Nowoczesne systemy dostarczania leków oparte na biomateriałach

Numer: 
275

Wspólnym wysiłkiem naukowców z całego świata biomateriały są rozwijane od przeszło 60 lat jako zaawansowane systemy dostarczania leków. Jednak dopiero w ostatniej dekadzie obserwujemy prawdziwą eksplozję badań w tym obszarze. Biomateriały zostały wykorzystane jako nośniki szeregu związków farmaceutycznych jak również przeciwciał, peptydów czy enzymów. Między innymi dzięki biomateriałom, terapie i diagnostyka onkologiczna zwiększają swoją skuteczność. Biomateriały  otwierają też nowe możliwości leczenia schorzeń, na które do chwili obecnej nie mamy dostępnych efektywnych metod leczenia jak np. endometrioza. Co więcej, substancje bioaktywne mogą też być dostarczone miejscowo na rusztowaniu komórkowym jak np. stenty naczyń krwionośnych czy granulaty kostne, co może wyraźnie poprawić efekty regeneracji uszkodzonych tkanek i narządów. Sposób podania leków wpływa  istotnie na ich skuteczność terapeutyczną, farmakokinetykę czy toksyczność. Być może to właśnie dzięki wykorzystaniu biomateriałów jako nośników leków, które uwalniają substancje miejscowo lub tylko pod wpływem wybranego bodźca zewnętrznego, uda się naukowcom dokonać prawdziwego przełomu i opracować efektywne metody terapeutyczne dla chorób, dla których do chwili obecnej nie było alternatywy.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wykład, na którym postaramy się przybliżyć Państwu ten fascynujący obszar badawczy.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Termin: 
czwartek, 28 Września, 2023 - 16:30
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Czym są biomateriały do dostarczania leków? Jak chore komórki wychwytują biomateriały z lekiem? I czy naprawdę leki mogą być uwalniane na żądanie? Zapraszamy do wspólnego poszukiwania odpowiedzi!
dr inż.
Olga
Urbanek-Świderska
mgr inż.
Konrad
Zabielski
Miejsce spotkania: 
ul. Pawińskiego 5B
02-106 Warszawa
Online

©2022 Festiwal Nauki