Druk 3D oraz elektroprzędzenie jako metody formowania materiałów dla medycyny

Numer: 
162

Wykład będzie obejmować charakterystykę metod druku 3D oraz elektroprzędzenia wykorzystywanych w medycynie.  Wyjaśnione zostanie pojęcie jest inżynierii tkankowej oraz wskazane czym są i do czego służą trójwymiarowe podłoża komórkowe do regeneracji: więzadeł, kości, tkanki nerwowej oraz chrząstki. Uczestnicy będą mogli obejrzeć jeden z procesów tworzenia tego typu trójwymiarowych struktur polimerowych: elektroprzędzenie lub druk 3D jako wielofunkcyjnych metody produkcji struktur polimerowych. Metoda elektroprzędzenia pozwala na formowanie bardzo cienkich włókien z różnych materiałów polimerowych, w tym materiałów piezoelektrycznych mogących służyć do regeneracji tkanki nerwowej. Drukowanie 3D jest obecnie jedną z najczęściej wykorzystywanych technik wykorzystywanych do formowania struktur 3D o zadanej geometrii. Przestawimy najnowszą wiedzę dotyczącą drukowania organów, kości i protez.

 Zostaną również zaprezentowane badania materiałowe prowadzone w naszej pracowni niezbędne do charakterystyki implantowanych materiałów. Opowiemy o badaniach przedklinicznych prowadzonych w ramach projektu Bioligamed NCBiR, obejmującym badania przedkliniczne implantu do rekonstrukcji więzadła krzyżowego z substytutem regeneracji kości. Na koniec wykładu zostaną zaprezentowane wybrane dostępnie komercyjnie podłoża komórkowe do regeneracji tkanek.

Termin: 
czwartek, 22 Września, 2022 - 16:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Omówienie metod druku 3D oraz elektroprzędzenia w medycynie. Opis badań materiałowych i przedklinicznych prowadzonych w ramach projektu BioLigaMed NCBiR.
mgr inż.
Angelika
Zaszczyńska
mgr inż.
Maryla
Moczulska-Heljak
dr inż.
Dorota
Kołbuk-Konieczny
Miejsce spotkania: 
ul. Pawińskiego 5b
02-106 Warszawa

©2022 Festiwal Nauki