Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie PTCh

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Co łączy Marię Skłodowską-Curie i archeologię, czyli o datowaniu zabytków

Celem wykładu jest przygotowana w sposób dostępny dla laika prezentacja izotopowych metod datowania w archeologii. Szczególny nacisk położony zostanie na datowanie metodą izotopu węgla promieniotwórczego C14. Ze wstępu słuchacze dowiedzą się czym zajmuje się archeologia, co może być zabytkiem archeologicznym oraz w jaki sposób datowano źródła archeologiczne na przestrzeni wieków. Krótko omówione zostaną również odkrycia Marii Skłodowskiej-Curie. Następnie słuchacze dowiedzą się o Willardzie Libby’m - jednym z kontynuatorów badań nad promieniotwórczością i odkrywcy metody C14, która zrewolucjonizowała datowanie zabytków archeologicznych. Obok metody C14 przedstawione zostaną także inne metody datowania izotopowego mogące mieć zastosowanie w archeologii, w tym metoda uranowo-torowa i potasowo-argonowa (K40 - A40).

archeologia
  • sob., 2017-09-23 12:00
Lekcja festiwalowa W laboratorium chemika

Podczas pokazu zaprezentowane zostaną proste doświadczenia chemiczne, które będą skupiały się na efektownych barwnych reakcjach. W pokazie wykorzystana zostanie także instalacja - boks rękawicowy, czyli stanowisko, w którym pracuje się z izotopami promieniotwórczymi. Prowadzący opowiedzą o pracach w nim prowadzonych. Dzieci będą mogły samodzielnie wypróbować instalację. Wewnątrz boksu znajdować się będą różne elementy: klocki, naczynia z wodą, małe przedmioty, a dzieci będą miały za zadania wykonać z nimi nieskomplikowane czynności. Dodatkowo prowadzący opiszą działanie i zastosowanie bramki dozymetrycznej, natomiast chętne osoby będą mogły skontrolować i wykryć powierzchniowe skażenie dłoni i obuwia radionuklidami.

Lekcja festiwalowa Promieniowanie wokół nas

Podczas pokazu zaprezentowane zostaną zamknięte źródła promieniowania jonizującego alfa, beta i gamma o małej aktywności. Prowadzący opowiedzą o rodzajach promieniowania, jego przenikliwości, zasięgu i sposobach wykrywania, a także o możliwości zastosowania radioizotopów w diagnostyce i terapii nowotworowej. Ponadto pokazane zostaną uczniom przedmioty spotykane w codziennym życiu i przy użyciu liczników promieniowania Eko-C mierzony będzie poziom ich promieniowania. Zainteresowani uzyskają również informacje nt. zjawiska promieniowania tła oraz usłyszą o zagrożeniach, dawkach pochłoniętych i poziomie naturalnego promieniowania. Na koniec osoby prowadzące zajęcia opiszą działanie i zastosowanie bramki dozymetrycznej, natomiast chętne osoby będą mogły skontrolować i wykryć powierzchniowe skażenie dłoni i obuwia radionuklidami.

Lekcja festiwalowa Produkty spożywcze okiem chemika

Podczas wykładu z pokazem uczniowie dowiedzą się, jakie są podstawowe składniki produktów spożywczych. Omówione zostaną ich wszystkie rodzaje oraz funkcje, jakie spełniają w ludzkim organizmie. Zainteresowani będą mogli zobaczyć doświadczenia chemiczne potwierdzające ich obecność w różnych produktach, np. wykrywanie białka w twarogu, glukozy w soku jabłkowym czy skrobii w ziemniaku.

• czw., 2017-09-28 10:00
  • czw., 2017-09-28 11:30

• czw., 2017-09-28 10:00
  • czw., 2017-09-28 11:30

• czw., 2017-09-28 13:00
Lekcja festiwalowa Krople wiedzy czyli ciekawostki i fakty o właściwościach wody

Woda stanowi najważniejszy składnik materii zawierający rozpuszczalne sole, substancje organiczne i gazy. Przy określonych parametrach stanu woda wyróżnia się spośród innych substancji odmiennością właściwości fizyczno-chemicznych, co wpływa w decydujący sposób na naturę świata fizycznego i biologicznego. W każdej dziedzinie życia znajomość właściwości wody jest niezmiernie istotna. Podczas wykładu z pokazem omówione zostaną fizyczne i chemiczne właściwości wody. Przedstawione zostaną stany skupienia wody, spróbujemy określić gęstość wody względem innych substancji. Uczniowie uzyskają informację nt. zasobów wody na świecie i dowiedzą się czym różni się woda słona od słodkiej. Spróbujemy uświadomić dzieciom, jakie jest znaczenie wody dla życia i zdrowia ludzi oraz przypomnimy o konieczności jej oszczędzania. Zajmiemy się także zanieczyszczeniami wody i sposobami ich usuwania.

• pt., 2017-09-29 10:00

• pt., 2017-09-29 12:00
  • pt., 2017-09-29 14:00

• pt., 2017-09-29 12:00
  • pt., 2017-09-29 14:00
Spotkanie festiwalowe Maria Skłodowska-Curie w 150. rocznicę urodzin

7 listopada 2017 r. mija 150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za badania zjawiska promieniotwórczości (1903, z mężem Piotrem Curie i Henrim Becquerelem) oraz w dziedzinie chemii za odkrycie polonu i radu oraz wydzielenie metalicznego radu i zbadanie jego właściwości (1911, samodzielnie). O postaci wielkiej uczonej oraz jej osiągnięciach opowie Kustosz Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie PTChem, Małgorzata Ewa Rosen w ramach obchodów 150. rocznicy urodzin.

historia
  • sob., 2017-09-30 12:00