejsce spotkania: 
ul. Pawińskiego 5b
02-106 Warszawa
Budynek jest przyjazny dla niepełnosprawnych.
Wydarzenie online: 
Wydarzenie online na żywo: