Dlaczego tak bardzo boimy się wirusów, tych obecnych w żywności i nie tylko?

Numer: 
136

Czy wirusy to plaga XXI wieku? Pod wieloma względami tak. Są nieprzewidywalne, czyli nie jesteśmy w stanie przewidzieć na przykład kierunku ich mutacji. Czy nowo powstały wariant będzie bardziej zjadliwy, czy mniej, czy będzie cechował się większą zaraźliwością, czy nie? Na to pytanie nie ma na razie odpowiedzi. Jedyną bronią w walce z niektórymi wirusami mogą być tylko szczepionki, bo przecież nie potrafimy jeszcze leczyć chorób wirusowych tak jak bakteryjnych - antybiotykami.

Na wykładzie przedstawiona będzie budowa komórki wirusa, jego wielkość, cykl rozwojowy w komórkach gospodarza, możliwości przetrwania w środowisku zewnętrznym, czyli poza żywą komórką, sposoby hodowli wirusów, jak również  metody diagnostyczne ich wykrywania.

Na wykładzie skoncentrujemy się głównie na wirusach będących przyczyną epidemii po spożyciu produktów żywnościowych, ale poznamy też inne drogi przenoszenia, oprócz żywności, tych niebezpiecznych i zawsze niepożądanych mikroorganizmów, jak na przykład drogę kropelkową i przy tej okazji trudno będzie nie wspomnieć o wirusie, który jest już z nami prawie dwa lata i nie wiadomo, jak długo jeszcze pozostanie, czyli o SARS-CoV-2. Poznamy jego naturę i odpowiemy sobie na pytanie: czy możemy coś zrobić, aby uchronić się przed kolejnymi falami pandemii.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
piątek, 24 Września, 2021 - 18:00
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Czy wirusy to plaga XXI wieku? Na pewno są nieprzewidywalne i nie znamy kierunku ich mutacji. Tematem głównym będą wirusy przenoszone przez żywność oraz drogą kropelkową jak SARS-CoV-2.
Dodatkowe informacje: 
Grupa docelowa: osoby dorosłe.
dr
Małgorzata
Jałosińska
Miejsce spotkania: 
Online