Człowiek i natura - jak odradza się puszcza

Numer: 
277

Kiedy w roku 1959 tworzono Kampinoski Park Narodowy, Puszcza kampinoska była jedynie pojęciem geograficznym. Teren nowopowstałego parku narodowego zamieszkiwało ponad 15 tysięcy ludzi, a na jego obszarze istniało ponad 70 wsi. Po 65 latach istnienia, w wyniku akcji planowanych wykupów liczba ludności zamieszkującej park zmniejszyła się do niecałych 2,5 tysiąca, a lasy porastają już ponad 27,5 tys. ha. powierzchni parku. W puszczańskie ostępy wróciły jelenie, rysie, wilki, bobry, bieliki, czarne bociany... Naukowcy doliczyli się tu blisko 150 zespołów roślinnych, w tym 21 leśnych. Dzięki ochronie puszcza odradza się i dziczeje.
O tym jak do tego doszło, w jaki sposób chronimy przyrodę, jakie były początki i jakie są perspektywy na przyszłość oraz czy ważna jest w puszczy obecnosć człowieka postaramy się opowiedzieć podczas spotkania.

Trasa wycieczki ma kształt pętli, dł. ok. 10,5 km.
Górki - Zamość - Rzepowa Góra - Dęboskie Góry - Cisowe - Górki

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Termin: 
sobota, 16 Września, 2023 - 09:30
Czas trwania: 
240 minut
Opis skrócony: 
Początki, teraźniejszość i przyszłość ochrony przyrody w Kampinoskim Parku Narodowym. Zapraszamy do odwiedzenia mało znanych i rzadko uczęszczanych zakątków Kampinoskiego Parku Narodowego.
Dodatkowe informacje: 
Trasa średnio wymagająca. Odzież i obuwie powinny być dostosowane do warunków atmosferycznych. Zalecamy ochronę przed komarami.
Organizator: 
mgr
Maciej
Szajowski
Miejsce spotkania: 
Górki 68
05-155 Górki
Górki Kampinoskie - parking przykościelny, dojazd wyłącznie własnym transportem

Komentarze

Wysłane przez waclawczyk.mart... w czw., 2023-09-14 09:04
Czy mogę zapisać się na wycieczkę? 2 osoby: Marta Wacławczyk i Joanna Waclawczyk

©2022 Festiwal Nauki