Bakteriami malowane – podglądanie mikroświata w warunkach laboratoryjnych

Lekcja ma charakter ćwiczeń laboratoryjnych. Składa się z jednego bloku zajęć warsztatowych pozwalających opanować uczniom kilka podstawowych technik mikrobiologicznych niezbędnych w prowadzeniu badań z zakresu mikrobiologii środowisk, szczególnie geomikrobiologii. Po krótkim wstępie uczniowie będą mieli okazję samodzielnie przeprowadzić izolację bakterii z różnych środowisk, poznają podstawowe techniki prowadzenia hodowli bakteryjnych. Będą mogli obejrzeć wyhodowane kolonie bakterii z różnych środowisk, które nas otaczają (woda, gleba, powietrze). Dodatkowo dowiedzą się czy bakterie mają kolory? Do czego służą barwniki bakteriom? Czy da się wykorzystać bakterie do malowania obrazków?

Typ szkoły i dziedzina:
środa, 27 Września, 2023 - 10:00
Mikrobiologia z geologią w tle - warsztaty praktyczne i “artystyczne”
Dodatkowe informacje:
Klasa nie może liczyć więcej niż 24 osoby ze względu na liczbę stanowisk w laboratorium - ważne
Magdalena
Żmuda-Baranowska