Czy dźwięki mają kształty? Co efekt kiki-buba mówi o ikoniczności dźwięków
Wykład pt. "Czy dźwięki mają kształty? Co efekt kiki-buba mówi o ikoniczności dźwięków" skupia się na fascynującej kwestii związanej z relacją między dźwiękiem a jego potencjalną formą wizualną. Podczas tego wykładu zgłębimy pojęcie ikoniczności dźwięków, a także przyjrzymy się konkretnemu przykładowi efektu kiki-buba.
Rozpoczniemy od wprowadzenia do pojęcia ikoniczności, które odnosi się do podobieństwa między wyrażeniem językowym a tym, co reprezentuje. W przypadku dźwięków, ikoniczność dotyczy możliwości, że dźwięk może w pewien sposób odzwierciedlać swoje brzmienie za pomocą formy, kształtu lub struktury.
Skoncentrujemy się na interesującym eksperymencie znanym jako efekt kiki-buba. Ten eksperyment polega na pytaniu uczestników, które z dwóch fikcyjnych słów, "kiki" i "buba", najlepiej pasuje do wizualnej reprezentacji dwóch nieregularnych kształtów. Zaskakująco duża liczba osób wybiera "kiki" dla ostrego, punktowatego kształtu, podczas gdy "buba" jest wybierane dla zaokrąglonego kształtu. Ten eksperyment sugeruje, że istnieje pewne nieświadome skojarzenie między dźwiękami a wizualnymi formami, które ma uniwersalne podłoże.
Zaprezentowane zostają różne wyjaśnienia dotyczące efektu kiki-buba oraz jego implikacje dla wiedzy na temat ewolucji języka.