filozofia

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe O świadomym mówieniu fałszu

Słownym wyrazem omylności jest wypowiadanie zdań fałszywych. Niekiedy jednak mówimy fałsz, będąc tego świadomi. Wystąpienie będzie dotyczyć tych i innych zachowań językowych, w których świadomie wypowiadamy twierdzenia uznawane przez nas za fałszywe, a więc kłamstwa, ironii itp.

filozofia
  • pon., 2015-09-21 17:00
Lekcja festiwalowa Filozoficzna Gra Terenowa

W niecodzienny, aktywny sposób uczestnicy gry będą mogli poszerzyć swoją wiedzę filozoficzną oraz sprawdzić się w logicznym myśleniu, sztuce argumentacji i pracy zespołowej, mierząc się z wyzwaniami otrzymanymi przez Filozofów z różnych epok. Gra odbędzie się na terenie Kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego.

filozofia
  • wt., 2015-09-22 10:00
Spotkanie festiwalowe Dlaczego prawo traci autorytet?

W większości państw demokratycznych istnieją struktury  i procesy, które  odwołują się do formalnej aprobaty demokratycznie wybranych parlamentów narodowych.

Mamy do czynienia z sytuacją, w której prawo formułowane przez demokratycznie wybranych reprezentantów, często nie ma prawomocności, a więc pozbawione jest uznania ze strony obywateli, mówiąc w skrócie: nie ma autorytetu.

Źródłem autorytetu prawa może być opinia publiczna. Można wskazać dwa modele budowania opinii publicznej: model konsensualny oraz model agoniczny.

 1. Model konsensualny (J. Rawls ) -  dyskutując kwestie prawne nie powinniśmy się odwoływać do doktryn religijnych i filozoficznych ani do czegokolwiek, co jest przedmiotem sporu. Celem debaty jest uzyskanie rozwiązań, które poprą wszyscy obywatele, niezależnie od światopoglądu.

2. Model agoniczny (Ch. Mouffe) – należy tak prowadzić debatę, aby wzięło w niej udział jak najwięcej środowisk. Celem debaty jest podważenie konsensusu i wprowadzenie zmian. 

filozofia
  • wt., 2015-09-22 17:00
Spotkanie festiwalowe Biurokratyzm a sprawność działań społecznych

O biurokracji  można powiedzieć metaforycznie, że potrzeba jej w zorganizowanym społeczeństwie tyle, ile soli w zupie. Jej nadmiar lub brak a także różne inne wady, zwłaszcza bezczynność urzędników, powodują, że najczęściej dyskurs publiczny koncentruje się na patologiach systemu biurokratycznego.
W analizie biurokratyzmu, który w świetle potocznego oglądu rzeczywistości, ale także w świetle badań socjologicznych, ma tendencję wzrostową, przydatne są prakseologiczne kryteria sprawności biurokracji. W świetle tych kryteriów paneliści  dokonują krytycznego oglądu podstawowych sfer życia społecznego: parlamentaryzmu, samorządności, administracji, gospodarki, służby zdrowia, edukacji, sądownictwa, opieki społecznej i innych.

filozofia
  • wt., 2015-09-22 18:00
Lekcja festiwalowa Warsztaty filozoficzne

Zapraszamy na warsztaty filozoficzne, podczas których uczestnicy zmierzą się z jednym z ponadczasowych problemów filozoficznych.

filozofia
  • śr., 2015-09-23 10:00
Spotkanie festiwalowe Filozofia jako ćwiczenie duchowe w ujęciu Pierre'a Hadota

Wykład będzie poświęcony klasycznym już dziś tekstom Pierre'a Hadote'a.  Filozofia według tego myśliciela  jest całkowitą zmianą sposobu widzenia świata i istnienia w nim. Podkreśla on jej wymiar praktyczny, nie teoretyczny.  Zajmiemy się pojęciu ćwiczenia duchowego i postaciami Sokratesa, Marka Aureliusza, Micheleta.

filozofia
  • śr., 2015-09-23 17:00
Spotkanie festiwalowe Etyczne aspekty eksperymentów na ludziach i zwierzętach

Zwierzęta, osoby skazane na śmierć, sieroty, pacjenci szpitali i klinik na przestrzeni wieków służyli za materiał wykorzystywany w badaniach eksperymentalnych. Pierwsze sekcje zwłok i wiwisekcje zaczęto przeprowadzać już w starożytności. Herofilos (ok.330 – ok. 260 r. p.n.e) oraz jego młodszy kolega Erasistratos (304 – 245 r. p.n.e), główni przedstawiciele aleksandryjskiej szkoły lekarskiej, uzyskali od króla pozwolenie na „zajrzenie” do wnętrza żywego człowieka, skazanego na karę śmierci. Badanie ciała skazańca nie przeprowadzono jednak w celach leczniczych, lecz czysto poznawczych, gdyż obaj lekarze postanowili przyjrzeć się budowie i czynnościom organów wewnętrznych człowieka. Wraz z rozwojem nauk przyrodniczych w XVII wieku wzrosło także zapotrzebowanie na użycie ciał zwierząt i ludzi w badaniach medycznych i biologicznych. Poznawanie tajemnic przyrody miało swoją cenę – śmierć ludzi i zwierząt. Nie można było jednak wydać tych istot na ból i cierpienie nie uzasadniając wpierw prawa do rozporządzania ich zdrowiem i życiem. W jaki zatem sposób próbowano uzasadniać możliwość przeprowadzania eksperymentów na żywych istotach? Jakiego typu argumentów etycznych używano, by uzasadnić prawo do użycia ludzi i zwierząt w badaniach biomedycznych? Z jakiego typu trudnościami spotykały się próby legalizacji tej praktyki badawczej i w jaki sposób starano się je przezwyciężyć? I wreszcie w jaki sposób na płaszczyźnie materialnej i symbolicznej degradowano pewne kategorie istot po to, by móc zapewnić sobie prawo do ich użycia w trakcie prowadzonych badań i eksperymentów?

filozofia
  • śr., 2015-09-23 18:00
Lekcja festiwalowa Spektakl filozoficzny "Ci przemądrzali filozofowie"

Interaktywny spektakl prezentujący w zabawnej i przystępnej formie anegdoty z życia słynnych filozofów starożytnych.

filozofia
  • czw., 2015-09-24 10:00
  • czw., 2015-09-24 11:30
Lekcja festiwalowa Spektakl filozoficzny "Ci przemądrzali filozofowie"

Interaktywny spektakl prezentujący w zabawnej i przystępnej formie anegdoty z życia słynnych filozofów starożytnych.

filozofia
  • czw., 2015-09-24 10:00
  • czw., 2015-09-24 11:30
Lekcja festiwalowa Drużyna św. Franciszka – święci i błogosławieni miłośnicy przyrody

Wszyscy chyba znają Franciszka z Asyżu, ale nie wszyscy wiedzą, że nie on jeden spośród świętych kochał wszelkie stworzenie. Na kim jeszcze z Bożych przyjaciół mogą wzorować się dzisiejsi miłośnicy przyrody? Kto wspiera z nieba ekologów? Z nami dowiecie się tego!

filozofia
  • czw., 2015-09-24 12:00
Lekcja festiwalowa "Cuda, nie: zwidy” – o cudach biblijnych z perspektywy nauki

Czytając Biblię wielokrotnie natrafiamy na opisy wydarzeń nadprzyrodzonych, które wprawiały w osłupienie nie tylko Izraelitów czy uczniów Jezusa, ale i nas skłaniają do pytania: jak to się stało? Wierząc w sens tego, co Bóg czyni, nie musimy rezygnować z przybliżania cudów na gruncie nauki!

filozofia
  • pt., 2015-09-25 11:00
Spotkanie festiwalowe Ludzie rodzą się wolni

Już dzieci można zapoznawać z prawami człowieka i warto to zacząć od prawa tak podstawowego jak to, że ludzie rodzą się wolni. Drogą do tego będzie praca nad narodzinami każdego z dzieci. Przydatne będą zdjęcia dzieci i ich bliskich z czasów po urodzeniu (prośba o ich przyniesienie na spotkanie). Porozmawiamy o tym, jak się ludzie rodzą, jak świętują swoje urodziny, zrobimy kalendarz z datami urodzin. Możliwa rozmowa z rodzicami o tym, jakie są dobre książki na przyszłość, by poznawać na własną rękę prawa człowieka. Każdy warsztat przewiduje czas na indywidualne pytania.

filozofia
  • sob., 2015-09-26 10:00
Spotkanie festiwalowe Kara śmierci, fakty, przykłady, argumenty

Kara śmierci to nadal jeden z gorących tematów, powracający do ludzi w okolicznościach kontaktu z informacjami o niezwykle brutalnym pozbawieniu kogoś życia, torturowaniu go, zgwałceniu. Spróbujemy więc porozmawiać na podstawie przygotowanych materiałów o tym, jakie są argumenty za karą śmierci i przeciw niej, a także przeanalizować kilka przykładowych opisów wyroków kary śmierci. Warsztat przewiduje czas na indywidualne pytania.

filozofia
  • sob., 2015-09-26 12:00
Spotkanie festiwalowe Labirynt Filozoficzny

Przejdź labirynt filozoficzny w Pałacu Staszica! Dowiedz się, czym jest filozofia i jak zadać pytanie, by uzyskać filozoficzną odpowiedź. Zmierz się z największymi filozofami, sprawdź, czy istnieją pytania, o których nie śniło się filozofom.

filozofia
  • sob., 2015-09-26 12:00
Spotkanie festiwalowe Czy prawa człowieka są nadal ważne?

Jedno z podejść do praw człowieka w Polsce mówi, że brak szerokiego zainteresowania nimi w naszym kraju wynika z tego, iż nikt nie ma poczucia, że jego prawa będą naruszone (myśl Wiktora Osiatyńskiego). Tymczasem katalog praw, które nie tylko teoretycznie, ale i praktycznie są łamane w Polsce, jest całkiem spory. Zastanowimy się zatem wspólnie, które prawa są dziś szczególnie ważne dla nas jako ludzi i obywateli. Każdy warsztat przewiduje czas na indywidualne pytania.

filozofia
  • sob., 2015-09-26 14:00
Spotkanie festiwalowe Piękny świat Johna Ruskina

John Ruskin (18 II 1819–21 I 1900), angielski (o szkockich korzeniach) filozof, teoretyk i krytyk sztuki, pisarz, wykładowca, reformator społeczny, filantrop. Niezwykle popularny w  wieku XIX i jakoś zapomniany w wieku XX, co o tyle jest niesłuszne, że Ruskinowi zawdzięczamy różne elementy naszego świata (np. podziw dla W. Turnera czy prerafaelitów). Wykład przybliży jego osobę, poglądy i działalność

filozofia
  • sob., 2015-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Filozofia jako sztuka życia

Filozofia w starożytności bardzo często była postrzegana jako sztuka dobrego życia. Jej aspekt teoretyczny schodził na drugi plan.Wydaje się, że dzisiaj jest odwrotnie. Jednak powoli odradza się podejście do filozofii jako do sztuki życia. Podczas warsztatów zastanowimy się, czy filozofia może współcześnie pełnić funkcję skutecznej sztuki życia. Czym w ogóle miałaby dzisiaj być sztuka. Wybierzemy wspólnie główne bolączki i wyzwania współczesnego człowieka, a następnie postaramy się im zaradzić w postaci wybranych antycznych strategii dobrego życia

filozofia
  • ndz., 2015-09-27 16:00