Warsztaty z licznikami promieniowania jonizującego

Klasa zostanie podzielona na dwie grupy, a zajęcia poprowadzone zostaną równolegle w dwóch różnych salach. W małych zespołach uczniowie, korzystając z liczników promieniowania jonizującego, zbadają własności tego promieniowania, a w szczególności:

- poziom naturalnego promieniowanie tła,

- zależność natężenia promieniowania od odległości od źródła,

- zależność natężenia promieniowania od rodzaju i grubości zastosowanej osłony,

- zależność natężenia promieniowania kosmicznego (mionowego) od kierunku, z którego dociera (poziomego lub pionowego).

Używane podczas warsztatów źródła promieniowania to przedmioty domowego użytku lub źródła naturalne.

Działanie i budowa wykorzystywanych liczników, a także pochodzenie i skład badanego promieniowania zostaną pokrótce omówione.

Typ szkoły i dziedzina:
wtorek, 27 Września, 2022 - 09:00
wtorek, 27 Września, 2022 - 12:00
środa, 28 Września, 2022 - 09:00
środa, 28 Września, 2022 - 12:00
czwartek, 29 Września, 2022 - 09:00
czwartek, 29 Września, 2022 - 12:00
Uczestnicy warsztatów zbadają zależność natężenia promieniowania jonizującego od odległości od źródła lub rodzaju osłony. Zmierzą też promieniowanie kosmiczne (miony) docierające z różnych kierunków
Dodatkowe informacje:
Klasa 30-osobowa zostanie podzielona na dwie równoliczne grupy, dlatego sugerujemy przyjazd co najmniej dwójki opiekunów. Prosimy również o ustalenie podziału przed przyjazdem.
mgr
Artur