Co tam w trawie piszczy? Podstawy prawa prasowego

Wolność prasy jest jednym z podstawowych praw człowieka. W Polsce jest ona regulowana ustawą Prawo prasowe, a także samą Konstytucją RP oraz Europejską Konwencją Praw Człowieka. Wolność prasy nie jest jednak prawem absolutnym. Wprowadzono określone ograniczenia celem ochrony takich wartości jak godność człowieka czy prawda. Prawo prasowe przewiduje określone prawa dziennikarzy, pozwalające im na swobodną pracę bez zewnętrznych nacisków. Ustawa przewiduje także obowiązki, których przestrzeganie gwarantuje rzetelność i uczciwość. Ważnym pojęciem na gruncie prawa prasowego jest pojęcie autoryzacji, która jest przedmiotem wielu dyskusji. Dla zapewnienia rzetelności dziennikarskiej wprowadzono instytucję sprostowania prasowego, które służy wyjaśnieniu nieścisłej lub nieprawdziwej informacji zawartej w materiale prasowym. Prawo do sprostowania ma każda osoba, której dotyczy taka informacja – tą osobą może być każdy z nas. Ustawa reguluje tryb, w którym można żądać sprostowania.

środa, 28 Września, 2022 - 11:00
Prawo prasowe jest regulacją dotyczącą jednego z podstawowych praw człowieka – wolności prasy. Celem ustawodawcy było zapewnienie skutecznych i rozsądnych gwarancji dla korzystania z tej wolności.
Dodatkowe informacje:
Uczniowie, w miarę możliwości, proszeni są o posiadanie telefonów.
Agnieszka
Gutkowska