Kampinoskie wydmy – historia i ochrona

Numer: 
182

Teren Kampinoskiego Parku Narodowego charakteryzuje się położonymi naprzemiennie dwoma pasami wydmowymi i dwoma pasami bagiennymi. Znajduje się tu unikatowy kompleks wydm śródlądowych, jeden z największych i najlepiej zachowanych w Europie. Na wydmach tych można znaleźć nieduże, ale cenne płaty siedlisk przyrodniczych chronionych w ramach programu Natura 2000 z wieloma rzadkimi gatunkami roślin, porostów i zwierząt. Postaramy się przybliżyć uczestnikom wycieczki historię powstania wydm, a także zagrożenia z którymi się spotykają oraz działania Kampinoskiego Parku Narodowego zmierzające do ich zachowania.

Czas trwania ok. 3 godz.

Trasa wycieczki ma kształt pętli dł. ok. 6,5 km.

Przebieg trasy:

Parking przy Dąbrowie Leśnej– szlak niebieski – Uroczysko Łuże – szlak żółty – Nadłuże (Kamień Ułanów Jazłowieckich) – czarna ścieżka spacerowa przez Łużową Górę – Parking przy Dąbrowie Leśnej.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Termin: 
sobota, 17 Września, 2022 - 10:00
Czas trwania: 
180 minut
Opis skrócony: 
W Kampinoskim Parku Narodowym znajduje się unikatowy kompleks wydm śródlądowych. Opowiemy o ich historii oraz aktualnych działaniach mających na celu ich ochronę i zachowanie.
Dodatkowe informacje: 
Dojazd: Samochodem z Warszawy ulicą Trenów (2 km od Cmentarza Północnego). Komunikacja miejska z Warszawy: autobusy 110 (Metro Marymont – CH Łomianki) lub 250 (Metro Młociny – Dąbrowa Zachodnia). Parking Dąbrowa Leśna znajduje się 500 m od przystanku „Łomianki Kampinoska”.
Organizator: 
dr inż.
Karol
Kram
mgr
Anna
Kębłowska
Miejsce spotkania: 
Dąbrowa Leśna
05-092 Łomianki
Zbiórka na parkingu przy Dąbrowie Leśnej (52.319 N, 20.877 E)

©2022 Festiwal Nauki