Wydział Psychologii UW

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Kto może być psychologiem w Polsce w myśl obowiązujących przepisów?

Zasady wykonywania zawodu psychologa zawarte są w ustawie  o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów z dnia 8 czerwca 2001 r. Jednak w wyniku zaistniałych komplikacji po jej uchwaleniu, nie wszystkie przepisy mogą być właściwie zrealizowane. Nie został powołany samorząd zawodowy zrzeszający osoby wykonujące zawód psychologa ani nie zostały ustanowione szczegółowe wytyczne dotyczące poszczególnych kwestii związanych z tą profesją. Nie ma między innymi określonych zasad prowadzenia gabinetów psychologicznych oraz szkolenia zawodowego psychologów. Kto w związku z tym może być praktykującym psychologiem w Polsce i z czego to wynika? Ile jest samych specjalności, które mogą być zaliczane do prowadzenia działalności psychologicznej? I jakie działania mogą być i są podejmowane w celu rozwiązania zaistniałych problemów? Na te poszczególne kwestie spróbuje odpowiedzieć Dominik Lalak, doktorant Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, w wykładzie poświęconym regulacjom prawnym dotyczącym wykonywania zawodu psychologa.

Nauki społeczne
  • śr., 2021-09-22 16:00
Spotkanie festiwalowe Problemy z jedzeniem u młodzieży z perspektywy psychologa klinicznego

Zaburzenia odżywiania dotyczą coraz większej grupy nastolatków. Co więcej, problemy z jedzeniem możemy zaobserwować już u dzieci, nawet tych poniżej dziesiątego roku życia. Co jest przyczyną tych trudności? Jak sobie z nimi poradzić? W jaki sposób wspierać dziecko z tego rodzaju problemami? W trakcie wykładu poznasz odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące problemów z jedzeniem.

Nauki społeczne
  • śr., 2021-09-22 16:00
Spotkanie festiwalowe Jak zrozumieć trudności poznawcze u osób z diagnozą schizofrenii?

Schizofrenia jest zaburzeniem psychicznym, które charakteryzuje się omamami słuchowymi, urojeniami, dezorganizacją myślenia i zachowania, wycofaniem społecznym i trudnościami w ekspresji emocji. Dużo mniej dostępna jest wiedza o tym, że osoby z diagnozą schizofrenii doświadczają trudności poznawczych, m.in. w skupieniu uwagi, zapamiętywaniu nowych informacji, wykonywaniu obliczeń w pamięci. W literaturze wyjaśnienia przyczyn zaburzeń poznawczych najczęściej nawiązują do koncepcji biologicznych. Jednakże w ostatnim czasie pojawiają się doniesienia wskazujące, że procesy psychologiczne mogą częściowo wyjaśnić to zjawisko. Dane wskazują, że przyczyn deficytów poznawczych można upatrywać m.in. w doświadczaniu niepokoju w trakcie wykonywania zadań poznawczych, osłabionej motywacji do angażowania się w ich wykonywanie oraz mało stymulującym środowisku.

Nauki społeczne
  • czw., 2021-09-23 16:00
Spotkanie festiwalowe Uważność i współczucie w czasach pandemii. Jak ich praktykowanie pomaga przezwyciężać trudności?

Doświadczenie pandemii niezwykle mocno odcisnęło się na zdrowiu i samopoczuciu wielu z nas. Wielu z nas szuka metod, które pozwolą wrócić do równowagi po długotrwałym okresie izolacji. Współczesna psychologia oferuje znakomite narzędzia, które pomagają przezwyciężać trudności emocjonalne i poprawiać dobrostan. Podczas spotkania, dr hab. Paweł Holas  - psychoterapeuta, psychiatra i psycholog - jeden z najwybitniejszych w Polsce specjalistów z zakresu uważności, opowie o tym, w jaki sposób podejścia oparte na uważności i współczuciu mogą pomóc każdemu z nas w zmniejszeniu stresu i poprawie dobrostanu.  

Nauki społeczne
  • pt., 2021-09-24 17:00
Spotkanie festiwalowe (Prawie) wszystko o narcyzmie

Prawdopodobnie każdy z nas zna osobę narcystyczną. Na spotkaniu dowiesz się, jaka jest historia narcyzmu, a także co współczesna psychologia mówi o narcyzmie.

Nauki społeczne
  • sob., 2021-09-25 11:00