(Nie?)literackie podróże literatów, czyli krótka historia francuskojęzycznej literatury podróżniczej

Numer: 
135

Motyw podróży często jest wykorzystywany w tekstach literackich: pozwala bohaterowi dojrzeć/poznać siebie, staje się metaforą ludzkiego życia. Opisując w swoich tekstach podróże, pisarze często posługują się wyobraźnią, istniejącymi już opisami, ale nie raz za wzór służą im ich własne podróże. Bywa, że te podróże opisują dokładnie w innych tekstach: gatunek relacji z podróży ma bardzo długą historię, choć nie zawsze bywa doceniany przez literaturoznawców.

Wykład ma na celu pokazanie, jak fascynująca jest literatura podróżnicza i jak wiele ma wymiarów. Dlaczego powstawała? Jakie były/są strategie opisywania nieznanego świata? Jak zmieniało się nastawienie do podróży (i jej opisywania) na przestrzeni wieków? I - przede wszystkim - na ile można wierzyć podróżującym i opisującym swoje podróże literatom? Gdzie przebiega granica między doświadczeniem a (auto)kreacją? Oto pytania, na które odpowiem podczas wykładu poświęconemu przede wszystkim francuskim podróżnikom na Wschód.

Typ spotkania: 
Forma: 
Termin: 
niedziela, 24 Września, 2023 - 17:00
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Wykład zabierze słuchaczy w podróż po francuskojęzycznej literaturze podróżniczej, skupiając się głównie na tekstach opisujących wyprawy na Wschód od średniowiecza do XX wieku.
dr hab.
Małgorzata
Sokołowicz
Miejsce spotkania: 
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
Kampus Główny UW, Stara BUW, s. 105.

Komentarze

Wysłane przez malgorzata.soko... w sob., 2023-06-03 10:52
Wykład będzie trwał ok. 75 minut, potem będzie czas na dyskusję/pytania.

©2022 Festiwal Nauki