Trochę prawdy o kłamaniu. Analiza tekstu w wykrywaniu kłamania

Numer: 
106

Badania nad kłamaniem mają bardzo długą historię, jednak wciąż mamy spore problemy z jego wykrywaniem. Metaanalizy pokazują, że ludzie (nawet specjalnie wytrenowani!) rozpoznają kłamstwo ze skutecznością niewiele wyższą niż 50%. W trakcie wykładu spróbuję wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje i dlaczego niektóre osoby są świetnymi kłamcami, a innym nie wierzymy, nawet kiedy mówią prawdę. Skupię się przede wszystkim na cechach wypowiedzi dobrych i złych kłamców, zaprezentuję wyniki badań dotyczących analizy tekstu i możliwości, jakie daje taka analiza w wykrywaniu kłamania. Szczególną uwagę zwrócę na to, czym warto się kierować, oceniając, czy czyjaś wypowiedź jest prawdziwa lub czy czytana przez nas informacja nie jest fake newsem. Pod koniec sprawdzę, czy mi się to udało i poproszę uczestników wykładu o ocenę, czy teksty, które będę im prezentować, są prawdziwe czy fałszywe i czy radzą sobie z tym zadaniem lepiej niż modele komputerowe.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Termin: 
środa, 23 Września, 2020 - 18:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Podczas wykładu przedstawię możliwości, jakie daje analiza tekstu w wykrywaniu kłamania. Omówię cechy charakterystyczne dla wypowiedzi prawdziwych i fałszywych oraz dla dobrych i złych kłamców.
Dodatkowe informacje: 
Ze względu na zagrożenie COVID19 spotkanie może zostać przeniesione do sieci . Niezależnie od tego będzie ono transmitowane. Linki do transmisji, udziału zdalnego i wszelkie informacje "z ostatniej chwili" proszę sprawdzać na stronie: https://psych.pan.pl/pl/festiwal-nauki-w-instytucie-psychologii-pan/
Organizator: 
dr
Justyna
Sarzyńska-Wawer
Miejsce spotkania: 
szczegóły na stronie internetowej: https://psych.pan.pl/pl/festiwal-nauki-w-instytucie-psychologii-pan/
Wydarzenie online: 
Wydarzenie online na żywo: 
Wydarzenie online na żywo