Ochrona zwierząt przed cierpieniem w polskim prawie

Numer: 
927

Ochrona humanitarna zwierząt w Polsce ma długą tradycję. Już w okresie międzywojennym znęcanie się nad zwierzętami było karane. Obecnie obowiązuje ustawa z 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt, której art. 1 ustęp 1 wskazuje, że „zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.” Tymczasem niemal codziennie media informują o przypadkach złego traktowania zwierząt oraz o przeprowadzanych interwencjach w celu ich ochrony.

Podczas zajęć uczestnikom zostanie przybliżone pojęcie „znęcania się nad zwierzętami”, które zostało zdefiniowane w ustawie o ochronie zwierząt. Omówione zostaną sankcje grożące za niewłaściwe traktowanie zwierząt. Zostaną również przedstawione wybrane sprawy, które były przedmiotem rozstrzygnięć sądowych oraz możliwości jakie mają organizacje społeczne aby pomóc zwierzętom-ofiarom znęcania i doprowadzić do ukarania sprawcy.

Forma: 
Termin: 
wtorek, 26 Września, 2023 - 13:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Celem zajęć jest przedstawienie przepisów zawartych w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, które mają chronić zwierzęta przed cierpieniem.
dr
Anna
Zientara
Miejsce spotkania: 
ul. Lipowa 4
00-316 Warszawa
Stacjonarne

©2022 Festiwal Nauki