Szkoła średnia

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Anatomia układu ruchu człowieka - wprowadzenie

Na wykładzie zostanie zaprezentowana wiedza wprowadzająca w tajniki budowy układu ruchu człowieka. Anatomia jest nauką o makroskopowej budowie organizmu żywego. Nazwa pochodzi od greckiego słowa anatemnej – rozcinać, rozczłonkowywać i jest to podstawowa metoda poznania budowy. Metoda preparowania jest głównym środkiem poznania budowy, jednak musi zostać uzupełniona zrozumieniem budowy i funkcji żywego organizmu. W trakcie wykładu zostanie omówiony podział ciała ludzkiego na głowę (caput), szyję (collum), tułów (truncus) i dwie pary kończyn (membra), górną i dolną. W skład tułowia zaliczone zostaną: klatka piersiowa (torax), grzbiet (dorsum), brzuch (abdomen) i miednica (pelvis). Po krótkim wprowadzeniu zaprezentowane będą prawidłowe ruchy w stawach człowieka z demonstracją i wykonywaniem ich przez uczestników wykładu. Będą także omówione podstawowe mięśnie wykonujące ruchy w stawach. Wykład nastawiony będzie na zapoznanie słuchaczy z prawidłowym funkcjonowaniem układu ruchu człowieka i na przybliżenie tajników jego  budowy. Wykład będzie zawierał nie tylko demonstrację ruchów, ale także pokaz filmów prezentujących prawidłowe ruchy człowieka oraz najczęstsze błędy popełniane przez osoby aktywne fizycznie - błędy, które prowadzą do przeciążeń układu ruchu i konieczności interwencji medycznej. Zaprezentowane zostaną także metody pozyskiwania informacji z anatomii funkcjonalnej za pomocą systemu Vicon w postaci nagrań kinematycznych ruchów człowieka i ich analiza. Podsumowanie wykładu będzie wprowadzeniem w złożoność budowy i czynności ciała człowieka oraz zachęceniem do pogłębiania wiedzy anatomicznej jako bardzo przydatnej dla każdego człowieka.

  • pon., 2018-09-24 09:00
Lekcja festiwalowa Azotany w przetwórstwie mięsa - zdrowo czy różowo?

Azotan(III) i azotan(V) sodu to substancje dodatkowe powszechnie stosowane w przetwórstwie mięsa. Zgodnie z nomenklaturą zaliczane są do grupy substancji konserwujących. Jednak ich właściwości nie ograniczają się jedynie do działania utrwalającego. Dlaczego? O tym, i nie tylko o tym, uczniowie dowiedzą się na niniejszym wykładzie.

 

  • pon., 2018-09-24 09:00
Lekcja festiwalowa Kampinoskie krajobrazy

Zajęcia warsztatowe w formie wycieczki pieszej na trasie: Sieraków – Łomiankowska Droga – Łąki Sierakowskie – Na Miny - Stary Dąb - Sieraków

Długość trasy: 8 km, czas przejścia 4 godziny, liczba uczestników 25-30 osób

Trasa wycieczki pozwala na poznanie najatrakcyjniejszych przyrodniczo fragmentów wschodniej części Kampinoskiego PN. Prowadzi między innymi skrajem najstarszego i zarazem największego w KPN Obszaru Ochrony Ścisłej – Sieraków. Podczas warsztatów uczestnicy mają możliwość pracy z kartami ćwiczeń.

Omawiane zagadnienia:
- znaczenie obszarów ochrony ścisłej dla zachowania bioróżnorodności,
- rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew i krzewów,
- typy lasów rosnących na obszarze Puszczy Kampinoskiej,
- łańcuch pokarmowy (przybliżenie pojęć: producent, konsument, destruent, piramida pokarmowa),
- przyroda w obliczu antropopresji,
- pozytywne i negatywne skutki ingerencji człowieka w krajobraz,
- elementy składowe krajobrazu i zachodzące między nimi zależności,
- typy krajobrazów: krajobraz pierwotny, naturalny, kulturowy i zdewastowany,
- estetyka i piękno krajobrazu,
- korytarze ekologiczne, ich rola i znaczenie,
- znaczenie terenów otwartych dla zachowania bioróżnorodności oraz walorów krajobrazowych Puszczy Kampinoskiej.

  • pon., 2018-09-24 09:00
  • śr., 2018-09-26 09:00
  • czw., 2018-09-27 09:00
Lekcja festiwalowa Las jako obiekt badawczy

Kampinoski Park Narodowy jest wyjątkowo cennym miejscem na Mazowszu. Ten niepowtarzalny teren w około 73% pokryty jest lasami. Drzewa pełnią istotną funkcję we właściwym funkcjonowaniu przyrody i egzystencji człowieka. Dzięki obecności obszarów ochrony ścisłej i czynnej na terenie Parku Narodowego możemy obserwować różnorodne zmiany zachodzące w lasach. Aby zrozumieć, jakie prawa natury są obecne w lesie, niezbędne jest dokładne przyjrzenie się drzewom, no co pozwalają prowadzone prace badawcze.

Spotkanie ma na celu przybliżyć uczestnikom metody badawcze i wybrane wyniki prac naukowych realizowane w drzewostanach KPN. Na spotkaniu spróbujemy odpowiedzieć na pytania:

- jak mierzy się wysokość drzew,

- skąd wiemy ile drzewo ma lat,

- co to jest pierśnica drzewa,

- czy woda może doprowadzić do śmierci drzewa,

- czy można określić kondycję zdrowotną drzewa,

- gdzie występują pionierskie gatunki drzew,

- dlaczego badamy lasy.

Podczas spotkania będzie można nauczyć się, jak rozpoznawać pospolite gatunki drzew.

  • pon., 2018-09-24 09:00
Lekcja festiwalowa Od genu do szczepionki – co dziś potrafi biotechnolog?

Każdy wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Stąd szczepionki to cudowny wynalazek naszych czasów, który pozwala zapobiec śmiertelnie groźnym chorobom. Pierwsza szczepionka pojawiła się w 1796 roku. Od tamtej pory nastąpił ogromny postęp w tej dziedzinie.

Wiedza z zakresu genetyki, immunologii, interakcji patogen-gospodarz oraz biologii patogenów pozwala na stosowanie coraz bardziej wyrafinowanych metod ochrony naszego zdrowia. Stąd szczepionki nowej generacji, które dziś opracowujemy w naszych laboratoriach, znacznie różnią się od tradycyjnych szczepionek. Ten nowy typ szczepionek to szczepionki podjednostkowe wytwarzane przy udziale metod inżynierii genetycznej.

W trakcie spotkania dowiecie się, czym są takie nowe szczepionki, dlaczego są takie dobre i bezpieczne. Dowiecie się, jaki jest przepis na szczepionkę i jak się ją przygotowuje. Odpowiemy na pytanie, czy można zrobić szczepionkę na każdy zagrażający nam wirus czy bakterię.

Powiemy też o najnowszym pomyśle biotechnologów, czyli o szczepionkach uniwersalnych. Czy marzenie ludzi o szczepionce uniwersalnej możemy już dziś zrealizować i czy będziemy mogli szczepić się przeciwko grypie tylko raz w życiu?

Uczestnicy w trakcie lekcji będą mieli możliwość zobaczyć laboratoria Instytutu Biotechnologii i Antybiotyków, w których odbywają się poszczególne etapy urzeczywistniania pomysłów na szczepionki nowej generacji. 

  • pon., 2018-09-24 09:00
Lekcja festiwalowa Świat jest mały. Zmiany klimatyczne i interes narodowy w czasach sieci społecznościowych

Jakie znaczenie ma odległość? Zależy od naszych celów. Jeśli chcemy się przemieszczać, znaczenie ma dystans fizyczny oraz środki transportu, którymi się posługujemy. Jeśli chcemy się z kimś skomunikować, znaczenie mają z kolei nasze relacje z tą osobą. Podczas wykładu zobaczymy, jak można odpowiadać na trudne pytania dotyczące skomplikowanych zjawisk dzięki wykorzystaniu teorii sieci.

  • pon., 2018-09-24 09:00
  • wt., 2018-09-25 10:00
  • śr., 2018-09-26 11:30
  • czw., 2018-09-27 09:00
Lekcja festiwalowa Tłumaczenie symultaniczne (język hiszpański – język polski): słucham, rozumiem, mówię!

Spotkanie ma na celu rozbudzenie zainteresowań przekładem ustnym, a w szczególności jego najbardziej znaną odmianą: tłumaczeniem symultanicznym wykonywanym w kabinie (tłumaczeniem kabinowym). Warsztaty składają się z dwóch komponentów: krótkiego wstępu oraz ćwiczeń praktycznych.

Pierwszy komponent to wprowadzenie do tłumaczenia ustnego: prezentacja jego odmian, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczenia symultanicznego, a także omówienie kompetencji tłumacza konferencyjnego. 

Drugi komponent to warsztaty. Najpierw uczestnicy zapoznają się z zasadami etyki zawodowej tłumaczy oraz zasadami wykonywania tłumaczenia symultanicznego. Następnie, uczestnicy poznają działanie urządzeń w kabinie i w sali konferencyjnej, dzięki którym tłumaczenie symultaniczne może się odbywać. W dalszej kolejności uczestnicy będą próbować swych sił w tłumaczeniu kabinowym z języka hiszpańskiego na język polski krótkich przemówień o tematyce ogólnej. Po tłumaczeniu każdego przemówienia nastąpi omówienie tłumaczeń, trudności, na jakie napotkali uczestnicy, a także sposobów, w jaki można starać się sprostać wyzwaniom tłumaczenia kabinowego.     

Warunkiem niezbędnym powodzenia spotkania jest interakcja prowadzącej i uczestników w formie żywej dyskusji w języku polskim oraz w języku hiszpańskim, z tego względu od uczestników oczekuje się znajomości języka hiszpańskiego przynajmniej na poziomie średniozaawansowanym.

  • pon., 2018-09-24 09:00
Lekcja festiwalowa Agaty - najurodziwsze płody polskiej ziemi

Agaty - tajemnicze kolorowe wstęgowane wypełniacze pustek skalnych - towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Zbudowane są z różnych minerałów, dominuje skrytokrystaliczny chalcedon ( SiO2) i związki żelaza. Występują w Polsce w kilku złożach i wielu odmianach. Najbardziej agatonośne są Góry Kaczawskie na Dolnym Śląsku (okolice Nowego Kościoła - tzw. buły agatowe, zwane obecnie agatofizami, i okolice Lwówka Śląskiego w melafirach i ich zwietrzelinie). Są przedmiotem pożądania kolekcjonerskiego i jubilerskiego. Od czasów rzymskich były surowcem, z którego można wydobyć piękno i utrwalić rysy twarzy w gemmach. Z agatu zbudowany jest tzw. Kielich św. Wojciecha i ponoć święty Graal. Dzisiaj najczęściej przecinamy bułę agatową i połówki poddajemy obróbce szlifowania na proszkach korundowych i polerowaniu. Ukazuje się nam obraz jakby namalowany miliony lat temu ręką przyrody, dokumentujący wiele procesów geochemicznych. Rekonstrukcja tych procesów to niezakończony proces badawczy dla współczesnej nauki - pomimo wielu prób agatów  nie udało się wyhodować w laboratoriach.

  • pon., 2018-09-24 10:00
Lekcja festiwalowa Jak mówić, żeby się porozumieć ?

Porozumienie bez przemocy według Marshalla Rosenberga to sposób na efektywną komunikację z innymi, nawet z tymi, z którymi wiele nas dzieli. To sposób na dotarcie do sedna sprawy i skupienia uwagi na znalezieniu rozwiązania dobrego dla obydwu stron. To rodzaj komunikacji opartej na szacunku do samego siebie i drugiej strony dialogu oraz brania pod uwagę uczuć obu stron. To sposób, który pozwala również wyrazić swoją złość w sposób, który nie rani drugiej strony i w dalszym ciągu umożliwia dojście do porozumienia.

  • pon., 2018-09-24 10:00
Lekcja festiwalowa Umowy - kiedy i jak je zawieramy? Podstawy prawa kontraktów

Słuchacze dowiedzą się, co to są umowy cywilnoprawne i jakie są rodzaje umów, co wynika z zasady swobody umów, a także co to jest forma umowy i kiedy zawarta umowa jest nieważna. Wyjaśnimy także, czy trzeba być pełnoletnim, żeby zawrzeć ważną i skuteczną umowę oraz jakie konsekwencje można ponieść w związku z niewykonaniem umowy.

  • pon., 2018-09-24 10:00
Lekcja festiwalowa Za co kochamy czekoladę?

Co powoduje, że jedzenie czekolady tak wielu ludziom sprawia przyjemność? Czy to tylko słodki smak, a może coś więcej? Czy czekolada uzależnia? Czy może leczyć? Czy biała czekolada to naprawdę czekolada?

  • pon., 2018-09-24 10:00
Lekcja festiwalowa Sport osób niepełnosprawnych – wyczyn czy rehabilitacja?

Sport osób niepełnosprawnych przeszedł w ostatnich 20 latach olbrzymią metamorfozę. Początkowo traktowany był jako forma rehabilitacji, lecz z czasem przeistoczył się w sport profesjonalny. Osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności mają możliwość uprawiania niemal wszystkich dyscyplin sportu, które są dostępne dla osób pełnosprawnych. Współzawodnictwo w sporcie niepełnosprawnych odbywa się na każdym możliwym poziomie: regionalnym, narodowym oraz paraolimpijskim. Technologia wspomagająca oraz rozwój metod treningowych sprawia, iż poziom współzawodnictwa stale rośnie, a niepełnosprawni sportowcy rywalizują razem z pełnosprawnymi. Aktualnie sportowcy z niepełnosprawnością mogą rywalizować na Igrzyskach Paraolimpijskich w 22 letnich i 6 zimowych dyscyplinach sportu. Od wielu lat Igrzyska Paraolimpijskie odbywają się w tym samym roku i na tych samych obiektach co olimpijskie, ciesząc się wielkim zainteresowaniem kibiców oraz coraz większym mediów.

W przypadku wielu osób niepełnosprawnych sport stał się ich sposobem na życie. Zawodnicy w wielu dyscyplinach mają możliwość uprawiania sportu na poziomie zawodowym na wzór sportowców pełnosprawnych. Sport to również naturalne środowisko integracji osób pełno- i niepełnosprawnych. Sport jest jej bardzo ważnym środkiem. Niepełnosprawni sportowcy oraz ich sukcesy osiągane na zawodach najwyższej rangi motywują do podejmowania aktywności fizycznej innych niepełnosprawnych. Pokazują im, że ciężką pracą oraz wytrwałością w dążeniu do celu można osiągnąć sukces w sporcie, który może mieć realne przełożenie na sukcesy odnoszone w życiu. Dla pełnosprawnych są dowodem na to, że ograniczenia istnieją tylko w nas samych!

  • pon., 2018-09-24 10:30
Lekcja festiwalowa Wszystko płynie

Przepływy cieczy i gazów są bardzo powszechnymi zjawiskami, które w różnorodnych postaciach możemy spotkać w codziennym życiu. Mają one dla nas ogromne znaczenie, mimo że nie zawsze sobie to uświadamiamy. Nasza planeta zbudowana jest w większości z płynnej magmy pokrytej cienką warstewką skorupy ziemskiej. Ponad nią trwa nieprzerwanie krążenie w oceanach i w atmosferze. Wszystko to nieustannie kształtuje zmieniającą się powierzchnię Ziemi, pogodę oraz klimat. Przepływy są też nieodzownym składnikiem życia. Każda żywa istota, każda komórka składa się w większości z wody, która jest w ciągłym ruchu.

Wreszcie przepływy są wykorzystywane w wielu obszarach techniki i w urządzeniach, których używamy.

W czasie lekcji zapoznamy się z najważniejszymi pojęciami fizycznymi związanymi z przepływami, takimi jak ciśnienie, lepkość, gęstość, napięcie powierzchniowe. Dowiemy się o różnych rodzajach przepływów. Zobaczymy też, jak możemy wykorzystać właściwości przepływów, na przykład do budowy chemicznego mikrolaboratorium.

  • pon., 2018-09-24 10:30
Lekcja festiwalowa Kto i jak odpowiada za popełnienie przestępstwa? Podstawy prawa karnego

Wykłąd odpowie na pytania, czym jest prawo karne i jakie są najważniejsze zasady odpowiedzialności karnej. Wyjaśnimy, czym jest przestępstwo i jak można je popełnić oraz wskażemy, kiedy sprawca czynu zabronionego nie odpowiada za jego popełnienie. Poznacie rodzaje kar i środków karnych oraz najważniejsze zasady ich wymierzania.

  • pon., 2018-09-24 11:00
Lekcja festiwalowa Od ptaka do ptactwa, czyli kilka słów o zmianach semantycznych w angielszczyźnie średniowiecznej

Zmienność znaczeniowa jest jedną z podstawowych kwestii w procesie badań nad językiem. Istnieje wiele czynników, zarówno językowych jak i pozajęzykowych, które w istotny sposób kształtują znaczenie słów, sytuując je w różnorakich kontekstach. Z punktu widzenia językoznawstwa, do podstawowych zmian semantycznych należą: specjalizacja, generalizacja, amelioracja oraz pejoracja znaczenia. Każda z nich stanowi osobny mechanizm niezbędny do zaistnienia zmiany językowej. A jakie zmiany zaszły w angielskich wyrazach fowl ‘ptactwo’, courage, crucial, husband, meat, girl, nice, pretty, knave, silly ? Odpowiedź na nie otrzymasz wkrótce.

  • pon., 2018-09-24 11:00
Lekcja festiwalowa Płyny w stanie nadkrytycznym – wczoraj, dziś i jutro

Płyny w stanie nadkrytycznym charakteryzują się specyficznymi właściwościami fizykochemicznymi, co powoduje ich częste zastosowanie w technologiach przemysłowych. W szczególności są one stosowane w procesach ekstrakcji surowców roślinnych, przetwarzania żywności i leków, produkcji proszków i rusztowań kostnych, a także do utylizacji odpadów oraz oczyszczania i pokrywania powierzchni. Tematem wykładu są historyczne, aktualne i przyszłościowe praktyczne zastosowania płynów w stanie nadkrytycznym.

  • pon., 2018-09-24 11:00
Lekcja festiwalowa Jak to powiedzieć? Warsztat z wystąpień publicznych dla początkujących

Publiczne występowanie to jedna z kluczowych umiejętności w XXI wieku. Skuteczne przemawianie stanowi przewagę konkurencyjną. Umożliwia przekonanie do swoich racji innych. Ułatwia również mierzenie się z edukacyjnymi wyzwaniami, takimi jak wygłaszanie referatów czy branie udziału w debatach.

Zajęcia są przeznaczone dla licealistów chcących poćwiczyć umiejętności publicznego występowania. Warsztat składa się z części teoretycznej i praktycznej. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, dlaczego przekonywanie innych do swoich racji jest ważną społeczną umiejętnością. Poznają kluczowe zasady budowania wystąpień publicznych oraz strategie retoryczne. Otrzymają również wskazówki dotyczące m.in. opanowania stresu przed wystąpieniem czy angażowania publiczności. Licealiści będą też mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce. Osią części praktycznej warsztatów będzie analiza umiejętności retorycznych oraz stylu występowania każdego z mówców.

  • wt., 2018-09-25 13:00
  • pon., 2018-09-24 11:30
Lekcja festiwalowa Kobiety w Arabii Saudyjskiej - Wizja2030

Jak wygląda życie kobiet w Arabii Saudyjskiej? Jakie mają prawa i jakie jest ich miejsce w strukturze społecznej? Czy Wizja2030 rzeczywiście wpłynie na zmiany w życiu kobiet, czy jest to zabieg polityczny?

  • pon., 2018-09-24 11:30
Lekcja festiwalowa O faktach się nie dyskutuje, czyli czym się różni prawda od post-prawdy w Internecie

Fakt to fakt. Ale czy na pewno? Jak rozpoznajemy, że jakaś informacja mówi nam o zaistnieniu faktu? By wychwycić informację właściwą, potrzebujemy wytycznych, potrzebujemy informacji o informacji, a może nawet informacji o informacji o informacji. Niestety, w sieci działa wiele osób i organizacji, w których interesie leży manipulacja faktami. Podczas spotkania porozmawiamy, jak do tego dochodzi oraz jak przed taką manipulacją się bronić.

  • pon., 2018-09-24 11:30
  • wt., 2018-09-25 11:30
Lekcja festiwalowa Prawa konsumenta - czyli co powinno się wiedzieć, robiąc zakupy

Podczas wykładu zostaną omówione aspekty prawne związane z przygotowaniem ucznia do świadomego poruszania się na rynku dóbr konsumpcyjnych - kształtowania umiejętności krytycznego myślenia oraz podejmowania decyzji. Słuchaczom zostaną przekazane podstawowe informacje związane z konsekwencjami prawnymi nieuczciwej sprzedaży, w tym zostaną omówione klauzule abuzywne i wskazane instytucje, które mogą służyć pomocą w sprawach reklamacji. Ponadto uczniowie nauczą się wyróżniać uprawnienia konsumenta z tytułu rękojmi i gwarancji oraz poznają problematykę zawierania umów na odległość.

Uczestnicy nauczą się przede wszystkim, do kogo należy się zwrócić w przypadku problemów ze sprzedawcą oraz prawidłowo zidentyfikować niezadowolone postanowienia umowne. Ponadto będą wyróżniać takie uprawnienia jak rękojmia i gwarancja oraz poznają aspekty prawne związane z zawieraniem umów na odległość.

  • pon., 2018-09-24 11:30
Lekcja festiwalowa Literatura i geografia. Okolice Moskwy oczyma pisarzy doby Oświecenia (cz. 1 )

Celem wykładów jest przedstawienie oświeceniowej wizji okolic Moskwy w oparciu o rosyjski materiał literacki (proza i poezja) i publicystyczny (zawartość czasopism społeczno-kulturalnych) oraz z szerokim wykorzystaniem materiałów ikonograficznych (malarstwo, grafika, ilustracje książkowe). Ramy czasowe obejmują drugą połowę XVIII i początek XIX wieku. Materiał ikonograficzny XVIII-XIX wieku zostanie zestawiony ze współczesnym, co stworzy możliwość odtworzenia zmian w wyglądzie miejsc i obiektów oraz porównania ich wyglądu dawnego z obecnym wraz z zaznaczeniem ich roli w dawnym i współczesnym życiu kulturalnym Rosji (muzea, zespoły pałacowo-parkowe). Określenie „okolice Moskwy” należy rozumieć w odniesieniu do XVIII wieku, tzn. przedmiotem zainteresowania staną się także miejsca i obiekty znajdujące się w granicach współczesnej Moskwy (np. Carycyno, Klasztor Simonowski). Wykłady prezentują wyniki badań nad tzw. „tekstem podmiejskim”, zainspirowane studiami Władimira Toporowa o Petersburgu i tekście petersburskim, a także założeniami geopoetyki.

Problematyka cz. 1 wykładu:

1. Geopoetyka, geokulturologia, geohumanistyka.

2. Nikołaj Karamzin o okolicach Moskwy. Klasztor Simonowski i fenomen Biednej Lizy. Zawartość „podróżnicza” czasopisma „Wiestnik Jewropy” – opisy klasztorów. Ostafiewo w dziejach powstania Historii państwa rosyjskiego.

  • pon., 2018-09-24 12:00
Lekcja festiwalowa Ręka – język –mózg czyli rola gestów i ruchu w nauce języka obcego

Płynność wypowiedzi jest ważna kiedy mówimy w  języku obcym. Nie zawsze jednak formułowanie myśli i mówienie przebiega tak sprawnie i płynnie, jak życzyłby sobie tego mówiący, który próbuje porozumiewać się w języku obcym. Jednym z wielu elementów wpływających na dynamikę  wypowiedzi są gesty i ruch. Gesty są nie tylko ruchową ilustracją tego co mówimy, ale odgrywają również znaczącą rolę w komunikacji, na przykład wspomagają komunikację, ponieważ są pomocne w przywołaniu słów, których w danym momencie nie możemy sobie przypomnieć, czy też pomagają w sprawniejszym docieraniu do słów o niższej częstotliwości używania. Gesty i ruch mają również wartość dydaktyczną i są pomocne w procesie nauczania i uczenia się języków obcych. W kontekście nauki języka gesty są najczęściej kojarzone z techniką reagowania całym ciałem, która służy do wprowadzania słownictwa czy funkcji językowych, szczególnie wśród młodszych uczniów. Na tym jednak rola gestów i ruchu nie kończy się.  Podczas tego interaktywnego wykładu  postaramy się odpowiedzieć między innymi na następujące pytania: Czym są gesty? Jaka jest ich funkcja poznawcza? Czy gesty pomagają przyswajać wiedzę?  Jaką rolę odgrywają na różnych etapach nauki języka obcego? Czy gestykulujący nauczyciel przyczynia się do postępów w nauce dokonywanych przez jego uczniów? Czy gestykulujący uczeń języka obcego uczy się szybciej?

  • pon., 2018-09-24 12:00
Lekcja festiwalowa Rosja i niepodległość Polski, część I

Część I – Rosja carska i niepodległość Polski

I wojna światowa sprawiła, iż wszystkie państwa biorące udział w rozbiorach musiały ustosunkować się do dążeń Polaków do niepodległości. W I części wykładu postaram się pokazać ewolucję rosyjskiego podejścia do polskiej niepodległości: od Katarzyny II do Mikołaja II. Główną uwagę skupię na okresie I wojny światowej. Pokażę, jak różnił się stosunek Cesarstwa Rosyjskiego, Rządu Tymczasowego oraz Piotrogrodzkiej Rady Delegatów Robotniczych i Żołnierskich.

  • pon., 2018-09-24 12:00
Lekcja festiwalowa Moja rodzina jest… antyczna

Moja rodzina jest antyczna … Uczniowie przeniesieni są do świata starożytnej Grecji, Rzymu, Syrii-Palestyny, w którym żyły rodziny zamieszkujące tereny będące cywilizacyjną kolebką Europy. Wykład dotyczy prezentacji źródeł antycznych na temat rodziny, podziału ról wewnątrz rodziny, organizacji społeczeństw w oparciu o rodzinę, kontraktów małżeńskich, płodności, dzietności, adopcji, spadków, praw karnych, obowiązków dzieci względem rodziców.

Podczas wędrówki śladami starożytnych rodzin uczniowie mają sposobność odkryć antyczne wzory życia rodzinnego, którymi posługują się ich własne rodziny.

Uczniowie zaproszeni są do podjęcia analizy tematu życia rodzinnego na przykładzie sztuki.

  • pon., 2018-09-24 12:30
Lekcja festiwalowa Dieta geniusza, czyli jak omega 3 poprawiają pamięć i koncentrację

Na zajęciach zostaną poruszone zagadnienia związane z żywieniem oraz jego oddziaływaniem na zdrowie. Kluczowym tematem będzie wpływ kwasów tłuszczowych omega-3 na organizm, pamięć i koncentrację oraz podkreślenie ich roli w poprawie efektywności uczenia się. Uczestnicy poznają korzystne funkcje oraz najbogatsze źródła, a także zaskakujące fakty i mity.

  • pon., 2018-09-24 13:00
Lekcja festiwalowa Dorian Gray spotyka hrabiego Draculę. O XIX wiecznych strachach i współczesnych horrorach

Ilustrowana slajdami opowieść o 5 głównych motywach w filmach grozy, które mają początek w słynnych tekstach brytyjskich z końca XIX wieku oraz dyskusja ze słuchaczami na temat ich własnych lektur /filmów, które widzieli /gier, które lubią.

  • pon., 2018-09-24 13:00
Lekcja festiwalowa Języki obce – strategicznie i cyfrowo

Świadomość strategiczna i umiejętność stosowania wielu strategii przez uczących się języka obcego ma kluczowe znaczenie dla osiągniecia sukcesu językowego, czyli opanowania języka na poziomie umożliwiającym bezproblemowe porozumienie się z innymi oraz używanie go w różnych obszarach życia – dla przyjemności, edukacji, w życiu zawodowym i publicznym. Dlatego uczestnicy zostaną zaznajomieni ze strategiami uczenia się języków obcych. Strategie bezpośrednie to są strategie pamięciowe, kognitywne i kompensacyjne, dotyczą one bezpośrednio przyswajania języka. Strategie pośrednie nie odnoszą się do przyswajanego języka, ale także wpływają na jego przyswajanie. Są to strategie metakognitywne emocjonalne i społeczne. Następnie krótko zostaną przedstawione wyniki badań nad stosowaniem strategii uczenia się języków w środowisku cyfrowym przeprowadzonych wśród studentów lingwistyki stosowanej i licealistów w całej Polsce. Potem uczestnicy poznają przykłady strategii uczenia się języków w środowisku cyfrowym, będą mogli zobaczyć, które strategie są wśród nich bardziej lub mniej popularne. Spotkanie zakończy kwiz sprawdzający umiejętność przypisania zadania językowego do używanej w nim strategii wykonany z wykorzystaniem urządzeń mobilnych uczestników.

  • pon., 2018-09-24 13:00
Lekcja festiwalowa Literatura i geografia. Okolice Moskwy oczyma pisarzy doby Oświecenia (cz. 2)

Celem wykładów jest przedstawienie oświeceniowej wizji okolic Moskwy w oparciu o rosyjski materiał literacki (proza i poezja) i publicystyczny (zawartość czasopism społeczno-kulturalnych) oraz z szerokim wykorzystaniem materiałów ikonograficznych (malarstwo, grafika, ilustracje książkowe). Ramy czasowe obejmują drugą połowę XVIII i początek XIX wieku. Materiał ikonograficzny XVIII-XIX wieku zostanie zestawiony ze współczesnym, co stworzy możliwość odtworzenia zmian w wyglądzie miejsc i obiektów oraz porównania ich wyglądu dawnego z obecnym wraz z zaznaczeniem ich roli w dawnym i współczesnym życiu kulturalnym Rosji (muzea, zespoły pałacowo-parkowe). Określenie „okolice Moskwy” należy rozumieć w odniesieniu do XVIII wieku, tzn. przedmiotem zainteresowania staną się także miejsca i obiekty znajdujące się w granicach współczesnej Moskwy (np. Carycyno, Klasztor Simonowski). Wykłady prezentują wyniki badań nad tzw. „tekstem podmiejskim”, zainspirowane studiami Władimira Toporowa o Petersburgu i tekście petersburskim, a także założeniami geopoetyki.

Problematyka cz. 2 wykładu:

1. Geografia i historia.

2. „Tekst podmiejski” w literaturze zachodnioeuropejskiej.

2. Piotr Szalikow o okolicach Moskwy. Zawartość „podróżnicza” czasopism „Wiestnik Jewropy” i „Damskij żurnał” – opisy Carycyna i Archangielskiego.

  • pon., 2018-09-24 13:00
Lekcja festiwalowa Nasi przyjaciele, pies i kot, jak ich postrzegamy w Polsce i Rosji Cz. 1

Na dwóch lekcjach (pierwsza skupiająca się wokół tematu psa, druga wokół tematu kota) poruszymy problem kontaktu między człowiekiem-właścicielem a jego podopiecznym psem lub kotem. Padną pytania typu: Czy pies lub kot powinien występować w Internecie i przynosić dochody finansowe? Czy pies lub kot jest traktowany jak rzecz, jak człowiek, czy może jakoś inaczej? Jak nazwałeś swoje zwierzątko i dlaczego? Czy to prezent, kłopot, czy przyjaciel? Kto się nim opiekuje?

Zajęcia w języku rosyjskim. Pierwsza część, to prezentacja fragmentów tekstów, z ilustracjami i informacją o psach i kotach i naszym do nich stosunku, a następnie uczniowie opowiedzą o swoich zwierzętach.

  • pon., 2018-09-24 13:00
Lekcja festiwalowa Rosja i niepodległość Polski, część II

Część II Rosja bolszewicka i niepodległość Polski

W II części wykładu przedstawię stosunek bolszewików do II Rzeczpospolitej w latach 1917-1921. „Sprawa polska” w Rosji okresu wojny domowej była ważną kwestią, choćby ze względu na tysiące Polaków powracających ze wschodu do odzyskanej ojczyzny. Zupełnie inaczej na kwestię niepodległości Polski zapatrywali się „biali” i „czerwoni”, co zresztą wpłynęło na losy wojny domowej w Rosji. Dla bolszewików Polska była jednak także państwem efemerycznym. Najlepiej świadczy o tym komunistyczna propaganda w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

  • pon., 2018-09-24 13:00
Lekcja festiwalowa Wartościowanie i stereotypizacja kota w językach rosyjskim i polskim

Porównanie jest jednym ze sposobów poznania i oswojenia świata oraz przejawem myślenia abstrakcyjnego. Minimalna struktura porównania składa się z: obiektu A (członu porównywanego, comparandum) i obiektu B (członu porównującego, comparatum), elementu C (tertium comparationis) oraz łącznika – najczęściej spójnika (jak, как).

Jedną z podstawowych funkcji konstrukcji porównawczych jest wyrażenie wartościowania. Na wykładzie przedstawiona zostanie informacja na temat obiektu B (tu: kota), wykraczająca poza definicje słownikowe, włączającą dane o jego subiektywnym postrzeganiu przez mówiących, prowadzącym wręcz do jego stereotypizacji jako nosiciela cechy. Utrwalone w porównaniach frazeologicznych cechy kota okazały się tak istotne i typowe, że stały się miarą i odniesieniem dla cech i czynności człowieka

  • pon., 2018-09-24 13:00
Lekcja festiwalowa „Złośliwość” spółgłosek angielskich – pułapki w wymowie

W inwentarzu spółgłosek angielskich są takie, których wymowa jest identyczna z odpowiednimi spółgłoskami polskimi. Niestety, nie jest to liczna grupa. Pozostałe spółgłoski angielskie albo w ogóle nie występują w języku polskim, albo są inaczej wymawiane (mają inne miejsce artykulacji). Uczeń świadomy tych różnic może pracować nad ulepszeniem swojej wymowy spółgłosek angielskich. Na spotkaniu uczestnicy dowiedzą się, jakie spółgłoski angielskie nie występują w języku polskim, jak powinno się je wymawiać oraz w jakich popularnych słowach angielskich można je znaleźć. Następnie zidentyfikujemy te spółgłoski, które na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo jak odpowiednie spółgłoski polskie, jednak inaczej brzmią. Postaramy się zdefiniować różnice w ich artykulacji i wykonamy proste ćwiczenia artykulacyjne, by osiągnąć prawidłową wymowę. Tu również pojawią się przykłady popularnych słów angielskich z tymi spółgłoskami. Spotkanie będzie przeplatane krótkimi filmikami. Zaprezentują one zabawne ćwiczenia i łamańce językowe, które można wykorzystać w nauce prawidłowej wymowy omawianych spółgłosek angielskich.

  • pon., 2018-09-24 13:00
  • wt., 2018-09-25 13:00
Lekcja festiwalowa Nasi przyjaciele, pies i kot, jak ich postrzegamy w Polsce i Rosji. Cz. 2

Na dwóch lekcjach (pierwsza skupiająca się wokół tematu psa, druga wokół tematu kota) poruszymy problem kontaktu między człowiekiem-właścicielem a jego podopiecznym psem lub kotem. Padną pytania typu: Czy pies lub kot powinien występować w Internecie i przynosić dochody finansowe? Czy pies lub kot jest traktowany jak rzecz, jak człowiek, czy może jakoś inaczej? Jak nazwałeś swoje zwierzątko i dlaczego? Czy to prezent, kłopot, czy przyjaciel? Kto się nim opiekuje?

Zajęcia w języku rosyjskim. Pierwsza część, to prezentacja fragmentów tekstów, z ilustracjami i informacją o psach i kotach i naszym do nich stosunku, a następnie uczniowie opowiedzą o swoich zwierzętach.

  • pon., 2018-09-24 14:00
Lekcja festiwalowa Wartościowanie i stereotypizacja psa w językach rosyjskim i polskim

Na wykładzie przedstawiony zostanie językowy obraz psa utrwalony w niegradacyjnych porównaniach frazeologicznych z comparatum (nośnikiem porównania) będącym nazwą tego zwierzęcia w językach rosyjskim i polskim. Porównanie jest jednym ze sposobów poznania i oswojenia świata oraz przejawem myślenia abstrakcyjnego. Opis na tej podstawie wykracza poza definicje słownikowe, zawiera dane o subiektywnym postrzeganiu psa przez mówiących i świadczy o stereopizacji psa jako nosiciela cech. Rozpatrzone będą m.in. takie istotne i typowe cechy psa, które są miarą i odniesieniem dla cech i czynności człowieka.

  • pon., 2018-09-24 14:00
Lekcja festiwalowa Władza sądownicza w Polsce

Warsztaty na temat władzy sądowniczej w Polsce. 

  • pon., 2018-09-24 14:00
Lekcja festiwalowa Zagadki pamięci przestrzennej

Wykład poświęcony zagadnieniom formowania i wykorzystywania pamięci przestrzennej. Jak rozpoznajemy i zapamiętujemy przestrzeń wokół nas? Jak trafiamy tam, gdzie chcemy? Dlaczego warto ćwiczyć pamięć? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

  • pon., 2018-09-24 14:00
Lekcja festiwalowa Na pograniczu lingwistyki i filozofii, czyli czym zajmuje się współczesna lingwistyka formalna

W czasie spotkania zaprezentowane zostaną zagadnienia, którymi zajmuje się współczesna lingwistyka teoretyczna. Omówione zostaną niektóre tematy, które sytuują się na pograniczu lingwistyki i filozofii. W trakcie lekcji będą przedstawiane różnorodne przykłady, które będziemy wspólnie omawiać.

  • pon., 2018-09-24 14:30
Lekcja festiwalowa Sekty destrukcyjne, nowe ruchy religijne, współczesna duchowość – pułapki, zagrożenia, manipulacja

Zapoznamy się ze zjawiskiem sekt destrukcyjnych, nowych ruchów religijnych i innych grup o charakterze parareligijnym, paranaukowym, paramedycznym i parapsychologicznym. Na spotkaniu przekazana będzie wiedza dotycząca powstawania oraz funkcjonowania wyżej wymienionych grup oraz analiza potrzeb psychologicznych ich członków, zaspokajanych przez udział w wyżej wymienionych grupach. Słuchacze zapoznają się z podstawowymi metodami werbunku i sposobami uzależnienia jednostki od lidera oraz innych współwyznawców.

  • wt., 2018-09-25 09:00
  • śr., 2018-09-26 10:00
  • czw., 2018-09-27 11:30
Lekcja festiwalowa "Mała święta" - Elżbieta Krajewska, autorka rozważań pawiackiej „Drogi Krzyżowej”

Elżbieta Krajewska urodziła się 27 stycznia 1923 roku w Skoraczewie pow. Jarocin. Na jej postawę życiową niewątpliwy wpływ – obok wychowania w rodzinie ziemiańskiej – miał również system oświaty II RP. W przededniu wybuchu wojny Elżbieta Krajewska ukończyła gimnazjum sióstr Sacré-Coeur w Polskiej Wsi koło Pleszewa. Z tej szkoły wyniosła głęboką wiarę, czemu dała wyraz w rozważaniach „Drogi Krzyżowej” napisanej na Pawiaku w październiku 1943 roku. Po wybuchu wojny rodzina została wysiedlona do Warszawy, gdzie w 1942 roku ukończyła konspiracyjne Liceum Zofii Kurmanowej. Wówczas najprawdopodobniej wstąpiła do Armii Krajowej. Niestety ten etap jej życia zawiódł ją na al. Szucha, gdzie przez dwa dni była poddawana ciężkiemu przesłuchaniu. Mimo tego zachowała niezłomną postawę…

  • wt., 2018-09-25 10:00
Lekcja festiwalowa Czy aktywność fizyczna może być szkodliwa dla naszej psychiki? Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych

Wyniki badań naukowych jak i doświadczenie osób aktywnych fizycznie wskazują na wiele korzyści psychicznych płynących z systematycznych ćwiczeń fizycznych. Są one szczególnie dobrze widoczne w sferze emocjonalnej i obrazie własnej osoby. Ćwiczenia fizyczne poprawiają nastrój, zmniejszają ryzyko depresji. Osoby aktywne fizycznie mają bardziej pozytywny obraz własnego ciała niż niećwiczące. Istnieje jednak druga strona medalu - przekraczające granice zdrowia ćwiczenia fizyczne mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, także w sferze zdrowia psychicznego. Jednym z nich jest uzależnienie od ćwiczeń fizycznych, traktowane współcześnie jako uzależnienie od czynności. Zjawisko to zostało po raz pierwszy opisane w latach 70. ubiegłego wieku. Słuchacze zostaną zapoznani z objawami tego uzależnienia. Będą mogli ocenić, czy są nim zagrożeni, wypełniając Skalę Uzależnienia od Ćwiczeń Fizycznych i obliczając jej wyniki. Poznają fizjologiczne i psychologiczne mechanizmy, które prowadzą do tego uzależnienia. Dowiedzą się, kto jest najbardziej na nie narażony i jakie czynniki pozwalają przewidywać ryzyko uzależnienia. Przedstawione zostaną różnice między uzależnieniem pierwotnym i wtórnym, ich związek z zaburzeniami odżywiania i zaburzeniami obrazu własnego ciała. Słuchacze poznają objawy dysmorfii mięśniowej, nazywanej potocznie bigoreksją, która także prowadzi do nadmiernych, zagrażających zdrowiu ćwiczeń fizycznych. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytanie co robić, by uniknąć uzależnienia i maksymalizować korzyści psychiczne płynące z systematycznych ćwiczeń fizycznych.

  • wt., 2018-09-25 10:00
Lekcja festiwalowa Edycja genomu, terapia genowa - niedaleka przyszłość?

Ludzkość nękana jest ogromną liczbą chorób genetycznych i zakaźnych, na które wciąż nie ma skutecznych leków. Chociaż medycyna radzi sobie coraz lepiej, w wielu przypadkach choroby te nie są eliminowane, a jedynie poprawiany jest komfort życia pacjentów. Nowoczesna technologia, biologia molekularna i inżynieria genetyczna pozwalają coraz dokładniej manipulować materiałem genetycznym. Naukowcy wykorzystują precyzyjne narzędzia, które mogą zmieniać DNA organizmów, co daje nadzieje na naprawienie wadliwych genów, lecząc tym samym wiele chorób. Czy jest to realne? Jeśli tak, to kiedy? Czy jest to etyczne? Jakie nadzieje daje edycja genomu? Jakie niebezpieczeństwa ze sobą niesie? O tym wszystkim dowiedzą się uczestnicy warsztatów. W części praktycznej uczniowie sprawdzą obecność obcego DNA w bakteriach.

  • wt., 2018-09-25 10:00
Lekcja festiwalowa Fabryka białek 2.0

Białka są składnikami wszystkich żywych komórek, a ich nieustanna praca zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całych organizmów. Naukowcy starają się zgłębić tajniki białek, aby jak najlepiej zrozumieć mechanizmy komórkowe, w tym te odpowiedzialne za procesy chorobowe. Z drugiej strony, białka są wykorzystywane jako leki (np. insulina), a dzięki swoim zróżnicowanym właściwościom znajdują zastosowanie także w przemyśle, np. spożywczym i chemicznym. Zarówno niektóre cele badawcze (coraz lepsze poznawanie białek), jak i praktyczne zastosowania przemysłowe wymagają uzyskania wyizolowanych białek, oczyszczonych od innych składników komórkowych. W trakcie zajęć opowiemy o tym, jak skłonić bakterie, by produkowały dowolne (nawet ludzkie) białko oraz zaprezentujemy wybrane metody, które naukowcy stosują na co dzień do otrzymywania białek, ich oczyszczania i podstawowej analizy. W trakcie lekcji uczniowie będą również mogli przeprowadzić własnoręcznie (w kilkuosobowych zespołach) prostą procedurę eksperymentalną.

  • wt., 2018-09-25 10:00
Lekcja festiwalowa Na szalach wagi Temidy - symulacja rozprawy sądowej

Zastanawiało Cię, co dzieje się za drzwiami sali rozpraw sądowych? Jak dokładnie wygląda walka stron przed niezależnym, bezstronnym i niezawisłym sądem o sprawiedliwy wyrok? Sędzia, prokurator, pełnomocnik, świadek, biegły - kim są i jakie role odgrywają w trakcie procesu? Odpowiedź na te i wiele innych nurtujących pytań znajdziesz w trakcie symulowanej rozprawy sądowej, w której sam  będziesz mógł / mogła wziąć udział. Symulację poprzedzimy krótką analizą i omówieniem sprawy, poświęcając przy tym kilka minut na dyskusję nad obecnością danego problemu w codziennej rzeczywistości. W trakcie wydarzenia będziesz mógł / mogła wcielić się w rolę jednego z uczestników procesu. O treści wyroku zadecyduje pozostała część sali, która pod opieką bogini Temidy wymierzy sprawiedliwość stronom sporu. Nad przebiegiem symulacji czuwać będą członkowie naszego Stowarzyszenia, którzy krok po kroku poprowadzą Cię przez kolejne stadia rozprawy. W międzyczasie wymieniać się będziemy swoimi spostrzeżeniami i refleksjami nad stanem XXI-wiecznej rzeczywistości.

  • wt., 2018-09-25 10:00
Lekcja festiwalowa Przyszłość naszej pracy, czyli o tym, czy zastąpią nas roboty?

Jak przewidują eksperci, w ciągu najbliższych lat przez rynek pracy przetoczy się istne tsunami. Cyfrowe technologie — zarówno te, które już dobrze znamy i oswajamy w codziennym życiu, jak i te, które dopiero zostaną wymyślone — zrewolucjonizują gospodarkę i będą miały ogromny wpływ na charakter wykonywanej pracy. Już dziś eksperci szacują, że zmiany technologiczne, a szczególnie te związane z automatyzacją i cyfryzacją wielu czynności umysłowych i fizycznych, przyczynią się do zniknięcia z rynku pracy wielu zawodów, jednocześnie powołując do życia zupełnie nowe profesje.  W trakcie warsztatów zastanowimy się, w jaki sposób najnowsze technologie, takie jak chmura, Big Data czy aplikacje mobilne i roboty zmienią charakter wykonywanej pracy. Przyjrzymy się też rozmaitym zawodom, rozpatrując, które z nich będą gwarantowały sukces finansowy i względną stabilność zatrudnienia, które są skazane na stopniowe odchodzenie w zapomnienie, a które będą stanowić bezpieczny wybór na przyszłość. Spróbujemy też odpowiedzieć na pytanie, kto utrzyma się na powierzchni cyfrowej rewolucji, a komu może grozić zmiecenie z powierzchni rynku pracy? I jak przygotować się do wejścia na ten grząski grunt pracy zawodowej w dobie wszechotaczających rewolucyjnych zmian?

  • wt., 2018-09-25 10:00
Lekcja festiwalowa Świat jest mały. Zmiany klimatyczne i interes narodowy w czasach sieci społecznościowych

Jakie znaczenie ma odległość? Zależy od naszych celów. Jeśli chcemy się przemieszczać, znaczenie ma dystans fizyczny oraz środki transportu, którymi się posługujemy. Jeśli chcemy się z kimś skomunikować, znaczenie mają z kolei nasze relacje z tą osobą. Podczas wykładu zobaczymy, jak można odpowiadać na trudne pytania dotyczące skomplikowanych zjawisk dzięki wykorzystaniu teorii sieci.

  • pon., 2018-09-24 09:00
  • wt., 2018-09-25 10:00
  • śr., 2018-09-26 11:30
  • czw., 2018-09-27 09:00
Lekcja festiwalowa YouTube, blogi, reklamy. Oto dlaczego warto tworzyć jakościowe treści

Wykład o tym, że jakościowe, dostosowane do grupy docelowej treści (zarówno teksty, jak i materiały wideo) są o niebo skuteczniejsze niż standardowe treści reklamowe

  • wt., 2018-09-25 10:00
  • wt., 2018-09-25 11:30
Lekcja festiwalowa Zderzenia planetoid z Ziemią - co było 100 lat temu i co będzie za 100 lat?

W swej historii Ziemia wielokrotnie była bombardowana przez inne ciała kosmiczne. W zależności od rozmiarów ciała efekty zderzenia mogą być niewielkie albo katastrofalne. Dlatego chcemy wiedzieć, ile i jak dużych planetoid może być w przestrzeni kosmicznej, zwłaszcza tych zagrażających Ziemi. Dziś jesteśmy w stanie to dobrze ocenić w przypadku obiektów kilometrowych lub większych - ocenia się, że znamy większość tak dużych obiektów.

Obecnie główną troską badaczy są znacznie liczniejsze, a nieznane jeszcze obiekty rzędu 100 m. Takie mogą skutkować zniszczeniami podobnymi do tych, jakie przyniósł obiekt, który wytworzył krater Barringera w Arizonie.

Dziś znanych jest ponad 700 tysięcy planetoid, z czego prawie 20 tysięcy to tzw. Planetoidy Bliskie Ziemi. To wśród nich znajduje się ta najbardziej zagrażająca Ziemi podgrupa obiektów nazywana Planetoidami Zagrażającymi Ziemi. Im głównie będzie poświęcony wykład, w którym zostanie wyjaśnione, na czym polega badanie ewolucji orbit już znanych obiektów oraz jak ocenia się, kiedy są albo staną się niebezpieczne. Pokazane będzie, czy można precyzyjnie wyliczyć tor każdej z już znanych planetoid na najbliższe 100 lat.

  • wt., 2018-09-25 10:00
Lekcja festiwalowa Obrazy getta warszawskiego

W czasie warsztatów przyjrzymy się, jak wyglądało życie codzienne w getcie warszawskim. Będziemy pracować z mapami, fotografiami oraz dokumentami osobistymi. Zrekonstruujemy dominujące, niekiedy wręcz symboliczne, obrazy getta. Interesować nas będą ponadto takie zagadnienia, jak przemiany przestrzeni, komunikacja miejska czy życie uliczne.

  • wt., 2018-09-25 10:30
Lekcja festiwalowa Bejelentkeztethettelek, czyli jaki jest język węgierski?

Dlaczego język węgierski jest uważany za jeden z dziwniejszych języków europejskich? Zapraszamy na lekcję, podczas której przekonasz się, że inny nie znaczy trudny. 

  • wt., 2018-09-25 11:00
Lekcja festiwalowa Czego nie wiemy o dawnym tekście, gdy widzimy jego wydanie współczesne

Dawny tekst, zwłaszcza pochodzący sprzed 1801 roku, różni się zasadniczo swoją postacią od tej, z jaką mamy do czynienia w przypadku jego współczesnych wydań. Obecne opracowania nie tylko zawierają modernizacją pierwotnej ortografii i interpunkcji, lecz także, i to niemal zawsze – poprzez zastosowane w nich unowocześnienia – sugerują jakąś teorię i pociągają określoną interpretację. Celem zajęć jest zapoznanie uczestników ze specyfiką dawnego tekstu, a przy tym wyrobienie postawy świadomego korzystania z jego nowszych przekazów. Podczas spotkania podana zostanie podstawowa terminologia dotycząca staropolskiego tekstu oraz scharakteryzowana pokrótce morfologia dawnej książki. Zasadnicza część warsztatu zostanie poświęcona lekturze na podstawie faksymilów wydania z 1601 roku dwóch wybranych sonetów Mikołaja Sępa Szarzyńskiego. Zanalizujemy ich język i ortografię, a także porównamy pierwotny przekaz z wybranymi współczesnymi wydaniami. Zastanowimy się, jakim przeobrażeniom ulegał staropolski tekst i jakie intencje przyświecały zmianom, których dokonywali jego dwudziestowieczni wydawcy. W trakcie zajęć zaprezentowana zostanie sylwetka twórcy sonetów z uwzględnieniem tła społecznego i kulturalnego oraz z odwołaniem się do kontekstu ogólnoeuropejskiego. Uczestnicy będą mieli również możliwość obejrzenia kilku innych wydań utworów pochodzących z epoki renesansu i baroku. 

  • wt., 2018-09-25 11:00