Nie tylko jajko ma białko (wirusy też)

Impreza przybliży dzieciom fascynujący świat białek – molekuł, które laikom kojarzą się z jednym białkiem – jaja kurzego. Tymczasem każdy organizm zawiera ich tysiące. Są także w wirusach, a więc też w znajdującym się ostatnio w centrum uwagi świata koronowirusie SARS-CoV-2.  Białka mają unikalną strukturę przestrzenną, która umożliwia im pełnienie różnorodnych funkcji (np. transportu innych molekuł, budowanie naszego ciała,  przyspieszania reakcji chemicznych, a w przypadku wirusów – także dostanie się do wnętrza komórek zakażanego organizmu).  Wyznaczenie struktury białek stało się możliwe dzięki rozwojowi nowoczesnych technik biofizycznych.  Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, czym są białka dla biofizyków, czego chcieliby, a czego mogą dowiedzieć się o ich strukturze, jak wrażliwa na czynniki fizyczne (np. temperaturę, pH) jest struktura białek i poznają świecące na zielono białko, które umożliwia biologom oświetlenie wnętrza komórek, oraz białko S koronawirusa SARS-CoV-2, które odgrywa kluczową rolę w procesie wnikania wirusa do komórek gospodarza.

Typ szkoły i dziedzina:
piątek, 25 Września, 2020 - 10:00
Impreza przybliży dzieciom świat białek – molekuł, które laikom kojarzą się z jednym białkiem – jaja kurzego, a są także w wirusach np. w znajdującym się ostatnio w centrum uwagi koronowirusie CoV-2
Organizator:
prof. dr hab.
Maria Agnieszka
Bzowska
prowadzą pracownicy i doktoranci Zakladu Biofizyki oraz Pracowni Biofizyki, Chemii i Biologii Molekularnej
więcej informacji na stronie: http://festiwal-nauki.fuw.edu.pl/
Wydarzenie online:
Wydarzenie online
Wydarzenie online na żywo: