Populizm – czym jest i skąd się bierze?

Numer: 
3

Słowo „populizm” na dobre zagościło w naszym życiu. Używają go dziennikarze i felietoniści, politycy i politolodzy oraz autorzy niezliczonych postów w mediach społecznościowych. Bywa określeniem pewnego stylu uprawiania polityki, ale też inwektywą, fachowym terminem politologii i łatką, która nie wiadomo co znaczy. Tymczasem w naukach społecznych od dłuższego już czasu trwa ożywiona dyskusja nad przyczynami sukcesów i skutkami rządów populistycznych polityków, nad tym co ich łączy i co ich różni, oraz nad treścią samego pojęcia populizm. Historycy odnajdują jego przejawy już w starożytności, a nowoczesne formy od XIX wieku. Politolodzy, socjolodzy i ekonomiści publikują setki artykułów roztrząsających jego współczesne cechy i mechanizmy. Po czym go poznają i jak odróżniają od innych nurtów polityki? Jakie są jego źródła? Czy populizm to śmiertelna choroba demokracji, czy tylko przeziębienie, które mija, a może mechanizm jej odnowy? Co w populizmie jest niebezpieczne i jak temu przeciwdziałać? Te i inne pytania zadamy uczonym z kilku dziedzin nauk społecznych.

Uczestnicy: Elżbieta Korolczuk (Södertörn University), Katarzyna Sałach-Dróżdż (Wydział Nauk Ekonomicznych UW), Mikołaj Cześnik (SWPS)
Prowadzenie: Dariusz Stola (PAN)

Typ spotkania: 
Termin: 
niedziela, 17 Września, 2023 - 17:00
Czas trwania: 
120 minut
Opis skrócony: 
Co właściwie oznacza słowo „populizm”? Po czym możemy go poznać? Czy to śmiertelna choroba demokracji, czy raczej mechanizm jej odnowy? Na pytania odpowiedzą uczeni z różnych dziedzin nauk społecznych
Organizator: 
dr hab.
Elżbieta
Korolczuk
mgr
Katarzyna
Sałach-Dróżdż
dr hab.
Mikołaj
Cześnik, prof. SWPS
prof.
Dariusz
Stola (prowadzenie)
Miejsce spotkania: 
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
Aula prof. Jana Baszkiewicza – Gmach Audytoryjny Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UW
Online

Komentarze

Wysłane przez Dariuszsicinski_4537 w czw., 2023-09-14 15:46
Dariusz Siciński

©2022 Festiwal Nauki