wystawa

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe “Plastisphere - landscapes” – prezentacja wystawy i dyskusja otwarta

Mikroplastik morski i odpadowe tworzywa sztuczne gromadzą się nie tylko w środowisku naturalnym, lecz „zalewają” przestrzeń medialną, budząc różnorodne emocje. Jak odnaleźć sens wśród sprzecznych opinii? Co wiem, a co jest tylko spekulacją? Co na to nauka? Zapraszam do dyskusji, rozmowy i zadawania pytań. Przedstawione zostanie spojrzenie na plastisferę - naukowe i artystyczne.

Nauki chemiczne
  • pon., 2021-09-20 19:00
Lekcja festiwalowa Grzyby naziemne i podziemne

Uczniowie podczas lekcji nauczą się rozpoznawania podstawowych gatunków grzybów.

Przekazane zostaną informacje dotyczące zasad, których należy przestrzegać podczas grzybobrania, żeby uniknąć pomyłki i zatrucia.

  • wt., 2021-09-21 09:00
Lekcja festiwalowa Bogactwo świata zwierząt bezkręgowych w przeszłości geologicznej – wystawa „Skamieniały Świat"

Podczas zwiedzania w Muzeum Geologicznym nowej wystawy „Skamieniały Świat” będą omawiane następujące zagadnienia:

1. Na wstępie zaprezentowane zostaną różnego rodzaju skamieniałości i informacja o ich powstaniu; co może się stać ze zwierzęciem po jego śmierci? Pamiętamy, że do skamieniałości zaliczamy nie tylko szczątki organizmów, lecz także ślady ich działalności;

2. Omawiane na wystawie skamieniałości należą do różnych typów zwierząt – od form najprostszych, świadczących o istnieniu życia organicznego od ponad 3,5 mld lat (bakterie, cyanobakterie) do form coraz bardziej zaawansowanych ewolucyjnie (gąbki, koralowce, małże, ślimaki, głowonogi, ramienionogi , stawonogi, szkarłupnie oraz konodonty);

3. Kolorowe schematy budowy zwierząt kopalnych oraz ich rekonstrukcje (modele) pomogą przedstawić ich wygląd i sposób życia w pradawnych morzach. Obok skamieniałości zobaczymy również ich współczesnych odpowiedników;   

4. Poznamy sporą grupę zwierząt, które królowały w pradawnych morzach, ale nie dożyły do naszych czasów                                       

  • czw., 2021-09-23 10:00
Lekcja festiwalowa Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu

Głównym tematem wystawy jest działalność konspiracyjnej grupy działającej w getcie warszawskim pod nazwą Oneg Szabat (hebr. Radość Soboty) oraz losy stworzonego przez nią unikatowego zbioru od jego powstania aż do dziś. Historia zapisana na kartach Archiwum ukazuje też losy jego autorów i to im, po 70 latach oddajemy głos. Pomysłodawcą i głównym twórcą Archiwum był historyk dr Emanuel Ringelblum. Dzieło Oneg Szabat, będące świadectwem oporu intelektualnego i duchowego, powstawało zgodnie z naukowymi zasadami, z dbałością o obiektywność i staranność języka. Na wystawie pokazujemy ukryte z narażeniem życia w jednej z piwnic getta – dokumenty, listy i testamenty idących na śmierć, relacje świadków i ofiar ludobójstwa. Świadectwa, w których jest ból i cierpienie poszczególnych ludzi. Gromadzono je i porządkowano w ocalonym budynku dawnej Biblioteki Judaistycznej, obecnej siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego i Stowarzyszenia ŻIH w Polsce.

Tytuł wystawy Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu pochodzi z testamentu dziewiętnastoletniego Dawida Grabera, który brał udział w ukryciu pierwszej części Archiwum w czasie wielkiej akcji likwidacyjnej w getcie warszawskim. W trakcie pracy przy ukrywaniu Archiwum pisał: Jedna z sąsiednich ulic jest już zablokowana. Nastroje są straszne. Spodziewamy się najgorszego. Spieszymy się. […] Do widzenia. Żebyśmy tylko zdążyli zakopać… […] To, czego nie mogliśmy wykrzyczeć przed światem, zakopaliśmy w ziemi.(Poniedziałek, 3 sierpnia [1942], 4 po południu).

  • czw., 2021-09-23 10:00
Spotkanie festiwalowe Piknik Rodzinny w IBL

Na terenie Lasów Sękocińskich odbędzie się weekendowy Piknik Rodzinny. W ramach spotkania przewidujemy wycieczki po lesie wraz z edukatorami oraz konkursy i quizy dla dzieci i dorosłych. Zwieńczeniem Pikniku będzie pieczenie kiełbasek na ognisku.

Nauki rolnicze i leśne
  • sob., 2021-09-25 10:00
Spotkanie festiwalowe Geologiczna Ochota

Zapraszamy na wspaniałe spotkanie z geologią. Na wielu warsztatach poznamy tajemnice Ziemi. Dotrzemy do jej jądra, poznamy skały, jakie budują Zimię zarówno w skali makro, jak i oglądając je podmikroskopem. Sprawdzimy, czego nie da się dostrzec w skałach gołym okiem. Wyhodujemy błyskawiczne syntetyczne kryształy i obejrzymy surowce skalne i mineralne jakie sa wydobywane w Polsce. Sprawdzimy, czy sól zawsze jest słona.  Na wykładzie dowiemy się o minerałach, które towarzyszą nam na co dzień i od święta.

Nauki o Ziemi
  • sob., 2021-09-25 11:00
Spotkanie festiwalowe Nauka otwiera drzwi – wizyta w obserwatorium w Świdrze

Zapraszamy na zajęcia w Obserwatorium Geofizycznym w Świdrze. W czasie tego spotkania  uczestnicy będą mogli wziąć udział w różnych formach zajęć. W jednym z budynków w Obserwatorium w Świdrze, w tzw. domku modrzewiowym, przygotowano wystawę polarną, na której prezentowane są zarówno przyrządy pomiarowe stosowane do badań Arktyki, jak i sprzęt codziennego użytku niezbędny polarnikom do tego, aby przetrwać trudne warunki klimatu polarnego. Zwiedzaniu wystawy będą towarzyszyć fascynujące opowieści o życiu i pracy w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie.

Dodatkowo proponujemy zwiedzanie minimuzeum geofizycznych urządzeń pomiarowych. Przedstawimy historię wybranych badań geofizycznych, w szczególności powstania pierwszego na ziemiach polskich obserwatorium magnetycznego w Świdrze, wyjaśnimy potrzeby prowadzenia ciągłych obserwacji i pomiarów na całym globie. Zaprezentujemy wybraną aparaturę pomiarową stosowaną do pomiarów pól magnetycznych i elektrycznych Ziemi, parametrów meteorologicznych i zanieczyszczeń powietrza.

Podczas wydarzenia zorganizujemy stoisko polarne, gdzie będzie można przenieść się wirtualnie na Spitsbergen, popływać pontonem, czy zajrzeć do lodowej jaskini – a to wszystko dzięki nowoczesnym technologiom i goglom VR.

Najmłodsi będą mogli układać puzzle polarne na czas i wziąć udział w grze terenowej. Starszych zaprosimy do udziału w quizach online. Na uczestników gier i quizów czekają nagrody (oczywiście polarne!).

Nauki o Ziemi
  • sob., 2021-09-25 11:00
Spotkanie festiwalowe O archeologii, wojownikach i gladiatorach

Badania wykopaliskowe w Zaborowie  – efekty badań, archeologia, kontakty Rzym-Barbaricum

  1. ABC archeologii – warsztaty (zaaranżowany wykop archeologiczny, rysowanie i fotografowanie zabytków, sklejanie ceramiki)
  2. Badania w Zaborowie – stanowisko posterowe, zabytki 
  3. Nowe technologie w archeologii
  4. Zajęcia animacyjne – wyklejanie pucharka  
  5. Gladiatorzy - stanowisko rekonstrukcyjne
  6. Wojownik epoki żelaza - stanowisko rekonstrukcyjne
Nauki humanistyczne
  • sob., 2021-09-25 11:00
Spotkanie festiwalowe Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu

Głównym tematem wystawy jest działalność konspiracyjnej grupy działającej w getcie warszawskim pod nazwą Oneg Szabat (hebr. Radość Soboty) oraz losy stworzonego przez nią unikatowego zbioru od jego powstania aż do dziś. Historia zapisana na kartach Archiwum ukazuje też losy jego autorów i to im, po 70 latach oddajemy głos. Pomysłodawcą i głównym twórcą Archiwum był historyk dr Emanuel Ringelblum. Dzieło Oneg Szabat, będące świadectwem oporu intelektualnego i duchowego, powstawało zgodnie z naukowymi zasadami, z dbałością o obiektywność i staranność języka. Na wystawie pokazujemy ukryte z narażeniem życia w jednej z piwnic getta – dokumenty, listy i testamenty idących na śmierć, relacje świadków i ofiar ludobójstwa. Świadectwa, w których jest ból i cierpienie poszczególnych ludzi. Gromadzono je i porządkowano w ocalonym budynku dawnej Biblioteki Judaistycznej, obecnej siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego i Stowarzyszenia ŻIH w Polsce.

Tytuł wystawy Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu pochodzi z testamentu dziewiętnastoletniego Dawida Grabera, który brał udział w ukryciu pierwszej części Archiwum w czasie wielkiej akcji likwidacyjnej w getcie warszawskim. W trakcie pracy przy ukrywaniu Archiwum pisał: Jedna z sąsiednich ulic jest już zablokowana. Nastroje są straszne. Spodziewamy się najgorszego. Spieszymy się. […] Do widzenia. Żebyśmy tylko zdążyli zakopać… […] To, czego nie mogliśmy wykrzyczeć przed światem, zakopaliśmy w ziemi. (Poniedziałek, 3 sierpnia [1942], 4 po południu).

Nauki humanistyczne
  • ndz., 2021-09-26 12:00