Czy wszyscy tak samo czytamy mapę?' - warsztaty z eye tracking w badaniach map

Numer: 
830

Warsztaty mają na celu zapoznania uczniów z metodą eye tracking. Metoda ta będzie przez nich wykorzystana do pomiaru, który pokaże na jakie miejsca i jak długo patrzyli na mapę, podczas jej czytania.

Informacje o otaczającym nas świecie mogą być odbierane różnymi zmysłami, a wzrok jest zmysłem, którym odbieramy najwięcej informacji. Informacje te mogą być przekazywane w różnej postaci, np. w postaci znaków stosowanych na mapach. Kartografowie prowadzą wiele badań służących poznaniu, jak użytkownicy map radzą sobie z ich czytaniem, jakie znaki są najsprawniej odczytywane, a jakie barwy lub kroje pisma są preferowane przez odbiorców map. Takie analizy mogą być przeprowadzane z wykorzystaniem najnowszych narzędzi, np. z wykorzystaniem eye-trackera, czyli urządzenia, które umożliwia w sposób bezdotykowy śledzenie ruchu gałki ocznej, dokonując pomiaru miejsca koncentracji wzroku użytkownika czytającego mapę.

Podczas warsztatów zostanie omówiona metoda eye tracking, metoda która wykorzystywana jest w wielu różnych branżach np. w trakcie projektowania stron www czy półek sklepowych. Następnie uczniowie samodzielnie sprawdzą, jak działa eye tracker: dokonają pomiaru swojego wzroku w trakcie czytania mapy. Zebrane dane zostaną zaprezentowane w formie animowanej (pokazującej zmiany miejsc koncentracji wzroku w czasie), jak i statycznej, np. jako tak zwane heatmapy. Uzyskane wyniki zostaną omówione z punktu widzenia (sic!) zasad redakcji czytelnej mapy.

Typ szkoły i dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
poniedziałek, 26 Września, 2022 - 11:00
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Podczas warsztatów zostanie omówiona metoda eye tracking, metoda która umożliwia bezdotykowe śledzenie wzroku. Uczniowie samodzielnie sprawdzą, jak działa eye tracker w trakcie czytania mapy.
dr
Izabela
Gołębiowska
dr
Jolanta
Korycka-Skorupa
Miejsce spotkania: 
Krakowskie Przedmieście 30
00-927 Warszawa
Stacjonarne

©2022 Festiwal Nauki