Wydział Nauk o Zdrowiu Warszawski Uniwersytet Medyczny

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Bądź dziadkiem/babcią nie dziadersem! Witamy na świecie wnuki!

Spotkanie składa się z trzech części.

1. Jak dziś wygląda poród?   Opowiemy o tym, jak zmieniła się opieka okołoporodowa w porównaniu z tą sprzed kilkudziesięciu lat oraz o tym czego młodzi rodzice mogą dziś spodziewać się na sali porodowej. Zwrócimy szczególną uwagę na kwestie niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego oraz pozycji porodowych innych niż horyzontalna („na plecach”).

2. Jak opiekować się maluchem i jego mamą?   Przyszłych dziadków zapoznamy z najnowszymi zaleceniami dotyczącymi pielęgnacji noworodków. Skupimy się na pielęgnacji kikuta pępowiny oraz skóry dziecka, omówimy zasady zapobiegania zespołowi nagłej śmierci łóżeczkowej, poruszymy także kwestię szczepień ochronnych dzieci. Zajmiemy się także opieką nad młodą mamą w połogu. Pomożemy zrozumieć zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety po porodzie i związane z nimi wahania nastroju. Opowiemy o depresji poporodowej – na jakie objawy zwracać uwagę i gdzie ewentualnie szukać pomocy. Doradzimy też, jak wspierać mamy karmiące piersią.

3. Jak rozmawiać z młodymi rodzicami, żeby chcieli słuchać?   W tej części spotkania zapoznamy i poćwiczymy z uczestnikami skuteczne sposoby komunikacji z młodymi rodzicami. W jaki sposób proponować chęć pomocy ze strony dziadków, aby młodzi rodzice chcieli z niej skorzystać.

Nauki medyczne
  • sob., 2023-09-16 10:00
Spotkanie festiwalowe Co wiemy o bankach mleka kobiecego i znaczeniu karmienia piersią?

Na początku spotkania omówimy zagadnienia dotyczące funkcjonowania banków mleka w Polsce jako elementu opieki nad matką i dzieckiem, a także prozdrowotnego i terapeutycznego znaczenia żywienia mlekiem kobiecym każdego noworodka, zdrowego i chorego.

Uczestnicy zajęć będą mieli możliwość zapoznania się z obiegiem mleka w banku mleka od dawcy do biorcy, z włączeniem zasad rekrutacji honorowych dawczyń mleka, procesami laboratoryjnymi jakim podlega mleko zanim trafi do potrzebującego pacjenta oraz kryteriami zakwalifikowania pacjentów do żywienia mlekiem z banku. Ponadto, zaprezentowana zostanie najnowsza wiedza dotycząca składu i roli pokarmu kobiecego. Omówione zostaną także uwarunkowania związane ze różnicami składu mleka u poszczególnych kobiet i na różnych etapach laktacji.

Część warsztatowa będzie obejmowała badanie próbek mleka kobiecego pod kątem składników odżywczych, którą rutynowo robi się analizując wartość mleka dawczyń.

Nauki medyczne
  • pon., 2023-09-18 18:00
Spotkanie festiwalowe Od poczęcia do narodzin – pomoc człowiekowi w przyjściu na świat

Chcemy opowiedzieć o rozwoju człowieka od poczęcia do narodzin.

Będziemy mówić o zdrowiu prokreacyjnym, zapłodnieniu, ciąży, rozwoju wewnątrzmacicznym człowieka, porodzie, połogu, pielęgnowaniu noworodka, karmieniu piersią. Celem szczególnym jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom uczestników – otwartość na pytania, wątpliwości, wsparcie informacyjne. Zajęcia mają charakter interaktywny z wykorzystaniem modeli, fantomów, zdjęć, prezentacji multimedialnej.

Nauki medyczne
  • wt., 2023-09-19 16:00
Spotkanie festiwalowe Bariera krew-mózg w zdrowiu i w chorobie

Spotkanie ma na celu przybliżenie budowy i roli bariery krew-mózg w fizjologii, podkreślenie jej znaczenia w prawidłowym funkcjonowaniu naszego układu nerwowego i odpornościowego, jak również przyczyn jej nieprawidłowego funkcjonowania obserwowanego w chorobach metabolicznych czy neurodegeneracyjnych, np. w chorobie Alzheimera lub w chorobie Parkinsona. Opowiemy i pokażemy wyniki własnych badań nad neuroprotekcyjnym wpływem wybranych suplementów diety.

  • ndz., 2023-09-24 10:00
Lekcja festiwalowa Jak możemy uratować komuś życie?

Od udzielenia pierwszej pomocy w ciągu pierwszych kilku minut bardzo często zależy ludzkie życie. Ale ludzkie życie możemy też uratować oddając krew, szpik kostny, czy wyrażając zgodę na na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia.

Podczas warsztatowej części zajęć przeszkolimy uczestników z udzielania pierwszej pomocy na fantomach oraz zaprezentujemy jak skorzystać z urządzenia wspomagającego czyli AED.

  • wt., 2023-09-26 10:00
Lekcja festiwalowa Rozwój i narodziny człowieka - niezwykły proces zaprojektowany przez naturę

Przedmiot zajęć: rozwój i narodziny człowieka jako proces biologiczny, psychologiczny, społeczny i kulturowy.

Na zajęciach przedstawimy proces zapłodnienia oraz rozwoju i narodzin człowieka.

  • wt., 2023-09-26 12:00
Lekcja festiwalowa Czy cukrzycy można nabawić się od jedzenia cukru?

Przedstawimy mechanizmy fizjologiczne związane z regulacją poziomu cukru u człowieka oraz konsekwencje zaburzenia homeostazy węglowodanowej. Powiemy o cukrzycy, jej powikłaniach, a w części praktycznej zmierzymy poziom glukozy we krwi.

  • czw., 2023-09-28 10:00
Lekcja festiwalowa Nasi niewidzialni wrogowie i przyjaciele

Zajęcia będą podzielone na część teoretyczną oraz praktyczną. W pierwszej części uczestniczy zapoznają się z informacjami na temat różnych grup mikroorganizmów, poznają techniki mikroskopowe oraz zasady barwienia bakterii i grzybów. W części warsztatowej uczestnicy samodzielnie wykonają różne barwienia komórek wybranych mikroorganizmów, oraz dokonają obserwacji mikroskopowych preparatów własnych oraz pokazowych. Dodatkowo, uczestnicy lekcji, będą mogli zaobserwować ruch mikroorganizmów. Na koniec zajęć uczestniczy będą mieć okazję nauczyć się mycia rąk metodą Ayliffe.

  • pt., 2023-09-29 12:00

©2022 Festiwal Nauki