Walka niezbrojna w gęstym otoczeniu społecznym

W epoce współczesnej rewolucji naukowo-informacyjnej, walka energetyczna (walka zbrojna) przyjmuje anachroniczne oblicze, a niszczenie przeciwnika, na pierwszy rzut oka, przybiera niewidzialną postać, która określana jest terminem walki informacyjnej (walki niezbrojnej). W tejże walce, często wbrew swej woli i często również nieświadomie, udział biorą całe społeczności ludzkie, całe państwa i narody z kręgami władzy, administracji, sferami gospodarczymi, kulturowymi, naukowymi (antropotechnizacja).Z tym że informacyjne niszczenie przeciwnika charakteryzuje się wysokim stopniem pośredniości (skrytości) działania, które w sposób jawny nie są określane jako destruktywne (Stopień skrytości określa liczbę ludzi, którzy dopuszczeni są do posiadania rzeczywistych informacji identyfikujących program procesu sterowania organizatora).  Chodzi mianowicie o to, że obiekt niszczący musi stosować takie metody, które nie będą w sposób jawny, tzn. widoczny dla otoczenia, szkodziły przeciwnikowi z jego strony. Celem obiektu niszczącego jest zmiana wyobrażeń o sytuacji i wyobrażenia o decyzjach u odbiorcy sytuacji (przeciwnika), aby zmiana stanu jego korelatora wywołała kolejno błędne decyzje (szkodliwe). A więc ogólną regułą walki jest spowodowanie, aby przeciwnik sam wyrządzał sobie szkody poprzez swoje niewłaściwie działanie. Przy czym, organizator niszczenia będzie starał się o to, aby wszelkie szkody wyrządzone stronie przeciwnej mogły się wydawać rezultatem naturalnego toku zdarzeń bez świadomego i celowego udziału zewnętrznego obiektu (kamuflaż władzy).

W związku z powyższym zasadniczym celem Autora wykładu jest wskazanie możliwości namiaru działań wykonywanych skrycie (dekamuflaż metod) poprzez eksplikacje warunków wystarczających i niezbędnych niszczenia.

czwartek, 23 Września, 2021 - 10:00
Walka i współpraca traktowane są jako dwa podstawowe środki sprawiające bezpieczeństwo. W celu obrony przed agresją, zasady i metody walki należy wykrywać, poznawać i stosować.
Organizator:
Zakład Systemów Bezpieczeństwa