Siła obywateli a pokonywanie dyktatorów

Numer: 
138

Dyktatury wciąż mają się nieźle, a prawa człowieka łamane są nawet w państwach, które uważają się za demokracje. Obywatele, choć niezadowoleni z władzy, czują często, że niewiele mogą zrobić, że tylko przewrót zbrojny może przynieść efekty. Nic bardziej mylnego.

Historia i badania pokazują, że opór bez użycia przemocy jest skuteczniejszy niż walka zbrojna nawet przy zmianach reżimu. Przykładów nie brakuje na świecie: ruch Mahatmy Gandhiego w Indiach, walka z segregacją rasową w USA czy walka z apartheidem w RPA. W naszym regionie świetnymi przykładami była polska „Solidarność” czy rewolucja śpiewająca w państwach bałtyckich. W każdym przypadku mieliśmy do czynienia z obywatelami, którzy wyszli na ulice i powiedzieli władzy „nie”.

No dobrze, ale jak to zrobić? I czy teraz opór bez przemocy też mógłby być skuteczny? W Europie trwa wojna, więc czy obywatele mogą przyczynić się do jej zakończenia wojny albo zmiany władzy np. w Rosji i Białorusi? Jakie są narzędzia i metody oporu bez przemocy i w czym tkwi jego siła? Między innymi o tym porozmawiamy na spotkaniu, bo warto wiedzieć, jak się buntować.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
środa, 21 Września, 2022 - 17:00
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Badania pokazują, że przy zmianach reżimu opór bez użycia przemocy jest skuteczniejszy niż walka zbrojna – może więc warto się dowiedzieć, jak go stosować?
Organizator: 
Katarzyna Anna
Przybyła
Miejsce spotkania: 
Zoom webinar
Online

©2022 Festiwal Nauki