gra edukacyjna

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Festiwal Młodych Inżynierów

Bądź inżynierem, rozwiązuj problemy!

Wszystko zaczyna się od pytań.
Zastanawiamy się, dlaczego coś nie działa.
Próbujemy zrozumieć, jak coś działa.
Główkujemy nad tym, czy da się wymyślić coś lepszego, sprytniejszego.
Rozwiązujemy jeden problem, żeby za chwilę znaleźć kolejny — i poszukać jego rozwiązania.

Inżynier myśli praktycznie i lubi sprawdzać, jak teorię wykorzystać w praktyce. Zapraszamy na Festiwal Młodych Inżynierów, który jest zaproszeniem do świata ludzi ciekawych, kreatywnych, uwielbiających rozwiązywać zagadki i proponować nieszablonowe rozwiązania.

Podczas naukowej imprezy siły połączą wydziały Fizyki, Inżynierii Materiałowej, Mechaniczny Technologiczny, Mechatroniki oraz Zarządzania. Każdy z nich przygotował specjalne wyzwania, dzięki którym będzie można sprawdzić inżynierską smykałkę, zdobyć nowe umiejętności i dowiedzieć się o ciekawych rozwiązaniach naukowców, które wpływają na życie ludzi na całej ziemi.

Nauki techniczne
  • sob., 2023-09-16 10:00
Spotkanie festiwalowe Piknik rodzinny z Gwidonem, czyli warszawskim słoniem leśnym: wielcy łowcy plejstocenu

Piknik rodzinny z Gwidonem w Muzeum Ziemi staje się już tradycją. W tym roku podczas spotkań organizowanych pod logiem Gwidona - słonia leśnego odnalezionego w Warszawie przy ulicy Leszno - będziemy poznawać tajemnice wielkich ssaków plejstocenu i środowiska ich życia. 

Podczas Pikniku dowiemy się o życiu plejstoceńskich drapieżników: wielkich kotowatych (takich jak lwy jaskiniowe czy pantery) i wielkich niedźwiedziach stepowych, które niegdyś występowały na ternach naszego kraju. Ważnymi drapieżcami plejstocenu byli także przedstawiciele rodzaju Homo. Opowiemy zatem także o tym, jak polowali neandertalczycy i kromaniończycy - nasi bezpośredni przodkowie!

Na Pikniku czeka na Was wiele stoisk i aktywności, m.in.:

  • Plejstoceński detektyw / rozpoznawanie tropów zwierząt
  • Puzzle przeszłości / odkrywanie i rekonstrukcja szkieletów zwierząt plejstoceńskich
  • Barwy plejstocenu / malowanie na ceramice
  • Spotkanie z drapieżnikami plejstocenu
  • Wystawa megafauny plejstoceńskiej
  • Pokazy wytwarzania narzędzi kamiennych oraz rozniecania ognia
  • Pokaz filmu

Plejstocen był to epoką czwartorzędu poprzedzającą holocen, w którym żyjemy. Plejstocen jest nazywany epoką lodowcową, co doprowadziło do przekonania, że w tym czasie na Ziemi panował zimny klimat, związany z występowaniem lądolodów. Jest to błędne uogólnienie. Klimat plejstocenu ulegał cyklicznym wahaniom, a okresy zimne (zlodowacenia), były oddzielone okresami ciepłymi (interglacjałami), których klimat bywał porównywalny do dzisiejszego. Można wyobrazić sobie, jak różnorodne było środowisko plejstocenu - w jego zimnych przedziałach lasy były nieliczne, a flora zdominowana przez krzewy, karłowate drzewa i byliny, które tworzyły charakterystyczne dla zlodowaceń zbiorowiska stepo-tundry. Podczas ciepłych interglacjałów znaczne obszary porośnięte były przez lasy liściaste. Za zmianami klimatu i szaty roślinnej następowały również zmiany fauny. W plejstocenie rozkwitała tak zwana megafauna, czyli zwierzęta wyróżniające się rozmiarem i masą. W czasie zlodowaceń, tereny o chłodnym klimacie zamieszkiwały zwierzęta tolerujące zimno, natomiast podczas interglacjałów gatunki te wycofywały się na północ wraz z cofającym się lądolodem, ustępując miejsca zwierzętom ciepłolubnym. Oczywiście, zarówno w świecie zwierząt, jak i roślin występowały także gatunki, które utrzymywały się na tych samych obszarach tak podczas zlodowaceń, jak i interglacjaów.

Nauki o Ziemi
  • ndz., 2023-09-17 11:00
Spotkanie festiwalowe Ewolucja i informatyka

Ewolucja jest zjawiskiem, na które istnieje równie dużo, a często więcej dowodów niż na powszechnie uznawane teorie naukowe. Problem w tym, że trwa długo i trudno ją zobaczyć. Najszybciej rozmnażające się bakterie potrzebują 20 minut na podział materiału genetycznego, a potem rozwój do chwili ponownego podziału. Większe organizmy, których pewne cechy można obserwować i analizować ich zmiany z pokolenia na pokolenie, potrzebują na to minimum 4 dni. Tymczasem by zaobserwować ewolucję trzeba co najmniej kilku tysięcy pokoleń. Jest na to rada - zaprogramowanie populacji osobników rodzących, rozradzających się (z czym związane jest kopiowanie genów do potomstwa) i umierających. Czas trwania pokolenia w populacji wirtualnej skraca się do mikrosekund. Wystarczy do tego dodać cechę osobników, na którą wpływają geny i która wpływa na śmiertelność lub rozrodczość osobników, możliwość mutacji genów, a okazuje się, że ewolucja w takiej populacji pojawi się sama. Jest to nie tylko kolejny z dowodów na istnienie ewolucji. Możliwość jej obserwacji implikuje statystyczne analizy tego procesu. Ponadto poprzez zmiany strategii rozrodczych, sposobu wpływu cech osobników na śmiertelność i rozrodczość można zobaczyć jak to wpływa na przebieg ewolucji. Wszelkie pojęcia związane z ewolucją stają się w ten sposób zrozumiałe, a ich klasyfikacja uzasadniona.

Nauki biologiczne
  • pt., 2023-09-22 10:00
Spotkanie festiwalowe Co to właściwie są saraballe? Kalambury z Augustynem z Hippony

Pewnie mało kto nie grał kiedyś w kalambury, ale czy wiele osób zastanawiało się, co mają one wspólnego z filozofią języka Augustyna z Hippony? W dialogu O nauczycielu ten „najbardziej grzeszny ze świętych” rozmawia ze swym synem Adeodatem właśnie o języku i w pewnym sensie gra z nim w „otwarte kalambury”. Wyjaśnia bowiem, dlaczego niektóre słowa bardzo trudno pokazać czy wyjaśnić. Razem z Augustynem przyjrzymy się tym trudnościom, postaramy się odgadnąć, czym właściwie są saraballe i rozegramy kalambury z filozofią starożytną w tle.

Nauki humanistyczne
  • pt., 2023-09-22 17:00
Spotkanie festiwalowe Piknik rodzinny w IBL pt. "Las jakiego nie znamy"

Na terenie Lasów Sękocińskich odbędzie się weekendowy Piknik Rodzinny. W ramach spotkania przewidujemy wycieczki po lesie wraz z edukatorami oraz konkursy i quizy dla dzieci i dorosłych. Zwieńczeniem Pikniku będzie pieczenie kiełbasek na ognisku.

  • sob., 2023-09-23 09:30
Spotkanie festiwalowe Królewska gra z Ur – jedna z najstarszych gier planszowych na świecie

Zapraszamy do poznania zasad i zagrania z nami w jedną z najstarszych gier planszowych na świecie, czyli w Królewską grę z Ur (znaną również jako Gra Dwudziestu Kwadratów). Nasz warsztat będzie okazją do zapoznania się z historią odkrycia gry oraz ze spektakularnymi wynikami badań wykopaliskowych prowadzonych na terenie starożytnego miasta Ur. Można też będzie dowiedzieć się jak samodzielnie zrobić planszę do tej gry oraz własnoręcznie ulepić pionki potrzebne do jej rozegrania.

W starożytności Ur było jednym z najważniejszych miast-państw Sumeru. Było to wówczas miasto portowe, położone na brzegu Eufratu.

Królewska gra z Ur została odkryta w trakcie wykopalisk prowadzonych pod kierunkiem Brytyjczyka Sir Leonarda Wolleya w latach 20 i 30. XX wieku, na terenie cmentarzyska królewskiego (obecnie w Iraku). W latach 50. XX wieku dokładnie zbadano i odczytano tabliczkę klinową ze zbiorów British Museum, spisaną przez babilońskiego skrybę Itti-Marduk-balāṭu w latach 177-176 p.n.e. zawierającą zasady tej gry.

To nieskomplikowana, lecz zapewniająca dużo emocji gra – zachęcamy do poznania jej zasad i zagrania z nami!

Nauki humanistyczne
  • sob., 2023-09-23 10:00
Spotkanie festiwalowe Filozoficzna gra terenowa

Jesteś ekspertem od zadawania pytań, na które nie ma łatwych odpowiedzi? Uchodzisz za znawcę myśli filozoficznej? A może dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z filozofią? Niezależnie od stopnia zaawansowania – wszystkich miłośników myślenia zapraszamy do udziału w filozoficznej grze terenowej. W niecodzienny, aktywny sposób będziecie mogli poszerzyć swoją wiedzę filozoficzną oraz sprawdzić się w logicznym myśleniu i argumentacji. Podzieleni na drużyny odkryjecie zakamarki Kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego, spotykając po drodze filozofów z różnych epok i mierząc się z rozmaitymi filozoficznymi wyzwaniami.

  • sob., 2023-09-23 11:00
Spotkanie festiwalowe Nauka otwiera drzwi - zwiedzanie Obserwatorium Geofizycznego w Świdrze

Obserwatorium Geofizyczne Instytutu Geofizyki PAN w Otwocku Świdrze otwiera drzwi dla zwiedzających. W sobotę, 23 września w godzinach 11.00-14.00 pracownicy Instytutu przygotują dla miłośników nauki szereg pokazów i konkursów. Będzie można także zwiedzić wystawy poświęcone polskim badaniom polarnym i geofizycznym.

W jednym z budynków Obserwatorium, w tzw. domku modrzewiowym, przygotowano wystawę polarną, na której prezentowane są zarówno przyrządy pomiarowe stosowane do badań w Arktyce, jak i sprzęt codziennego użytku wykorzystywany przez polarników. Zwiedzaniu wystawy będą towarzyszyć fascynujące opowieści o życiu i pracy w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego na Spitsbergenie.

Dodatkową atrakcją będzie zwiedzanie minimuzeum geofizycznych urządzeń pomiarowych. Odwiedzający poznają historię wybranych badań geofizycznych, w szczególności powstania pierwszego na ziemiach polskich obserwatorium magnetycznego w Świdrze, a także prowadzenia ciągłych obserwacji i pomiarów na całym świecie. Zaprezentowana zostanie wybrana aparatura pomiarowa stosowana do pomiarów pól magnetycznych i elektrycznych Ziemi, parametrów meteorologicznych i zanieczyszczeń powietrza.

Podczas wydarzenia dostępne będzie stoisko polarne, gdzie będzie można przenieść się wirtualnie na Spitsbergen - popływać pontonem czy zajrzeć do lodowej jaskini – a to wszystko dzięki nowoczesnym technologiom i goglom VR. Nie zabraknie również gier o tematyce polarnej dla starszych i młodszych wraz z nagrodami.

Nauki o Ziemi
  • sob., 2023-09-23 11:00
Spotkanie festiwalowe Wielkie odkrycia geograficzne a dziedzictwo kulturowe państw Afryki Subsaharyjskiej

Osoby uczestniczące poznają grę planszową, quiz i grę memo na temat przebiegu i skutków wielkich odkryć geograficznych, które miały miejsce wzdłuż i w głąb Afryki. Spotkanie skierowane jest do uczniów i uczennic szkół podstawowych (od klasy 6) i ponadpodstawowych. Celem pokazu jest zaprezentowanie osobom uczestniczącym problematyki wielkich odkryć geograficznych w kontekście dziedzictwa kulturowe państw Afryki Subsaharyjskiej. Szczególny nacisk zostanie położony na poznanie przebiegu wypraw i ich konsekwencji kulturowo-gospodarczych, w tym skutków kolonialnych. Osoby uczestniczące zdobędą wiedzę na temat przełomowego znaczenia afrykańskich zasobów i wynalazków, które zmieniły nie tylko sposób oglądu świata, ale doprowadziły do rozwoju wielu dyscyplin nauki – geografii, historii i ekonomii. Dzięki symbolicznej podróży po mapie (z użyciem obszernej planszy - mapy, pionków do gry i kart z opisami miejsc, osób, zasobów i wynalazków) osoby uczestniczące będą mogły odwrócić perspektywę patrzenia na rolę „europejskich odkryć” i w etyczny sposób spojrzeć na działania grabieżcze w Afryce i doniosłość lokalnych zasobów. Użycie podczas gry etycznej narracji pozwoli poznać wydarzenia historyczne, ale też zbudować nowe kompetencje międzykulturowe. Warsztatowi towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2023-09-23 12:30
Spotkanie festiwalowe Urodziny dinozaura Dyzia

W niedzielę 24 września będziemy obchodzić 26. Urodziny dinozaura Dyzia, czyli rekonstrukcji dinozaura z rodzaju Dilophosaurus wetherilli, który zamieszkał w Muzeum Geologicznym PIG – PIB ponad ćwierć wieku temu.

Z tej okazji zapraszamy na Piknik Rodzinny pod znakiem geologii, podczas którego będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat naszej planety, jej historii i życia na niej, a także wziąć udział w licznych warsztatach, grach i zabawach. Nie zabraknie też tradycyjnego odśpiewania Dyziowi 100 lat oraz zdmuchiwania świeczek z urodzinowego tortu.

Nauki o Ziemi
  • ndz., 2023-09-24 10:00
Spotkanie festiwalowe Gra w retorykę. Żonglerka (nie tylko) słowem

Wyśpiewać emocje, zaimprowizować miłosny poemat, o najlepszym dniu swojego życia opowiedzieć z suspensem – z takimi i podobnymi zadaniami zmierzą się uczestnicy retorycznej gry planszowej. Śmiałków wyłonimy spośród przybyłych uczestników. Staną oni do emocjonującej rywalizacji na opowieści, których reguły wyznaczy rzut kostką. Ekwipunkiem każdego z graczy będzie jego niepowtarzalny styl, osobowość, poczucie humoru, arsenał metafor i porównań oraz własne doświadczenia. To oni, gracze, zdecydują, czy my, zgromadzona publiczność, będziemy niemym audytorium, czy może aktywnym uczestnikiem w ich rozgrywkach. Będziemy kibicować w kolejnych zadaniach, poszukiwać najskuteczniejszych sposobów na wyrażenie siebie i sprawdzać, dlaczego retoryka – choć rodowód ma antyczny – jest prawdziwą kompetencją przyszłości! 

Nauki humanistyczne
  • ndz., 2023-09-24 13:00
Lekcja festiwalowa Sekrety mieszkańców kampusu SGGW

Gra terenowa mająca na celu zapoznanie uczestników z biologią i ekologią gatunków ssaków żyjących w naszym najbliższym otoczeniu, zasadami tropienia i rozpoznawania śladów obecności zwierząt. Uczestnicy gry będą mieli za zadanie rozpoznać tropy i ślady obecności pozostawione przez żyjące na kampusie SGGW ssaki. Będą również mogli poznać tajemnice życia tych zwierząt, dowiedzą się jak wygląda ich schronienie, a także jakie metody mogą być wykorzystywane do wykrywania zwierząt. 

 

  • pon., 2023-09-25 10:00
  • pon., 2023-09-25 12:00
Lekcja festiwalowa Na tropie królewskiego pupila

Król Jan od rana chodzi markotny. Co się stało... może się nie wyspał albo coś mu dolega? Nic podobnego –  jeden z jego najdroższych pupili zaginął! Co tu począć?
Weźcie mapę, kompasy i biegnijcie do ogrodów! Poczujcie się jak prawdziwi detektywi i wytropcie zgubę!
Podczas gry terenowej rozwiążecie zagadki zostawione przez tajemniczego uciekiniera! Harcował po muzeum z parkowymi przyjaciółmi, znajdźcie ich tropy i ślady. Czy to lis, czy może małpka? Gdzie się ukrył?! Wskazówki, które zostawił, pozwolą dotrzeć do celu i dowiedzieć się, kim był ukochany pupil króla Jana.
Uczestnicy otrzymają materiały do samodzielnego wykonania karty pop-up przedstawiającej królewskie zwierzątko.

  • pon., 2023-09-25 11:30
Lekcja festiwalowa Sekrety mieszkańców kampusu SGGW

Gra terenowa mająca na celu zapoznanie uczestników z biologią i ekologią gatunków ssaków żyjących w naszym najbliższym otoczeniu, zasadami tropienia i rozpoznawania śladów obecności zwierząt. Uczestnicy gry będą mieli za zadanie rozpoznać tropy i ślady obecności pozostawione przez żyjące na kampusie SGGW ssaki. Będą również mogli poznać tajemnice życia tych zwierząt, dowiedzą się jak wygląda ich schronienie, a także jakie metody mogą być wykorzystywane do wykrywania zwierząt. 

 

  • pon., 2023-09-25 10:00
  • pon., 2023-09-25 12:00
Lekcja festiwalowa Ile warta jest nieruchomość?

W trakcie lekcji uczestnicy dowiedzą się, czym jest nieruchomość i poznają cechy rynkowe, które wpływają na jej wartość, w szczególności określą przedmiot wyceny, zbadają dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków oraz obliczą pole powierzchni działki ewidencyjnej na podstawie współrzędnych punktów granicznych. Uczestnikom lekcji przybliżony zostanie zawód geodety oraz rzeczoznawcy majątkowego.

  • wt., 2023-09-26 09:00
Lekcja festiwalowa Czy awtokarem da się pojechać na wycieczkę? O polsko-rosyjskich różnicach leksykalnych

Na spotkaniu poznasz pary wyrazów w języku polskim i rosyjskim, zwane fałszywymi paralelami leksykalnymi, które są podobne lub prawie identyczne w wymowie, ale mają całkiem różne znaczenia. W czasie spotkania przeanalizujemy najciekawsze polsko-rosyjskie pary wyrazów z dziedziny turystyki pod kątem różnic w ich znaczeniach. Spotkanie będzie miało charakter interaktywny. Wspólnie będziemy wykonywać ciekawe ćwiczenia multimedialne, które pomogą Ci zapamiętać słowa i ich znaczenia.

  • wt., 2023-09-26 10:00
Lekcja festiwalowa Ostatnia sprawa kustosz Wątróbki | gra edukacyjna

To był początek mojej pracy w Wilanowie i, wstyd się przyznać, pan Aleksander Kokular, ówczesny kustosz, przyłapał mnie na czytaniu Zabójstwa przy Rue Morgue. Niezdarnie próbowałam ukryć zamiłowanie do sensacyjnych historii, mówiąc, że uczę się języka angielskiego. Pan Kokular rzucił okiem od niechcenia, przewracając karty inwentarza, i rzekł: „Tak, sprawa tego obiektu jest godna najsłynniejszego detektywa świata”, po czym, uśmiechając się od ucha do ucha, dodał: „Pani też dała się oszukać!”. Byłam oburzona. Przecież tak dobrze znam kolekcję! O który przedmiot może chodzić? Czy jest falsyfikatem? A może zamiast szlachetnych materiałów użyto imitacji? Czyżby sportretowana postać była kimś innym, niż się zdaje? Jak to wszystko sprawdzić? Te myśli nie dawały mi spokoju. Dziś, kiedy znam rozwiązanie zagadki, jestem bardzo wdzięczna panu Aleksandrowi za tamte słowa. To dzięki nim… zresztą, sami się przekonacie. 

 

  • wt., 2023-09-26 11:00
Lekcja festiwalowa Idiomy i fałszywi przyjaciele tłumacza w języku rosyjskim – czyli „gdzie jest pies pogrzebany”.

Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty – Idiomy i fałszywi przyjaciele tłumacza w języku rosyjskim – czyli „gdzie jest pies pogrzebany”. Dzięki materiałom audiowizualnym uczestnicy warsztatów poznają przykłady idiomów i powiedzeń w języku rosyjskim i polskim. Dowiedzą się np. o tym, że w Rosji jadąc bez biletu jedzie się „zajcem” (tłum. „jazda jako zając”). Często podobne znaczenie jest wyrażane za pomocą nieco innych słów, np. polskiemu „wpuszczeniu lisa do kurnika” odpowiada rosyjskie „wpuszczenie kozła do ogrodu”. Dodatkowo przedstawione zostaną homonimy, czyli fałszywi przyjaciele tłumacza, tj. słowa, które w obu językach mają brzmią tak samo/podobnie, ale mają inne znaczenia, np. „zapominać” (pol. „zapominać”, ros. „zapamiętywać”). Uczestnicy nie będą się już bać rosyjskiej „zażygałki”, rosyjska „dynia” na pewno nie przyda się na Halloween, a „but” po rosyjsku nie jest częścią garderoby.

            Nauka to jednak nie tylko przekazywane treści (chociaż te też będą ciekawe!), ale także atmosfera – przyjdźcie i poczujcie się jak w petersburskiej kawiarni – zapewniamy herbatę z samowaru, chrupiące suszki do herbaty, rosyjskie dekoracje. Oprócz treści i atmosfery ważne jest także podejście prowadzących, którzy zawsze chętnie podzielą się historiami dotyczącymi rosyjskiej kultury i realiów.

  • wt., 2023-09-26 13:00
Spotkanie festiwalowe Idiomy i fałszywi przyjaciele tłumacza w języku rosyjskim – czyli „gdzie jest pies pogrzebany”

Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty – Idiomy i fałszywi przyjaciele tłumacza w języku rosyjskim – czyli „gdzie jest pies pogrzebany”. Dzięki materiałom audiowizualnym uczestnicy warsztatów poznają przykłady idiomów i powiedzeń w języku rosyjskim i polskim. Dowiedzą się np. o tym, że w Rosji jadąc bez biletu jedzie się „zajcem” (tłum. „jazda jako zając”). Często podobne znaczenie jest wyrażane za pomocą nieco innych słów, np. polskiemu „wpuszczeniu lisa do kurnika” odpowiada rosyjskie „wpuszczenie kozła do ogrodu”. Dodatkowo przedstawione zostaną homonimy, czyli fałszywi przyjaciele tłumacza, tj. słowa, które w obu językach mają brzmią tak samo/podobnie, ale mają inne znaczenia, np. „zapominać” (pol. „zapominać”, ros. „zapamiętywać”). Uczestnicy nie będą się już bać rosyjskiej „zażygałki”, rosyjska „dynia” na pewno nie przyda się na Halloween, a „but” po rosyjsku nie jest częścią garderoby.

            Nauka to jednak nie tylko przekazywane treści (chociaż te też będą ciekawe!), ale także atmosfera – przyjdźcie i poczujcie się jak w petersburskiej kawiarni – zapewniamy herbatę z samowaru, chrupiące suszki do herbaty, rosyjskie dekoracje. Oprócz treści i atmosfery ważne jest także podejście prowadzących, którzy zawsze chętnie podzielą się historiami dotyczącymi rosyjskiej kultury i realiów

Nauki humanistyczne
  • wt., 2023-09-26 15:00
Lekcja festiwalowa Toksykolog - detektyw na tropie trucizn
Czym zajmuje się toksykologia, czym jest trucizna i kim jest toksykolog? Czy coś co stanowi przysmak dla człowieka może być trucizną dla zwierzęcia? Podczas lekcji wspólnie odpowiemy na te pytania oraz rozwiążemy kilka weterynaryjnych zagadek dotyczących zatruć naszych pupili. Uczniowie będą mieli szansę zaznajomić się z zawodem toksykologa oraz dowiedzieć się jakie trucizny nas otaczają, a także co może stanowić ryzyko zatrucia dla naszych pupili – psów i kotów.
  • śr., 2023-09-27 13:00
Lekcja festiwalowa Monopol leśny

Gra mająca na celu przybliżenie zagadnień związanych z ekonomiką leśnictwa i edukacją ekologiczną. Uczestnicy gry przemieszczając się po kampusie SGGW zdobywać będą informacje na temat lasów i gospodarki leśnej

  • pt., 2023-09-29 10:00
  • pt., 2023-09-29 12:00
Lekcja festiwalowa Monopol leśny

Gra mająca na celu przybliżenie zagadnień związanych z ekonomiką leśnictwa i edukacją ekologiczną. Uczestnicy gry przemieszczając się po kampusie SGGW zdobywać będą informacje na temat lasów i gospodarki leśnej

  • pt., 2023-09-29 10:00
  • pt., 2023-09-29 12:00
Spotkanie festiwalowe GeoLove – pokochaj geologię

Zapraszamy wszystkich na wielką przygodę z Geologią.

Podczas licznych warsztatów poznamy budowę Ziemi, zbudujemy jej model, nauczymy się rozpoznawać podstawowe typy skał i zajrzymy do ich wnętrza. Zobaczymy czego nie widać gołym okiem i będziemy podziwiać ciekawe skalne obrazy.

Dowiemy się czy w Polsce występują wulkany i jak je znaleźć. Zastanowimy się dlaczego wulkany wybuchają i przeprowadzimy kontrolowane wybuchy.

Sprawdzimy jak szybko mogą rosnąć kryształy i dlaczego wyglądają tak różnie.

Odwiedzimy jubilera i dowiemy się jakie minerały i surowce wykorzystuje się w tej branży.

Poznamy prehistoryczne organizmy i środowiska ich życia.

Dowiemy się czym jest bursztyn, jakie ma właściwości i jak zastygło w nim życie.

Sprawdzimy co jest najbrudniejsze i dowiemy się co wspólnego mają bakterie i geologia.

Te i wiele innych tajemnic geologii odkryjemy podczas warsztatów i pokazów.

Nauki o Ziemi
  • ndz., 2023-10-01 11:00

©2022 Festiwal Nauki