Jakiej energii potrzebujemy?

Numer: 
1

Dostęp do źródeł energii staje się jednym z najważniejszych problemów współczesnej cywilizacji. Świat jest ciągle bardzo silnie uzależniony od kopalnych źródeł energii. Dostęp do nich staje się elementem szantażu energetycznego i narzędziem nacisków politycznych, a ich spalanie przyczynia się do niekorzystnych zmian klimatycznych.  Jest  więc oczywiste, że w najbliższej przyszłości ropa naftowa, gaz ziemny i węgiel muszą zostać zastąpione przez inne źródła energii.

Jak powinien wyglądać proces transformacji energetycznej w Polsce? Jakie technologie powinniśmy rozwijać? Czy powinniśmy postawić na połączenie energetyki jądrowej z fotowoltaiką, energetyką wiatrową, hydroenergetyką i innymi źródłami odnawialnymi? Jak wykorzystanie rozproszonych źródeł energii wpłynie na bezpieczeństwo gospodarstw domowych i zakładów produkcyjnych? Jak ważne jest rozwijanie inteligentnych sieci energetycznych oraz magazynowanie energii? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie debaty z ekspertami.

W debacie prowadzonej przez prof. Andrzeja Wysmołka będą uczestniczyć:

Grzegorz Wiśniewski - Prezes Zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej

prof. Krzysztof Miernik - Wydział Fizyki UW

pan Jakub Wiech - dziennikarz gospodarczy

prezes Banku Ochrony Środowiska Wojciech Hann

Typ spotkania: 
Termin: 
piątek, 16 Września, 2022 - 18:00
Czas trwania: 
120 minut
Opis skrócony: 
Dostęp do źródeł energii jest jednym z najważniejszych problemów naszej cywilizacji. Czy powinniśmy postawić na połączenie fotowoltaiki, energetyki wiatrowej z energetyką jądrową?
Dodatkowe informacje: 
Debata pod patronatem Fundacji Banku Ochrony Środowiska
Organizator: 
Grzegorz
Wiśniewski
prof.
Krzysztof
Miernik
Jakub
Wiech
Wojciech
Hann
prof.
Andrzej
Wysmołek (prowadzenie)
Miejsce spotkania: 
ul. Pasteura 5
02-093 Warszawa
Sala 0.03 i 0.03a, Wydział Fizyki UW, streaming
Online

©2022 Festiwal Nauki