1. Czy żywność żyje, jakie mikroorganizmy zawiera? 2. O ruchu w brzuchu

Numer: 
642

Część 1. Zaprezentujemy szeroki asortyment różnych produktów, głównie żywnościowych, wytworzonych z wykorzystaniem mikroorganizmów. Szczególną uwagę zwrócimy na dwie grupy produktów, zawierających żywą mikroflorę, a obecnych w naszym codziennym życiu - wytworzone przy udziale bakterii oraz grzybów (drożdży i pleśni). Uczniowie przekonają się, z jak dużą liczbą takich produktów stykają się na co dzień.

W części praktycznej uczniowie poznają podstawowe techniki laboratoryjne i sprzęt mikrobiologiczny, wykonają posiew mikrobiologiczny żywej kultury mikroorganizmu, który został wyizolowany z jednego z zaprezentowanych produktów żywnościowych, zaobserwują wzrost danego mikroorganizmu w postaci kolonii na płytce Petriego, wykonają preparat mikroskopowy, zaobserwują pod mikroskopem komórki mikroorganizmów, z którymi pracowali i poznają różne kształty i ugrupowania bakterii oraz grzybów.

Część 2. Podczas prezentacji multimedialnej i układania puzzli dzieci poznają budowę i działanie układu pokarmowego człowieka, m.in. śledząc drogę jaką przebywa w nim kęs pożywienia. W części praktycznej przekonają się jak trawione są najważniejsze składniki pokarmu - wykonają doświadczenia chemiczne i wcielą się w enzymy trawienne człowieka oraz obliczą długość własnego przewodu pokarmowego. Swoją wiedzę dzieci będą mogły sprawdzić i utrwalić podczas quizu. 

 

Typ szkoły i dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
czwartek, 28 Września, 2023 - 10:00
Czas trwania: 
180 minut
Opis skrócony: 
Co się rusza w żywności, czyli o "dobrych" i "złych" mikroorganizmach. Przez quiz i doświadczenie dzieci poznają trawienie.
Dodatkowe informacje: 
W przypadku liczby uczniów większej niż 15, klasa zostanie podzielona na dwie grupy i każda z nich będzie mogła uczestniczyć w obu lekcjach. Możliwe jest zorganizowanie oddzielnych lekcji (trwających 60- 90 min) dla klas liczących do 15 uczniów.
dr
Małgorzata
Jałosińska
dr inż.
Katarzyna
Kajak-Siemaszko
dr inż.
Barbara
Sionek
dr inż.
Ewa
Fűrstenberg
dr inż.
Ewelina
Pałkowska-Goździk
dr inż.
Michał
Oczkowski
doktorant
Łukasz
Kopiasz
Miejsce spotkania: 
ul. Nowoursynowska 159c
02-776 Warszawa
budynek 32 (zielony)
Stacjonarne

©2022 Festiwal Nauki