Co kości mówią o człowieku – umarli potrafią mówić /Substancje antyodżywcze w żywności

Numer: 
772

Lekcja 1

Kości człowieka kryją wiele informacji o nim samym. Na ich podstawie możemy powiedzieć, kim był, jak żył, czym się odżywiał, a nawet jakie choroby przebył dany człowiek. Płeć i wiek w chwili śmierci, to jedne z podstawowych informacji, jakie można odczytać w oparciu o cechy szkieletu.

Celem zajęć jest zapoznanie z metodami oceny płci i wieku, ze wskazaniem na ograniczenia, jakie niosą zarówno metody, jak i materiał szkieletowy. Zajęcia prowadzone są w oparciu o badanie ludzkiego materiału kostnego, przy wykorzystaniu standardowych metod i technik antropometrycznych.

+

Lekcja 2

Kwas szczawiowy należy do substancji naturalnie obecnych w żywności i może wykazywać antyodżywcze działanie w stosunku do składników mineralnych, tworząc nierozpuszczalne sole - szczawiany, powodując obniżenie ich wykorzystania z pożywienia. Kwas szczawiowy jest rozpuszczalny w wodzie, jego sole sodowe i potasowe są również rozpuszczalne w wodzie, natomiast sole wapniowe, magnezowe i sole metali ciężkich są bardzo trudno rozpuszczalne w wodzie. Podczas warsztatów uczestnicy dokonają oznaczenia szczawianów rozpuszczalnych w wybranych używkach.

Typ szkoły i dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
środa, 28 Września, 2022 - 11:00
Czas trwania: 
105 minut
Opis skrócony: 
Kości człowieka kryją wiele informacji o nim samym. Na ich podstawie możemy powiedzieć, kim był, jak żył, czym się odżywiał, a nawet jakie choroby przebył dany człowiek.
Dodatkowe informacje: 
Maksymalna liczna uczestników - 16 osób. W tym czasie druga część klasy weźmie udział w zajeciach: Substancje antyodżywcze w żywności.
dr
Anna
Myszka
mgr
Maciej
Sierakowski
Miejsce spotkania: 
ul. Wóycickiego 1/3
01-938 Warszawa
Stacjonarne

©2022 Festiwal Nauki