Inżynieria tkankowa - polimerowe podłoża do regeneracji i rekonstrukcji tkanek

Numer: 
63

 

Wykład będzie obejmować wyjaśnienie, czym jest inżynieria tkankowa, czym są i do czego służą trójwymiarowe podłoża komórkowe.  Zostaną omówione podstawowe wymagania i metody formowania podłoży komórkowych do regeneracji: kości, tkanki nerwowej, więzadeł, chrząstki. Uczestnicy będą mogli obejrzeć jeden z procesów tworzenia tego typu trójwymiarowych struktur polimerowych: elektroprzędzenie lub druk 3D jako wielofunkcyjne metody produkcji struktur polimerowych przeznaczonych do regeneracji różnych tkanek. Metoda elektroprzędzenia pozwala na formowanie bardzo cienkich włókien, o średnicy mierzonej w nanometrach. Zaletą formowanych z tych włókien włóknin jest duża porowatość otwarta. Podczas wykładu zostaną omówione metody elektroprzędzenia różnych materiałów polimerowych, które są najczęściej stosowane w inżynierii tkankowej, w tym materiałów piezoelektrycznych. Polimery piezoelektryczne oraz hydrożele z dodatkiem włókien mogą służyć do regeneracji tkanki nerwowej. Drukowanie 3D jest obecnie jedną z najczęściej   stosowanych technik do formowania struktur 3D o zadanej geometrii. Zostaną przedstawione metody druku 3D, wraz z wadami i zaletami. Przedstawimy najnowszą wiedzę dotyczącą drukowania organów, kości i protez.

 Uniwersalność elektroprzedzenia oraz druku 3D przyczyniła się do wykorzystania ich w inżynierii tkankowej. Na koniec wykładu zostaną zaprezentowane wybrane dostępne komercyjnie podłoża komorowe do regeneracji tkanek.

Termin: 
wtorek, 21 Września, 2021 - 16:30
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Omówienie mechanizmu regeneracji tkanek oraz metody z wykorzystaniem podłoży komórkowych, a także wybranych metod ich formowania.
dr inż.
Dorota
Kołbuk-Konieczny
mgr inż.
Angelika
Zaszczyńska
mgr inż.
Beata
Niemczyk-Soczyńska
mgr inż.
Oliwia
Jeznach
mgr inż.
Maryla
Moczulska-Heljak
Miejsce spotkania: 
ul. Pawińskiego 5B
02-106 Warszawa
Budynek jest przyjazny dla niepełnosprawnych